BÜNTETŐELJÁRÁS
Akár hároméves börtönbüntetéssel is sújtható a hivatali visszaélés, amellyel a Legfőbb Ügyészség vádolta meg a politikust – adta hírül a Magyar Nemzet. A vádhatóság azért indított eljárást és kérte Demeter Márta mentelmi jogának a felfüggesztését az Országgyűléstől, mert a képviselő „törvényi kötelezettségét megszegve közérdekből nem nyilvános adatokat adott ki”. A parlament 131 igen és 52 nem szavazattal függesztette fel a képviselő mentelmi jogát, a hírek szerint a hatóság ezen a héten már ki is hallgatja az LMP-s politikust.
Rosszul élesítette a politikai kézigránátját, amely végül a saját kezében robbant fel – talán ez a legjobb hasonlat arra, amit Demeter csinált tavaly ősszel. A képviselő október 16-án Benkő Tibor honvédelmi miniszterhez intézett azonnali írásbeli kérdésében ezt írta: „Szeptember közepén, a kecskeméti repülőbázison tett iratbetekintésem során kiderült, hogy a Magyar Honvédség által vett egyik Airbus A319-es repülőgéppel kiképzőrepülés keretében utazott szeptember elején Orbán Flóra a ciprusi Páfoszról. Az utasok szállítását az Összhaderőnemi Parancsnokság (ÖHP) parancsnoka engedélyezte.”
Aztán hamarosan kiderült, hogy Demeter Márta alaposan benézte a dolgot. A honvédelmi bizottság alelnökeként minősített, tehát titkos adatokat hozott nyilvánosságra, amelyekben nem a kormányfő, hanem egy Orbán családnevű tiszt kislánya szerepelt. Jogi szakértők szerint a politikusnak akkor sem szabadott volna így eljárnia, ha valóban a miniszterelnök lánya tartózkodott volna az Airbus A319-es gépen. Így viszont még nagyobb blamával kellett szembesülnie. A politikai haszonszerzés felülírt minden észérvet, aminek bizonyosan lesznek jogi következményei is.
Pedig Demeternek tavaly októberig szinte minden összejött az LMP-ben. Az MSZP második sorából „átigazolva” nagyon gyors politikai karriert csinált a pártban. Amikor 2017 februárjában otthagyta a frakcióját, a korábbi pártjában nem látott jövőt a maga számára, az akkori pártelnök Molnár Gyula se egyéni körzettel, se listás befutó helyezéssel nem kecsegtette. Ennek is megvolt az oka: Demeter az MSZP-s elnökválasztás során nem Molnárt, hanem Harangozó Tamást támogatta.
A képviselő politikai karrierjének első állomáshelye Zugló volt. 2010-ben listáról került a szocialisták önkormányzati frakciójába, amelyet 2013-ban hagyott el. Állítólag a helyi MSZP erős emberével, Tóth Csabával különbözött össze. 2014-ben a szocialista párt elnökségi tagjaként kapott befutó helyet a pártlistán, és tavaly is listáról, már az LMP-ből került a parlamentbe. Az egyéni győzelem tehát eddig még soha nem jött neki össze. Tavaly Kőbányán indult egyéni körzetben, ahol nem lépett vissza egykori párttársa, Burány Sándor javára, de csak a negyedik helyen végzett.
Aztán 2018 nyarán még két alkalommal sem bólintott rá az LMP-s tagság a pártba való felvételére, hogy nem sokkal később, október 20-án társelnöknek válasszák. Ebben a belső kampányban akart nagyot kaszálni a repülőgépes történettel, de forrásaink szerint bizonyosan e nélkül is megválasztották volna. Sőt, a politikai gikszer előtt még a 2022-es miniszterelnök-jelöltsége sem volt kizárt. Most már az. A hatalmas politikai öngól után Demetert a parlament visszahívta a honvédelmi bizottság alelnöki pozíciójából és a brüsszeli NATO-közgyűlésből is. Az LMP persze nem (csak) miatta szerepelt rosszul a májusi uniós választáson, azonban a csupán második listás helye azt is mutatta: a párttagság bizalmát szintén elvesztette. Demeter a megmérettetés után az elnökséggel együtt le is mondott a társelnökségről. A politikus tehát nem épp a legjobb hangulatban várhatja a büntetőeljárás kezdetét.