Az Adria-kőolajvezetéket működtető horvát nyersolajszállító cég, a JANAF (Jadranski naftovod) kilátásba helyezte, hogy májusban leállítja az olajszállítást a Szerbiai Kőolajipari Vállalatnak (NIS).
Ha ez valóban bekövetkezik, a többségi állami tulajdonban lévő Petrohemija feldolgozóban és a hozzátartozó pancsovai (Pančevo) kőolajfinomítóban leáll a munka – idézi a magyarszo.rs portál a belgrádi Politika újságot. A NIS-nek ugyanis a többségi (56,15 százalékos) tulajdonosa a Gazprom Neft, amelyre kiterjednek az uniós szankciók.
Közleményében a JANAF azt írja: az Ukrajna megtámadása miatt Oroszország ellen bevezetett szankciók negyedik csomagja a NIS-szel kötött nyersolajszállítási szerződésre is vonatkozik, és ha időközben nem történik változás, május 15-től egészen a büntető intézkedések hatályon kívül helyezéséig nem fogják tudni megvalósítani a szerződésben foglaltakat.
E szerződés szerint a JANAF-nak évente 3,2 millió tonna, plusz-mínusz 10 százalék nyersolajat kell szállítania Szerbiába.
Ha nem érkezik az olaj, a pancsovai finomító leáll, és Szerbia nehezen fogja feltalálni magát. A szerbiai piac 70 százalékát a NIS látja el kőolajszármazékokkal. A pancsovai finomító leállása után a Petrohemija más egységei is leállni kényszerülnének, így a belgrádi újság forrása szerint az egyedüli megoldás az lenne, hogy az állam átvenné a Gazprom Neft részvénycsomagját a kisrészvényesekkel együtt.
A JANAF közleménye kapcsán a szerb bányászati és energiaügyi minisztérium közölte: keresi a lehetséges megoldásokat arra az esetre, ha május derekától nem érkezne olaj az Adria-kőolajvezetékből, és elemzi a hazai piac ellátásának minden más lehetőségét.
(Fotó: Shutterstock)