1,2 millió betöltetlen állás a turizmusban

Hírek Sz. H.
A turisztikai szektorban tomboló munkaerőhiány az Európai Unióban az utazási irodai szegmenst sújtja leginkább, ahol közel minden harmadik állás betöltetlen, de a légi közlekedésben és a szálláshelyeken is 21, illetve 22%-os a létszámhiány – hívja fel a figyelmet legújabb elemzésében az Utazási és Turisztikai Világtanács. Azt sem rejtik véka alá, hogy sürgős intézkedésekre van szükség.

Az Utazási és Turisztikai Világtanács (WTTC), illetve az Európai Utazási Bizottság (ETC) arra figyelmeztet, hogy az utazási és turisztikai szektor fellendülése komoly veszélybe kerülhet, ha csaknem 1,2 millió munkahely marad betöltetlen az EU-ban – szemlézte a turizmus.com.

Mint emlékeztetnek, 2020-ban, amikor a világjárvány a tetőfokára hágott, a turisztikai ágazatban EU-szerte csaknem 1,7 millió munkahely szűnt meg. 2021-ben, amikor az országok sorra enyhítettek az utazási korlátozásokon és az utazók bizalma is visszatért, 30,4%-kal javult az ágazat közvetlen hozzájárulása az EU gazdaságához, aminek olyan pozitív hozadéka is volt, hogy több mint 570 ezer munkahelyet állítottak vissza. Az előrejelzések szerint idén tovább gyorsul az ágazat fellendülése, már-már eléri a pandémia előtti szintet, és várhatóan 32,9%-os növekedést fog mutatni a közvetlen hozzájárulása az EU gazdaságához.

Julia Simpson, a WTTC tavaly májusban kinevezett elnök-vezérigazgatója azonban rámutat egy sürgősen orvosolandó problémára: bár a turizmusban a legerősebb fellendülés – a világátlagot megelőzve – Európában mutatkozott 2021-ben, a jelenlegi drasztikus munkaerőhiány mégis késleltetheti ezt a tendenciát, és további nyomást gyakorolhat a már amúgy is nehéz helyzetben lévő ágazatra. A szakember véleménye szerint a kormányoknak és a magánszektornak össze kell fogniuk, hogy a legjobb lehetőségeket biztosítsák mindazoknak, akik az utazási szektorban kívánják a karrierjüket építeni. Míg az utazási irodai szegmensben közel minden harmadik állás betöltetlen, addig a légi közlekedést és a szálláshelyeket 21, illetve 22%-os létszámhiány sújtja. Ez szintén jelentős szám, minden ötödik állásra szakembert keresnek.

A WTTC és az ETC a hat legsürgetőbb lépést a probléma orvoslására az alábbiakban látja:

  1. Az országokon belüli és a határokon átnyúló munkaerő-mobilitás megkönnyítése, valamint az együttműködés erősítése minden szinten, főként a vízumok és a munkavállalási engedélyek biztosítása révén.
  2. A rugalmas és a távmunkavégzés lehetővé tétele, különösen, ha az utazási korlátozások akadályozzák a munkavállalók határokon átnyúló szabad mozgását.
  3. Az ágazat pályaválasztási vonzerejének erősítése – kiemelt tekintettel a karriernövekedési lehetőségekre – biztonságos, tisztességes, eredményes és értelmes munkával, valamint szociális védőháló biztosításával.
  4. A munkavállalók továbbképzésének és/vagy átképzésének biztosítása.
  5. Szakképzési és gyakornoki programok létrehozása és népszerűsítése az állami és a magánszektor együttműködésével.
  6. Innovatív technológiai és digitális megoldások alkalmazása a mindennapokban a biztonságos és zökkenőmentes utazás, valamint a jobb ügyfélélmény érdekében.

Kiemelt kép: Délmagyarország / Karnok Csaba

Ezek is érdekelhetnek

További híreink