A piacszerzés a cél az egészségiparban

Hírek figyelo.hu

Üdvözli a kormány 50 milliárd forintos támogatási programját a Magyar Egészségipari Gyártók Szövetsége (MEGYSZ) – reagált Varga Mihály pénzügyminiszter bejelentésére Zettwitz Sándor, a szövetség alelnöke. A Világgazdaságnak elmondta, hogy

a hazai ellátásban a magyar gyártók csak 18 százalékkal részesednek, a szövetség célja ennek az aránynak a növelése.

A szövetség tagvállalatai termékeik jelentős részét exportra gyártják, ezért a világpiacon is versenyképesek.

Varga Mihály az egészségügyi gyártókapacitások fejlesztését célzó, ötvenmilliárd forint keretű támogatási programot úgy indokolta:

Magyarországnak érdeke, hogy az egészségügyi védőeszközök terén is képes legyen az önellátásra, mert így a járvány újabb hulláma esetén sem lesz kiszolgáltatva a nemzetközi piacnak.

A lap cikkéből kiderült, hogy a támogatásból többek között meglévő gyártók bővíthetik kapacitásaikat, de zöldmezős beruházásként teljesen új kapacitások kiépítésére is lehetőség lesz.

Zettwitz Sándor különösen fontosnak tartja, hogy a kormány felismerte a hazai egészségipar fejlesztésének szükségességét. Ez az intézkedés hathatós segítséget nyújt a vállalatok fejlődéséhez és ahhoz is, hogy növeljék a hazai ellátásban a magyar termékek arányát, de ne csak a Covid–19-járvány kezeléséhez szükséges termékek esetében – jelezte.

A hazai egészségipart ugyanúgy megviselte a koronavírus-járvány, mint a gazdaság többi szereplőjét

– mondta Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára a Világgazdaságnak.

Számtalan kérést, javaslatot intéztek a kormányhoz, de ezekből gyakorlatilag semmi sem valósult meg – jelezte. Ugyan a cégek igényelhették a rendkívül bonyolult és korlátozottan igénybe vehető munkabér-támogatást, és a segédeszköz-forgalmazóknak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) is biztosít finanszírozási előleget, de ez nem volt elegendő segítség – mondta a főtitkár.

(Borítókép: A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. újonnan üzembe helyezett, KN95 besorolású (kívülről is 95%-os szűrőhatású) egészségügyi arcmaszkot gyártó gépe a cég budapesti telephelyén 2020. július 1-jén. A koronavírus- világjárvány megmutatta, hogy a piaci szereplőktől való függőség csökkentése érdekében a lehető legtöbb védőeszköz gyártását Magyarországon érdemes megoldani; ezt a törekvést segíti a gép. (MTI/Soós Lajos)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink