Az átalakuló világban a Magyar Telekom szerepe, helye szintén alaposan megváltozott már a 2008-as válság előtt, nemhogy az azóta eltelt szűk egy évtizedben. Maga az eredeti fő üzletág, a vezetékes telefónia jelentősége egyre jobban csökken. Igaz, a mobiltelefonos szegmensben is piacvezető a Telekom, de itt is meglehetősen kiszámítható az üzleti modell. A befektetők és a nagytulajdonosok örülnek ugyan a stabil nyereségnek, ám jobban szeretik a növekedési történeteket. Ezt pedig jobbára az informatika, az internet és más új technológiák jelentik. Nem is meglepő, hogy az ebben a világban talán még otthonosabban mozgó, fiatalabb vezető veszi át az amúgy örökifjú, lendületes, közvetlen stílusú Mattheisen helyét.
Rékasi Tibor nemcsak a Telekom informatikai leányánál dolgozott sokáig, a Cisco és a Unisys cégnél szintén megfordult magas pozíciókban, így kinevezése azt is jelzi, hogy a Telekom még inkább ráfordul a jóval nagyobb növekedési lehetőségeket rejtő netes, IT-s világra.
De vissza egy kicsit az elődre: érdekes ugyan, hogy az amerikai–magyar, a nyelvünket jól beszélő vezető, Christopher Mattheisen éppen a magyar választások utánra időzítette lemondásának bejelentését, ám sem megerősíttetni, sem megcáfoltatni nem sikerült informátorainkkal azt a tényt, hogy a távozás bármilyen módon összefüggésbe hozható a magyarországi parlamenti választásokkal.
E helyett inkább azt hallottuk: már másfél-két éve nyílt titok volt a szakmában, hogy Mattheisen távozni készül, a nagyvállalaton belül pedig mintegy két esztendeje készítették elő az utódlását. Házon belül az a mondás, hogy az lehet a Telekom első embere, aki legalább egy-másfél évig volt már a lakossági üzletág feje. Magyarán Rékasi korábbi kinevezése akár azzal a megfontolással is történhetett, hogy egy idő után első számú vezető is lehet belőle.
Mattheisen rendet rakott, rendezte a régi dolgokat, pont került a montenegrói problémás ügyek végére is. Nem csoda az sem, hogy kissé belefáradt az évtizedes feladatba, a napi és a stratégiai küzdelmekbe.
A Telekom mint vállalat szépen átvészelte a válságot, és Mattheisen sikeresen kormányozta úgy az anyahajót, hogy ne zsugorodjon érdemben a bevétel és a nyereség. Sőt, jelenleg stabil osztalékfizetőként az alacsony kamatkörnyezetben jól értelmezhető sikersztorit is jelent a Telekom-részvények vásárlása. Christopher Mattheisen egyébként a bejelentésében leszögezte: a jövőben saját vállalkozásokkal kíván foglalkozni.
Borítófotó: Christopher Mattheisen (baloldalt) és Rékasi Tibor (jobboldalt). A vezetőcserét alaposan előkészítették