Nem jött be a kálmános húzás

Való Világ
Éles kanyarok, nem várt fejlemények teszik izgalmassá az ellenzéki oldal önkormányzati választási felkészülését. Úgy tudjuk, nemcsak az MSZP–P-nél, hanem a Demokratikus Koalícióban (DK) is ellenérzéseket váltott ki Kálmán Olga előválasztási jelöltsége.

ELLENZÉKI POZÍCIÓK

Az uniós megmérettetés után visszatért a régi Gyurcsány Ferenc, aztán Kálmán Olga kudarca után ismét visszavett az elbizakodottságából – jellemezték a budapesti előválasztási eredmény után kialakult helyzetet forrásaink. Mint mondták, május 26. és június 26. között a kormányfői hatalom 2004-es átvétele és a 2006-os választások utáni arcát mutatta a volt miniszterelnök. Akkoriban is tévedhetetlennek hitte magát, s most, az előválasztási kampányban ugyanígy viselkedett. Meg volt győződve arról, hogy pártja óriási lendületet kapott az EU-s megmérettetésen elért 16 százalékos eredménnyel, ezért Kálmán Olga megnyeri a szavazást.

 

DOBREV UTÁN KÁLMÁN

Gyurcsány felesége, Dobrev Klára uniós listavezetésének a sikerén buzdult fel, és az előválasztásra „előhúzta a cilinderből” Kálmán Olgát. Ezzel a Demokratikus Koalíción belül is meglepetést, egyúttal feszültséget okozott. Kálmánnak ugyanis semmilyen pártpolitikai múltja nincs, az újságírói, riporteri munka korántsem ugyanaz, mint fokról fokra megtenni a lépéseket a politikusi ranglétrán. A párton belül nem is spórolta ezt meg senki, maga Gyurcsány is az előző rendszer Kommunista Ifjúsági Szövetségében kezdte a politizálást. Úgy tudjuk, hogy a párton belül már Dobrev Klára listavezetői jelölését sem fogadták kitörő örömmel, de megértették, hiszen ismerték az életútját. Amellett, hogy „megbízható” családi közegből származik – édesanyja Horn Gyula bizalmasa volt, nagyapja pedig az MSZMP vezető politikusaként tevékenykedett –, Dobrev 1994-ben Baráth Etele szocialista főpolgármester-jelölt személyi titkáraként kezdte a pályafutását, majd Draskovics Tibor pénzügyminisztériumi közigazgatási államtitkárságának a titkárságvezetője lett, de dolgozott Medgyessy Péter kabinetfőnökeként is. Dobrev a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatalának elnökhelyetteseként szintén letette a névjegyét. Neki tehát a családi kapcsolatai mellett is kellő renoméja volt a DK-n belül.

Nem úgy, mint Kálmán Olgának, akinek „csak” televíziós múltja van. Magyarul a jelöltjük több olyan szintet is átugrott, amit a többieknek korábban kötelező volt bejárniuk. Informátoraink elmondták: az uniós voksolás után Gyurcsány csak a bizalmasait avatta be előre abba, hogy az előválasztáson az addig általa támogatott Karácsony Gergelyre „ráindítja” Kálmán Olgát.

 

KARÁCSONY HITT GYURCSÁNYNAK

A Figyelő korábbi információja is igaznak bizonyult, hiszen az exkormányfő az EU-s kampány előtt arra kérte Karácsonyt, hogy ne álljon bele az MSZP–P korteskedésébe, ennek fejében támogatja majd főpolgármester-jelölti ambícióit. A zuglói polgármester nem is aktivizálta magát az uniós kampányban. A szocialistáknál ezt így, utólag nagyon zokon vették, hiszen Karácsony bevetésével szerintük a végül elért 6 helyett akár 10-12 százalékos eredményt is hozhattak volna.

Gyurcsány „kálmános húzása” ezért nemcsak az MSZP–P-ben, hanem több vezető, főleg a budapesti és kerületi politizálásban szerepet vállaló DK-s politikusban is ellenérzéseket váltott ki. Ezért mondták lapunknak ellenzéki források azt, hogy Gyurcsány – háta mögött a 16 százalékos uniós választási eredménnyel – egy pillanat alatt lerombolta azt az imázsát, amelyet évek óta épített. „Ilyen valójában, ha újra hatalmat érez a kezében: amint teheti, azonnal felülírja a korábbi érveit a politikai haszonszerzés, az ellenfelek legyőzése érdekében” – minősítette a helyzetet egy szocialista forrásunk. Hozzátette, hogy Kálmán Olga előválasztási indulásának a bejelentése után néhány napig „újra lefagytak”, de gyorsan leesett, mire megy ki a játék: hogy az MSZP végleg eltűnjön a politikai süllyesztőben. Gyurcsány ebben az esetben ráfordulhatott volna Budapest őszi bevételére, és megkezdhette volna a régóta vizionált Demokrata Pártjának a megalapítását is. Ezután már csak a 2022-es választásra kellett volna összpontosítania, nem az ellenzéki ellenfeleire. A terveinek azonban most lőttek, és a következő parlamenti választásig bizonyosan marad a mostani pártfelállás.

 

MSZP-S ÉLET-HALÁL HARC

Karácsonyt inkább motiválta a helyzet. Politikai élet-halál harcként fogta fel a kampányt, és mindent bevetett, hogy legyőzze Kálmán Olgát. A kampánycsapat Karácsony támogatására csatasorba állította Bálint gazdát, Alföldi Róbertet, Bajnai Gordont és Hajós Andrást is. Egy esetleges előválasztási vereség tényleg azt jelentette volna, hogy a hatszázalékos EU-s eredmény után se neki, se az MSZP–P-nek semmi esélye nincs az önálló politikai entitása megőrzésére. A mostani megmérettetés után azonban ismét erősödtek a pozícióik, a szövetséges pártok polgármesterjelöltjeinek, kampányszakembereinek a bevonásával meg is alakították a budapesti kampánycsapatukat. A végleges kerületi polgármesterjelölti névsort lapzártánk után hozzák nyilvánosságra. Néhány kerületben – Csepelen, Ferencvárosban, Zuglóban – éles viták alakultak ki a jelölések kapcsán. A Magyar Nemzet információja szerint például a Momentum Mozgalom kezdeményezésére a XIV. kerületben baloldali képviselőjelölti előválasztást tarthatnak.

 

A NAGY CSATA ELŐTT

Az októberi önkormányzati választáson a Fővárosi Közgyűlésbe a huszonhárom kerület polgármesterei kerülnek majd be, továbbá kilenc kompenzációs listás jelölt, valamint a főpolgármester. A kompenzációs listánál a kerületi polgármesterjelöltekre leadott szavazatokat veszik figyelembe. Olyan szervezetek – vesztes – aspiránsai kerülnek fel rá, amelyek legalább 12 kerületben tudnak polgármesterjelöltet állítani. A listáról a kerületek lakosságszáma alapján súlyozva osztják ki a mandátumokat.

A Fidesz mind a 17 jelenleg regnáló polgármesterét elindítja a választáson. Sőt, az sem kizárt, hogy a XX. kerületben egy volt MSZP-s politikust – Szabados Ákos – támogat majd a kormánypárt.

Információink szerint Tarlós István kampánycsapata is munkába állt már, a kampányfőnök Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes lett. A Tarlós melletti mozgósításból kiveszi részét a teljes Fidesz. A főpolgármester kampányát ugyanazok a háttéremberek segítik, akik a 2006-os önkormányzati megmérettetések óta minden választáson győzelemre segítették a hazai jobboldalt.

 

Borítófotó: Kálmán Olga egy korábbi könyvbemutatóján. Karácsony Gergely és az MSZP megnyerte az „élet-halál harcot”

Ezek is érdekelhetnek

További híreink