Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca által kifejlesztett vakcina megalkotója, Sarah Gilbert szerint egyre nyilvánvalóbb, hogy a koronavírus pusztításának még nincs vége, ám úgy gondolja, hogy jöhet még ennél is rosszabb – írta a The Guardian.
A kutató szerint
jöhet ennél fertőzőbb és halálosabb vírus is a jövőben, ezért le kell vonni a koronavírus-járvány tanulságait és felkészülni a következő járványokra.
Gilbert szerint ahogy a hadseregre, a titkosszolgálatokra és a diplomáciára is költenek az államok, hogy elkerüljék a háborúkat, úgy a járvánnyal szemben intézményekbe, kutatásba, gyártásba is érdemes befektetni.
A brit tudós szerint az új variánsról tudjuk, hogy olyan mutációkat tartalmaz, melyek növelik annak fertőzőképességét és lehetséges, hogy a korábbi betegség és az oltások által kiváltott antitestek kevésbé védenek attól, hogy elkapjuk a fertőzést, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a védettség nem elegendő továbbra is a súlyos lefolyású betegségek és a halálozások megelőzésére.
Ugyanakkor nem árt az óvatosság és lépéseket kell tenni az omikron variáns terjedésének lassításáért
– emelte ki a VG szemléje.
Noha keddtől Nagy-Britannia utazási korlátozásokat vezet be – így az országba csak 48 óránál nem régebbi negatív teszttel lehetséges belépni és Nigéria is rákerült a legveszélyesebb országok vörös listájára – szakértők szerint ezek a lépések már elkéstek.
Mark Woolhouse a tudományos influenzajárvány modellező csoporttól elmondta, hogy nagyon úgy tűnik, hogy beindult a közösségi terjedés, ezért az utazási korlátozások már csak annyit érnek, mint az eső után a köpönyeg.
Az Egyesült Államok vezető járványügyi szakértője, Anthony Fauci szerint egyelőre úgy tűnik, hogy az omikron nem annyira súlyos, de túl korai még határozott következtetéseket tenni az ügyben.
(Borítókép: MTI / Balogh Zoltán)