Az élhetőbb, zöldebb városok iránti igény szerencsére ma már nem csak elméletben létezik: egyre több helyen tesznek is azért, hogy olyan helyen éljenek, ahol lassan már minden a fenntarthatóságról szól. Nézzük, mi az a tíz dolog, amire ehhez mindenképpen szükség van.
Park, a város zöld tüdeje
A park a „város tüdeje”, mondta a híres amerikai tájépítész, Frederic Law Olmsted, a Central Parkról, amit társával, Calvert Vaux-val első projektként hozott létre, hogy azután az számos más városi park tervét eredményezze. A legendássá vált Central Park mellett az 500 éves milánói Giardino della Guastellától a bécsi Stadtparkig a zöldellő szigetek mindenütt menedéket adnak a városlakóknak arra, hogy a zaklatott hétköznapokban mély levegőt vegyenek, pihenjenek, és kapcsolatban maradjanak a természettel, hűsítő ellenpontjaként az aszfaltrengeteg által keltett hőszigethatásnak. Ezért nem vitás, hogy a nyilvános zöldfelületek javítják a városlakók életminőségét.
Minőségi közterületek
A felhőkarcolók és forgalmas utak között egy igazán élhető zöldvárosban mindig akadnak olyan helyek, amelyeket emberi léptékben építettek (vagy újítottak fel). Olyan meghitt helyek, ahol az emberek kényelmesen és minden tekintetben biztonságosan sétálhatnak és boldogan találkozhatnak.
Legyen szó a High Line Parkról, az 1,6 km² területű nyilvános, lineáris parkról New Yorkban, Manhattan nyugati részén, amit a hajdani, West Side Line magasvasút pályája mentén alakítottak ki, vagy az Európa egyik leghosszabb bevásárlóutcája, a Strøget és környéke, csak gyalogosoknak fenntartott bevásárlóövezetéről Koppenhágában. Az ilyen helyek nemcsak a gyalogos közlekedésre ösztönöznek, hanem kiváló közösségi teret is teremtenek az emberek számára.
Kiemelkedő zöldépületek
A legnagyobb, legmagasabb, leglátványosabb zöldépületek létrehozására törekvő fejlesztéseket ugyan sokan hajlamosak megbélyegezni azzal, hogy csak a zöldhitelességre törekvő kormányok és vállalatok „kirakatépítésének” tekinthetők. De ha egy ilyen épület esztétikus és példamutató, az az egész környezetét képes inspirálni, miként az Acros Fukuoka Foundation épülete Fukuokában, Japánban, vagy a chicagói városháza zöldteteje az USA-ban. Az ilyen épületek látványos szimbólumai annak a zöldszándéknak, amelyek a legújabb technológiákra is felhívják a figyelmet.
Vegyes használatú és beépítésre szánt területek fejlesztése
A jó tervezés a zöldváros kulcsa. Míg más metropoliszok egyre jobban terjeszkednek, például a németországi Hamburg egy elavult kikötőből sétálható, igazán vonzó vegyes használatú negyedet alakított ki irodákkal, kiskereskedelmi, szórakoztató- és lakóterületekkel. Hasonlóképpen, az atlantai Centennial Yards is irodákat, kiskereskedelmi és lakóterületeket hoz a város belvárosába, ahol már egy többcélú aréna és stadion is található. Mivel az ilyen projektek a már meglévő, a városi szövetbe már beágyazott területeket hasznosítják újra, megközelíthető és könnyen átjárható terekként szolgálják a helyi közösség és a turisták jó közérzetét.
Hatékony tömegközlekedés
Akár high-tech, akár szerény, a zöldvárosok egyik kulcselemei azok a közlekedési megoldások, amelyek lehetővé teszik az emberek többségének, hogy gyorsan és egyszerűen, autó nélkül közlekedjenek. A leginkább fenntartható közlekedési rendszerek tiszta technológiákat alkalmaznak, és csökkentik a CO2-kibocsátást. Míg egyes városok elegáns és csillogó metrórendszerekkel rendelkeznek, mások csak buszsávokat biztosítanak a közösségi közlekedőknek. A lényeg mégis az, hogy a legjobb tömegközlekedési rendszerek megbízható szolgáltatással és kényelmes útvonalakkal elégítik ki a lakosság igényeit.
Kerékpársávok
Bár az emberléptékű városok elméletileg kiválóan alkalmasak a kerékpárral való közlekedésre, a nagy forgalom (és a dühös sofőrök) kellemetlenné, sőt kijelölt sávok nélkül veszélyessé is tehetik a kerékpározást. A leginkább zöld- és kerékpárosbarát városok ezért elkülönített kerékpárutakat alakítanak ki, biztonságos parkolókat biztosítanak, sőt az e-bike-osok számára még töltőállomásokat is kínálnak. Emellett pedig kerékpármegosztó programokat indítanak, és lehetővé teszik a kerékpárosok számára, hogy hosszabb utakra a buszokon és vonatokon szállítsák a biciklijüket.
Átfogó újrahasznosítási és komposztálási programok
Az újrahasznosítás ugyan klasszikus egyéni környezetvédelmi cselekedet, de nem sokat ér egy olyan szervezet nélkül, amely kényelmesen elhelyezett kukákat és megbízható gyűjtést biztosít az egyéni kezdeményezés megvalósítására. Ráadásul a legzöldebb városi kezdeményezések már továbbmennek a dobozok és palackok gyűjtésénél: az újrahasznosított és komposztált tárgyak listájára felveszik az elektronikai és élelmiszer-hulladékot, és nagyobb léptékű programokat indítanak a parkok, valamint a mezőgazdaság öntözésére használt víz újrahasznosítására is.
Zöldvezetés
Nem minden városi tisztviselő lesz „lovag fényes kerékpáron”, ahogy Boris Johnsont nevezték londoni polgármesterként egykoron. De a kormánytisztviselők a saját jogukon hősök lehetnek a szél-, nap- és vízenergia-hasznosítás előmozdításáért, az új és felújított épületek napelemes felszerelésének megköveteléséért, valamint a városi parkok revitalizálásáért. Mindez persze akkor lehet hosszú távon is fenntartható valóság, ha a helyi lakosság folyamatosan a zöldprojektek kidolgozására ösztönzi a város vezetését.
Intelligens energiapolitika
A megújuló energia megvásárlása és a hatékonysági intézkedések előírása két módja annak, hogy egy város gazdasági befolyását felhasználva segítse a zöldebb termékek piacának kiépítését, miközben saját környezeti hatását (és gyakran működési költségeit) is csökkentheti. Például Norvégia kifinomult hulladékhasznosítója lehetővé teszi, hogy a város hulladékát elégessék, és energiává alakítsák át a város fűtésére. Amerikában pedig már több mint 100 város és megye lépett partnerségre a LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) for Cities minősítési programmal, hogy megvalósítható terveket vezessenek be a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére és fenntartható hulladék-, közlekedési, energia- és vízrendszerek létrehozására.
Öröm és szórakozás zöldstílusban
Egy város zöldebbé válása természetesen nem csak a munkáról szól. A legjobb zöldvárosok a helyi finomságokkal teli termelői piacokkal, a legjobb bioételeket kínáló bárokkal és éttermekkel, a környezetbarát művészek érdekes kiállításaival és olyan zenei fesztiválokkal ünneplik környezetbarát életmódjukat, amelyek kerékpárparkolót és napenergiával működő színpadokat kínál.
Borítókép: Illusztráció/ Fotó: Wikipedia