VÉGE AZ ARANYKORNAK
Sokáig úgy tűnt, hogy a Szilícium-völgy státusza megingathatatlan. Elvégre a világ IT-óriásainak jelentős része – az Apple-től a Google-on át az Uberig – ide fészkelte be magát. A hely mágnesként vonzotta a feltörekvő kis cégeket, olyannyira, hogy a San José-i központtal működő völgyben ma már ezer dolgozóból 285 a technikai szektorban tevékenykedik. Ez az a hely, ahol egy garázsban annak idején elindult a Hewlett-Packard, ahol olyan találmányokat fejlesztettek csúcsra, mint a személyi számítógép vagy a mikroprocesszor, és ahol az éves átlagbér ma már átváltva eléri a 34 millió forintot is.
Az ügymenet világos volt: egyrészt a helyi iskolák – főként a Stanford Egyetem – bőségesen ellátták munkatársakkal az idetelepült vállalatokat, közben a gomba módra burjánzó társaságok miatt tömegével vándoroltak be a szakemberek, csak hogy csatlakozhassanak valamelyik startuphoz vagy a techóriások egyikéhez.
Tavaly azonban megváltozott valami. Az említett IT-mamutok a toborzásaikból egyre többet már a völgyön kívül bonyolítottak le, a helyi szakik pedig mind nagyobb számban vették a sátorfájukat, s elköltöztek a San Francisco-öbölből. Tavaly már oda jutottunk, hogy több amerikai ment el innen, mint ahány beköltözött – jegyzi meg az Economist. Elkezdtek terjedni a tippek az alternatívákról: az irodákban egyre többen pusmogtak arról, hogy érdemes inkább New Yorkba, Los Angelesbe, Londonba, Berlinbe vagy Szingapúrba menni. Ahogy léptek le a specialisták tömegei, egyre nagyobb lett a munkaerőhiány, ami miatt viszont mind több cégvezetőben merül fel az ötlet, hogy talán a székhelyre is ráférne a költözés. A startupoknál pláne égető lett a helyzet, hisz újabban a Szilícium-völgy, amely valaha a kis cégek paradicsoma volt, egyre inkább a nagyok játszóterévé vált. A Google vagy az Apple olyan magas fizetéseket kínál, hogy azzal egy kis kezdő vállalat aligha versenyezhet. Emiatt a pár fős garázscégeknél kész művészet embert találni, pláne a horribilis ingatlanárak mellett. A helyzetről sokat elárul, hogy számos programozó lakókocsiban él. Egy friss felmérés szerint pedig a helyiek közel fele pár éven belül el akar menni innen. „Vagy másfél évig éltünk a környéken, és ezalatt minden megtakarításunkat feléltük, sőt hitelbe vertük magunkat, csak hogy megélhessünk” – meséli Robert Wood, az egyik helyi szoftvertársaság, a SourceClear kiberbiztonságért felelős vezetője. Annyira divat lett távozni innen, hogy ennek a trendnek már saját neve is van. Egyszerűen csak úgy hívják: Off Silicon Valleying. A Redfin nevű vállalat vezére, Glenn Kelman úgy látja, hogy előnyei is vannak mindennek, hisz Amerika belsejében olyan városkák, amelyekben évek óta nem volt élet, most kezdenek újra erőre kapni, hála a nagyszámú költözőnek. Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy a völgynek befellegzett. De a jelek szerint az aranykor véget ért.