Már szinte az összes környező országban magasabb volt februárban az infláció, mint Magyarországon – ez derült ki az Eurostat most közölt adataiból.
Mint ismert, a Központi Statisztikai Hivatal 3,7 százalékos fogyasztói áremelkedésről számolt be legutóbb, ugyanakkor ettől az adattól is kedvezőbb lett az unióban használatos harmonizált fogyasztói árindex, azaz a HCIP-infláció, amely 3,6 százalékos drágulást jelzett februárban. Ezzel szemben a környező országokban az alábbi pénzromlást mérte az Eurostat:
- Horvátországban 4,8 százalék;
- Ausztriában 4,2 százalék;
- Romániában 7,1 százalék,
- Lengyelország 3,7;
- Szlovákiában pedig 3,8 százalék volt az éves drágulás üteme.
Így december óta már a harmadik egymást követő hónapban található a régiós középmezőnyben a magyar inflációs dinamika. Ahogy korábban írtunk róla, az infláció lefutása érdemben eltért a szomszédos országokétól. Miközben a 2022 júniusában mért 11,7 százalékos ütem a harmadik legalacsonyabb volt a kelet-közép-európai régióban, akkor már a balti országokban 20 százalék fölött volt drágulás, sőt Lengyelországban és Csehországban 4, illetve 6 százalékponttal volt magasabban, mint idehaza. A magyar áremelkedés 2022 nyarán lendült be igazán, aminek „köszönhetően” szeptemberben már a legmagasabb volt a magyar inflációs ütem az EU-ban, majd egy éven keresztül.
A teljes cikk itt olvasható.