A jövő látnivalói

Hírek
Tavaly a magyar turizmus történelmi nyarat zárt. Az év közepén a külföldiektől befolyó szállásdíjbevétel például több mint 30 százalékkal volt nagyobb az egy esztendővel korábbinál. A cél persze az, hogy hosszú távon is növekedési pályán haladjon a hazai turisztikai szektor. Ehhez viszont komoly beruházásokra van szükség. Az ágazatban jelenleg is zajló fejlesztésekből gyűjtöttünk össze néhányat.

PANNON PARK

Az 1866-ban megnyílt Fővárosi Állat- és Növénykert története legnagyobb beruházása elé néz: összesen öt hektáron 43,7 milliárd forintból épül majd ki egy új park, amelyik nem csupán Közép-Európa legnagyobb és legkorszerűbb akváriumának fog helyet adni, de idekerül egy biodóm is, ahol 1400 fa termetű növény mellett többek közt még egy kisebb elefántcsorda is elfér majd. Az egykori Vidám Park helyén létrehozandó korszerű, modern épület Budapest esővizét és termálhőjét is hasznosítani fogja. A dóm üveghéjazatánál pedig azt is szabályozni lehet majd, hogy mennyi fényt eresszen át. A fedett parknak hála 2020 után rossz időjárás esetén is nyugodtan fel lehet majd keresni az állatkertet: számos fajnak ugyanis itt lesznek a belső férőhelyei. De nem ez az egyetlen projekt, amelyet a vezetés elindított a közelmúltban: a tervek szerint ugyanis még az idén átadják a családoknak készült élményparkot, a Holnemvolt Várat, ahol a szelíd, kezesállatokat testközelből is meg lehet ismerni.

KÖZÉPKORI VÁRAK FEJLESZTÉSE

Szerencsére lassan vége annak a kornak, amelyben váraink túlnyomó része csak combtőig ér, a földből kikandikáló részeket a képzelőerőnkkel kell kiegészítenünk. A romok őrizgetése turisztikai szempontból nem bizonyult jó húzásnak: egyértelmű, hogy a látogatók a középkori épületeket régi pompájukban szeretnék megcsodálni. Épp ezért Füzérben, Regécen és Csókakőn részlegesen már megújultak az egykori nemesi lakok. Egerben pedig egymást érik a beruházások: hamarosan például sor kerülhet a vár középkori főterének és az úgynevezett Provizori palotának a rekonstrukciójára. De az idén Nagy Lajos király egykori erődítményének, a diósgyőri várnak a felújítása is folytatódhat. Visszaépítik a csonka délnyugati tornyot és a nyugati palotaszárnyat, emellett a 8,5 milliárd forintos projekt keretében a hidakat és a vizesárkot is helyreállítanák. Az ehhez hasonló építkezéseket országszerte szakmai viták kísérik. A beruházásnál ugyanis sokszor már nem látni, hogy hol ér véget az eredeti épület és hol kezdődik a rekonstrukció. Hogy ez helyes-e, arról eltérnek a vélemények.

ÚJ BUDAPESTI SZÁLLODÁK

Akinek volt már szerencséje felkeresni a Párizsi udvart, az bizonyára egyetért azzal, hogy a főváros egyik ékkövéről van szó. Ez a látványosság éveken át állt kihasználatlanul. Most viszont egy 110 szobás luxusszállodává alakítják: az üzemeltető a budapesti Mellow Mood lesz. Az átadás a korábban tervezett időponthoz képest azonban csúszik. Olyan statikai problémák kerültek napvilágra, amelyek az épületdiagnosztikai vizsgálatból nem derültek ki. Gond például, hogy ez volt az ország egyik első vasbeton épülete, akkor készült, amikor ez a technológia még nem forrt ki. Ráadásul mintegy negyven éven át nem is volt rendesen karbantartva. Az átadásra valószínűleg 2018 őszén kerül sor. Emellett a magyar fővárosban négy másik ötcsillagos hotel is megnyithatja a kapuit a közeljövőben. A Hilton új, 214 szobás magyar egysége például az Operaházhoz közeli Lázár utcában nyílik majd meg. Mivel az üzleti vendégekre is gondolnak, az épületben három tárgyalótermet alakítanak ki.

KISFALUDY PROGRAM

Az ország eddigi legnagyobb szállásfejlesztési támogatási konstrukcióját még tavaly jelentették be. A Kisfaludy program keretében 2030-ig mintegy 300 milliárd forintra lehet pályázni. Ez az összeg még nincs kőbe vésve, de azt már lehet tudni, hogy a keret mintegy felét az állami források tennék ki. A tervek szerint a támogatásokból akár az összes vidéki panzió és szálloda részesülhet majd. Ez a számok nyelvén 30 000 szoba felújítását jelenti. A projektet régiónként ütemezik: a pályázati lehetőségek első körben Balaton, Felső-Tisza és Nyírség, Sopron–Fertő és Tokaj térségében állnak rendelkezésre.

BERUHÁZÁSOK A DUNAKANYAR KÖRÜL

Miként lehet a Budapestre érkező turistákat meggyőzni arról, hogy nézzenek szét a fővároson kívül is? Ha a Dunakanyar turizmusáról van szó, ez a legfogósabb kérdés. Mivel az érintett települések egy fejlett régióban vannak, az uniós források lehívására itt kevésbé volt lehetőség az elmúlt években. Ám nemrég indult egy átfogó, 70 milliárd forintos program, amely felpörgetné a helyi turizmust. Ebből a pénzből fejlesztenék a dunai gyorshajózást, a Bubi bérbringarendszert meghonosítanák Szentendrén, sípálya épülne Dobogókőn és megújulna a kirándulóközpont. A sort még hosszan lehetne folytatni, hiszen a fejlesztések összesen hetven települést érintenek. Csak Esztergom 17 milliárd forintot kaphat.

HAUSZMANN-TERV

Négy éve még hiába érkezett több mint hárommillió turista a budai Várba, a palotában berendezett kiállításokat csupán 365 ezren látogatták. Ezen a helyzeten a jövőben a Magyar Nemzeti Galéria és az Országos Széchényi Könyvtár kiköltöztetésével, valamint a Budapesti Történeti Múzeum fejlesztésével lehet segíteni. A Budavári Palotát érintő projektek közül persze most a Rákosi-korszakban elbontott lovarda újjáépítése a legszembeötlőbb. Hála a mostani építkezéseknek, a Vár Tabán felőli oldalát többé nem kell szégyellni. Az eredetileg 1901-ben elkészült épület az idei átadás után a lovas programok mellett báloknak és kiállításoknak ad majd helyet. Mellette természetesen megújul közvetlen környezete, az eddig elhanyagolt Csikós udvar is: így például a Főőrségi épületet és a Stöckl-lépcsőt egyaránt visszaépítik. Emellett elindult a palota egyik legfontosabb reprezentatív helyiségének, a Szent István Teremnek a rekonstrukciója is. Az ide felhúzandó fal és a bútorkárpitok, illetve a függönyök csak önmagukban 360 millió forintba kerülnek. A munkálatok során az épület gépészeti rendszerét is korszerűsítik.

A cikk teljes terjedelmében honlapunkon, a Figyelo.hu-n olvasható

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink