Ahogy korábban megírtuk, Orbán Viktor miniszterelnök a szokásos péntek reggeli rádióinterjújában beszélt a magyar gazdaság kilátásairól és arról diskurzusról, amely az utóbbi időben a hazai közéletben ennek kapcsán kibontakozott. A kormányfő szerint az a sok rossz, amit hallani, valójában ismerethiányból fakad, ugyanis a magyar gazdaság egy konjunkturális ciklus és ezzel együtt a növekedés kapujában áll. Elemzőket kérdeztünk, hogy ők hogyan vélekednek a következő időszak hazai kilátásairól.
A gyógyulás után jöhet a gyorsulás
Nagyon sok tényező függvénye, de a jelenlegi információk alapján 2025-ben és 2026-ban is nagyjából 4 százalék körüli növekedésre számítunk – mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, aki szerint a tavalyi recesszió után az idei még a gyógyulás éve a magyar gazdaságban, a nagyobb növekedés csak jövőre jöhet, akkor 3,6 százalékkal bővülhet a GDP, azt követően pedig 4,4 százalékkal. Ennek azonban vannak peremfeltételei, az első és legfontosabb ezek közül, hogy javuljon az üzleti és fogyasztói bizalom, aminek hatására végre elkezdődhet fogyasztás fellendülése és a beruházási aktivitás helyreállása.
Egyelőre a vártnál lassabban indul be a lakossági költekezése, noha lassan egy éve közel 10 százalékkal nőnek a reálbérek, a lakosságra jellemző óvatossági motívum miatt egyelőre nagyon nem akar meglódulni a kiskereskedelmi forgalom, ami az év első hét hónapjában mindössze 2,6 százalékkal növekedett, miután 2023-ban közel 8 százalékkal esett vissza. Virovácz Péter szerint azért fontos, hogy megtörténjen a helyreállás, azzal ugyanis javulhat a költségvetés bevételi oldala, és lesz lehetősége az államnak beruházásokat és különböző támogatási programokat finanszírozni. Ahogyan azt egyébként tervezi a kormány az őszi gazdaságélénkítő akciótervében.
Több tényezőtől is függ, hogy valóban robban-e a magyar gazdaság
Nem azt mondom, hogy sok az idénre várható 1,5 százalékos növekedés, de legalább növekszünk – mondta lapunknak Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, aki szerint jövőre ennél nagyobb növekedésre lehet számítani. Ez több tényezőtől is függ, például, hogy mekkora lesz a béremelés 2025-ben, helyreáll-e a külső kereslet, illetve hogy a beruházások és az uniós pénzek megindulnak-e.
Ezzel együtt azt gondolja, hogy 3 százalékot meghaladó növekedésre van esély, aminek támasza lehet a fogyasztás bővülése.
Ahogy korábban mi is írtunk róla, jövőre minden esély megvan arra, hogy két számjegyű legyen a bérdinamika, a formálódó minimálbér-megállapodás után a fizetések vásárlóereje tovább emelkedhet, ami segíthet abban, hogy feloldódjon a lakosság óvatossági motívuma.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Kallus György / Világgazdaság