Boris Johnson a kelet-európai munkásokra mutogat

Hírek MTI / Figyelo.hu
A brit miniszterelnök szerint azért nem akar senki kamionsofőrnek menni az országban, mert a közép- és kelet-európai munkások olcsón is elvállalták.

Boris Johnson brit miniszterelnök szerint jórészt azért nem vonzó Nagy-Britanniában a kamionsofőr-szakma, mert a közép- és kelet-európai EU-országokból érkező sofőrök hajlandók voltak rossz munkakörülmények között és alacsony bérezésért is dolgozni.

Johnson, aki a kormányzó brit Konzervatív Párt éves kongresszusának kezdete előtt nyilatkozott a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában, úgy fogalmazott:

a brit közúti fuvarozó vállalatok évtizedekig nem fejlesztették a kamionos pihenőhelyeket, nem javították a munkakörülményeket és nem emelték a béreket.

Ehelyett jórészt a keleti EU-tagországokból érkező, nagyon keményen dolgozó munkavállalókra hagyatkoztak, akik ilyen feltételekkel is hajlandók voltak elvégezni ezt a munkát, és ez az oka annak, hogy a kamionsofőri foglalkozás ezekkel a bérekkel és ilyen munkakörülmények közepette jelenleg nem vonzó – tette hozzá a brit kormányfő.

Az ex-gyarmat tőkepiaca előzi a briteket

Nagy-Britanniában a kamionsofőrök hiánya miatt súlyos fennakadások támadtak elsősorban az üzemanyagellátásban, de érzékelhetők a logisztikai problémák a boltok élelmiszerkínálatában is.

A múlt hét közepén országszerte pánikszerű vásárlási roham kezdődött a benzinkutaknál,

miután több nagy forgalmazó bejelentette, hogy kénytelen töltőállomásokat bezárni, mert a tartályautó-sofőrök krónikus hiánya miatt nem tudja teljes hálózatát folyamatosan ellátni üzemanyaggal.
Az ország jelentős térségeiben azóta is folyamatosak a hosszú, esetenként több órás sorok a benzinkutaknál. A helyzet Londonban és Délkelet-Angliában a legrosszabb.

A brit belügyminisztérium szombati bejelentése szerint március végéig könnyített eljárással kaphatnak munkavállalási engedélyt azok az európai uniós kamionsofőrök, akik a súlyos üzemanyagellátási fennakadásokat okozó sofőrhiány enyhítésére meghirdetett program keretében érkeznek Nagy-Britanniába.

A HGV (Heavy Goods Vehicle) driving instructor (L) gives instructions to a learner lorry driver as he prepares to reverse a lorry at National Driving Centre in Croydon, south London on October 1, 2021. – The British government said last month it will simplify the procedure to qualify as a lorry driver to tackle widespread delivery problems hitting retail businesses. Hauliers and business associations have blamed empty shelves in shops on an exodus of EU national drivers due to Brexit as well as virus-related restrictions.

A nehéz tehergépjárművek vezetési oktatója (L) utasításokat ad egy tanuló teherautó sofőrnek, amikor tolatásra készül a National Driving Center -ben, Croydonban, Dél -Londonban 2021. október 1 -jén. (Fotó: Tolga Akmen / Europress/AFP)

A fuvarozói szakma érdekképviseleti szervezeteinek számításai szerint azonban a brit áruszállítási szektorból legalább százezer kamionsofőr hiányzik, elsősorban éppen azért, mert a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) óta rengeteg uniós munkavállaló távozott Nagy-Britanniából.

A brit közúti áruszállítási szövetség (Road Haulage Association) legutóbbi becslése szerint csak az új munkavállalási szabályok januári életbe lépése óta 30 ezer külföldi kamionsofőr hagyta el Nagy-Britanniát. Boris Johnson azonban a vasárnapi BBC-műsorban

kizárta annak lehetőségét, hogy a brit kormány tömegesen engedjen be külföldi munkavállalókat a kamionsofőr-hiány enyhítésére.

A brit miniszterelnök úgy fogalmazott: a kiutat a jelenlegi helyzetből nem az kínálja, hogy meghúzzuk az ellenőrizetlen bevándorlás feliratú emeltyűt, és hatalmas számban engedünk be embereket külföldről.

Johnson kijelentette: nincs visszatérés az ellenőrzés nélküli bevándorlás által fenntartott, alacsony bérezésre és alacsony szakképesítésre épülő régi, bukott modellhez.

A brit kormányfő néhány napon belül másodszor fejtette ki ezt a véleményét. A hét elején, amikor – szintén a BBC-nek nyilatkozva – először szólalt meg személyesen az üzemanyagellátásban kialakult súlyos fennakadások ügyében, kijelentette: nem hiszi, hogy az emberek ebben az országban ismét az ellenőrzés nélküli bevándorlással akarnának minden problémát megoldani.

Ezzel már próbálkoztunk hosszú időn át, és ennek alacsony bérezésre, alacsony szakképzettségre építő hozzáállás lett a vége

– tette hozzá.

Magyar puskákkal fegyverzik fel a brit elit alakulatot

(Borítókép: Europress/AFP/Glyn KIRK)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink