Rómában mint a rómaiak

Való Világ
Bár az öreg kontinensen botorság útnak indulni nélküle – tekintettel arra is, hogy ingyen van –, az Európai Egészségbiztosítási Kártya nem utasbiztosítás, hanem egy igazolás, amelynek a segítségével úgy kezel minket az adott ország egészségügye, mintha helyiek lennénk.

És hogyan kezelik a helyieket? Hát minden államban másként. Ahány ország, annyi egészségügy. Mire jó a kártyánk, ha megbetegszünk vagy balesetet szenvedünk a szabadságunk alatt? A magyar turisták kedvelt úti céljait néztük végig. 

 

HORVÁTORSZÁG

Az üdülőövezetben működő orvosok nagy része magánpraxist folytat, célszerű kórházhoz vagy rendelőintézethez fordulni. 

Az országban csak az életmentő, valamint az elsősegély-ellátások ingyenesek, az egyéb szolgáltatásokért önrészt kell fizetni, mint a horvát biztosítottaknak. Ennek mértéke általában az ellátási költségek 15 százaléka.

Kórházi ápolás esetén a költségek 30 százalékát kell a biztosítottnak magának állnia szállás és ellátás címén. A horvát orvos által felírt gyógyszerek a patikákban válthatók ki, rendszerint teljes áron.

 

GÖRÖGORSZÁG

Európai Egészségbiztosítási Kártyával Görögországban az IKA (társadalombiztosítási hivatal) egészségügyi központjai, kórházai, családorvosai látják el a turistákat. Munkanapokon 7–19 óra között, a 184-es telefonszámon lehet időpontot kérni az orvosoktól, bármely városban. A jelzett időponton kívül a közegészségügyi centrumokhoz, illetve az IKA-kórházak sürgősségi osztályához fordulhatunk. Azokon a vidékeken, ahol nem működnek IKA-kórházak, a nemzeti egészségügyi rendszer (ESY) intézményeit lehet felkeresni. Azokban az ESY-kórházakban, amelyek nem állnak szerződésben az IKA-val, az ellátás költségeit a beteg köteles megfizetni, és utólag kérhet térítést a tartózkodási hely szerinti IKA-képviselettől.

A patikában az orvos által felírt receptre a kiállítástól számított öt napon belül adják ki a gyógyszereket, ezután a vény érvénytelenné válik. A készítményekért maximum 25 százalékos önrészt kell fizetni.

Sürgősségi esetekben a kártyával közvetlenül is fel lehet keresni a kórházat. Hívja fel a gyógyintézmény figyelmét, hogy IKA-biztosítottként kéri az ellátást.

 

OLASZORSZÁG

Közvetlenül fordulhatunk az egészségügyi szolgáltatóhoz a „plasztikunkkalˮ. Gyógyszereket az orvos által kiállított receptre a patikákban, szintén az Európai Egészségbiztosítási Kártyával lehet kiváltani. Sürgősségi esetekben egyenesen a kórházakat kereshetjük meg ezen „igazolásunkˮ felhasználásával.

Az orvosi kezelésért 36 euróig terjedő önrészt kell fizetni vizsgálatonként. A gyógyszerek támogatása kategóriánként változik az átalánydíjtól a teljes árig.

 

FRANCIAORSZÁG

Itt már vaskosabb bukszát érdemes magunkkal vinni, ugyanis a franciáknál visszatérítéses rendszer működik. Az ellátásokért a beteg közvetlenül a szolgáltató számára fizet, majd az orvostól igazolást kap a kezelésről (ún. feuille de soins). A kiadások megtérítése céljából ezzel az igazolással és a kártyával a francia egészségbiztosító helyi képviseletét (caisse primaire d’assurance maladie – CPAM) kell megkeresni, és a továbbiakban az intézkedik erről, az ország jogszabályainak megfelelően.

Ugyanez a helyzet a gyógyszerek esetében is. A patikában a teljes árat szükséges fizetni, amelyet majd a CPAM visszatérít nekünk. Egyedül a kórházban nem kell megelőlegezni az ellátást, csak az önrészt szükséges kifizetni.

Az önrész az orvosi kezelés díjának a 30 százaléka, a laborvizsgálatoknál 40, a gyógyszereknél 35–85 százalék, kórházi kezelésnél 18 euró, egyes esetekben 36 euró naponta.

A pénzt ‒ az önrész kivételével ‒ a kezelést tanúsító igazolólappal és az ápolás számláival a CPAM helyi képviseletétől lehet visszaigényelni; készpénzben nem, csak bankszámlára utalással.

 

CIPRUS

Az Európai Egészségbiztosítási Kártya Észak-Cipruson nem használható! Az ellátásért önrészt kell állni. Az egészségügyi ellátásra jogosultak által fizetendő díjak a következők:

háziorvos ‒ 3 euró, 

szakorvos ‒ 6 euró,

vényköteles gyógyszer ‒ 0,50 euró,

laborvizsgálat ‒ 0,50 euró,

kórházi sürgősség ‒ 10 euró.

Receptenként és laborvizsgálati beutalónként legfeljebb 10 euró összegű költséget lehet felszámolni.

 

SPANYOLORSZÁG

A fogorvosi ellátás költségeit a beteg fizeti, egyébként a kezelés ingyenes. A receptre írt gyógyszerek árának a 40 százalékát állja a páciens.

 

PORTUGÁLIA

Az ellátásért önrészt kell fizetni, ami 3‒7,5 euró. Gyermekeknek és várandós anyáknak ingyenes. A gyógyszerekért 15–95 százalék önrészt szükséges állni.

 

BULGÁRIA

Az egészségügyi ellátásért önrészt kell fizetni, járó betegként 2,90, kórházban naponta 5,80 levát, legfeljebb tíz napig. Gyermekeknek és várandós anyáknak ingyenes az ellátás.

Ha az Európai Egészségbiztosítási Kártyánk nélkül utaztunk nyaralni, az ellátás teljes költségét nekünk kell viselni. Érdemes a kapott dokumentációt és a számlákat megőrizni, mert hazatérvén hat hónapunk van arra, hogy az illetékes kormányhivatalhoz benyújtsuk ezeket, és megtérítik nekünk azt az összeget, amelybe a kezelésünk a kártya használatával került volna. Ez az összeg az esetek jelentős részében kevesebb lesz, mint amennyibe nekünk került a kaland.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink