Viccek után nyomoznak

Való Világ
A filmesek múltjában turkál egy új cég, amely megkímélné Hollywoodot a botrányoktól.

TWITTER-KOMMANDÓ

Hosszúra nyúló karrierje alatt Liam Neeson több mint 120 filmben szerepelt. Volt ő már jedimester, Batman mentora, a kerekasztal lovagja, skót klánvezér és Zeusz is. Talán már csak papucs orrán pamutbojt nem volt. Akárhogy is, az elismert színész a napokban egy anekdotával alaposan meglepte a nagyérdeműt. A The Independentnek mondta el egy interjúban, hogy amikor egy jó barátját megerőszakolta egy fekete férfi, utána tele volt dühvel. Napokig egy bottal járta a környéket abban reménykedve, hogy megölhet egy színes bőrűt, aki beleköt. A sztori konklúziója szerint végül belátta, hogy rossz úton jár. Az egészet borzalmasnak nevezte. Az indulatai kezelésére végül akkor, negyven éve segítséget kért.

Nem egészen világos, Neeson miért gondolta, hogy ezzel a történettel jó ötlet lesz előrukkolni. A szakma vén rókájaként azért sejthette, hogy pozitív végkicsengés ide vagy oda, az efféle sztorikért a hollywoodi mogulok nem igazán rajonganak. „Biztos, hogy lesz munkája, de most vissza kell vonulnia egy ideig” – mondta el a Varietynek a jó tanácsát egy filmes ügynök.

A mozi fellegvárában egyre inkább elvárás, hogy a filmesek patyolattiszták legyenek: ne csak most, hanem a múltban is. Az már viszont kifejezetten új jelenségnek számít, hogy az emberek akár néhány vicc miatt is elveszthetik az állásukat. James Gunn-nak, a Disney korábbi üdvöskéjének például néhány ízléstelen poénért kellett távoznia A galaxis őrzői 3 rendezői székéből (olyan tréfákról van szó, amelyeket évekkel korábban tett ki a netre). Mivel a stúdiók rettegnek attól, hogy a rossz PR miatt néhány filmjük rosszul szerepel a pénztáraknál, egyre nagyobb az igény a sztárok és a filmkészítők átvilágítására. Emiatt az egyik médiakapcsolatokkal foglalkozó ügynökségnél, a Principal Communicationsnél létrehoztak egy leányvállalatot Foresight Solutions néven. Az új társaság egyetlen feladata, hogy feltárja a kiszemelt filmesek múltját. Az apparátus, amelyet az utóbbi hónapokban építettek ki, elég tekintélyesnek tűnik. Legalábbis a saját bevallásuk szerint kétszáz nyelven tudnak kutakodni az online térben, s a közösségi oldalak mellett rálátásuk van a bírósági anyagokra is. De ha az ügyfél múltjában meg kell keresni egy balhés ügyet, egy megosztó nyilatkozatot vagy egy ízetlen viccet, akkor a szent cél érdekében akár még a „sötét webet” is átnézik. A technikai háttérről részben egy biztonsági tanácsadó cég, az Edgeworth Security gondoskodik majd. Ügyfeleket nem lesz nehéz találni, hisz az anyacég már most is jó kapcsolatot ápol például a napjaink legsikeresebb képregény-adaptációit gyártó Marvel Studiosszal, a kasszát robbantó horrorfilmeket készítő A24-ral, a neves producer, J. J. Abrams „házi cégével”, a Bad Robottal, valamint a világ egyik legnagyobb médiavállalatával, a WarnerMediával is. A jó összeköttetéseit a cég részben az alapítóinak köszönheti: Paul Pflug és Melissa Zukerman, mielőtt 2006-ban létrehozta a Principal Communicationst, olyan stúdióknál dolgozott, mint a Universal. Zukerman például a szakmában azon kevesek közé tartozik, akik személyesen is találkoztak a Marvel Entertainment elnökével, Isaac Perlmutterrel. (Utóbbi híres eléggé karcos stílusáról. Például amikor régen spórolni kellett a képregényes cégnél, kiadta az alkalmazottaknak, hogy a szemétbe dobott gemkapcsokat is ki kell keresni és újra kell használni. De a múltban a Financial Times egyik beszámolója szerint még egy rasszista megjegyzése is volt: amikor a Vasember folytatásában lecserélték az egyik fekete mellékszereplőt, azt mondta, hogy a közönség úgysem fogja észrevenni a változást, mert a feketék mind ugyanúgy néznek ki.)

A társaságnál azonban leszögezték, hogy a múlt letagadásában, vagyis az előkotort nyomok eltüntetésében nem segítenek a stúdióknak. Nem véletlen, hogy ezt külön kiemelték, hisz vannak társaságok, amelyek Hollywoodnak ebben is segítenek. A leghírhedtebb közülük a Black Cube nevű magánnyomozó cég volt. Ők azok, akik megpróbálták tisztára mosni a szexbotrányba keveredett Harvey Weinsteint. A producer egyik áldozatát, Rose McGowant sajtóértesülések szerint Diana Filip álnéven fel is kereste a Black Cube egyik nyomozója (egy volt titkos ügynök), aki aktivistának adta ki magát. Hosszan beszéltek az esetéről. Az egész arra ment ki, hogy Weinstein kiderítse, a színésznő kiknek beszélt az ügyükről. 

Amit a Foresight Solutions nyújt, az egyébként nem teljesen egyedi. Legalábbis a közösségi oldalak szemlézésével és a múltbeli bejegyzések átfésülésével a New York-i Glover Park Group is foglalkozik. Ami itt igazán figyelemreméltó, hogy egy olyan cég vágott bele ebbe a bizniszbe, amelynek a kapcsolati hálója még a szakmán belül is kifejezetten jónak számít. 

Azt már csak érdekességképpen jegyezzük meg, hogy bár a Principal Communications új szervezetén keresztül szívesen beleveti magát a közösségi oldalak elemzésébe, ők maguk láthatóan nem szívesen használják a social site-okat. A hivatalos Facebook-oldalukon 2016 óta mindössze két bejegyzés született. Twitter-oldaluk nincs, de még a honlapjukon is csak az elérhetőségeik vannak feltüntetve. 

A közösségi site-októl persze most már nemcsak ők, hanem a filmesek is ódzkodnak. Legalábbis az említett James Gunn-botrány után többen – attól tartva, hogy egy rosszul elsült, kínos múltbéli bejegyzés miatt az állásukat is elveszíthetik – törölték többéves írásaikat. Így járt el Az utolsó jedik rendezője, Rian Johnson is, aki a Twitter-fiókjából tüntette el a régebbi szösszeneteket.

 

Borítófotó: Az egyik legtöbbet megosztott Twitter-kép a 2014-es Oscar-gáláról. A fotó szereplői közül azóta többen is botrányba keveredtek

Ezek is érdekelhetnek

További híreink