Olaszországban pár hónapja kisebb botrányt okozott, amikor a világ legnagyobb webáruháza, az Amazon nyomkövetőt akart rakni a helyi dolgozókra. Sokan attól tartanak, hogy az alkalmazottakra aggatott digitális karperec a kollégák minden lépését követi. Vagyis a cég fejlesztésének eredményeként látható, hogy ki mennyi időt tölt a szünettel, vagy hogy elvégzik-e a munkatársak a feladatukat. Az alkalmatosság a hivatalos közlemény szerint azonban csak a munkában segít: ha valakinek sokáig tart például a raktárban megtalálni egy árut, a karperec rezgéssel jelzi, hogy merre kell menni. Mindenesetre a szakszervezetek mellett a munkaügyi miniszter szintén kikelt a nyomkövető miatt. Az ügyben pár hónapja Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke is megszólalt, leszögezve: az alkalmazottakat nem lehet úgy kezelni, mint a robotokat.
Márpedig látható, hogy ezen a téren nagy a kísértés. Erre jó példa a Three Square Market esete. A wisconsini cég ötven munkatársa kezébe ültetett be egy rizsszem nagyságú mikrocsipet. Az eszközben egy olyan rádiófrekvenciás rendszer működik, amelynek a segítségével fizetni lehet a társaság büféjében, használható vele a nyomtató, de a csippel akár a vállalat számítógépes rendszerébe is be lehet lépni. A cég vezére, Todd Westby persze fogadkozik, hogy minden adatot titkosítanak, és rendkívül körültekintően járnak el.
Akárhogy is, a Business Insider nemrég ennél is hajmeresztőbb fejleményről adott számot: beszámolójuk alapján Kínában az állami kézben lévő gyárak területén folyamatosan figyelik a dolgozók agyhullámait. Hogy miként kell ezt elképzelni? A munkások olyan sisakokat és sapkákat viselnek, amelyekbe speciális szenzorokat építettek be. Ezzel a fejlesztéssel észlelni tudják a dolgozók hangulatváltozásait, a műszakokat pedig a kinyert adatok alapján ütemezik át. A Hangcsou városában működő energiacégnél, a Zhejiang Electric Powernél állítják, hogy mióta 2014-ben bevezették ezt az eszközt, a profitjuk 315 millió dollárral ugrott meg. A neurosapka-projektet a társaság beszámolója szerint a hadsereg is használja. A szenzorokat kifejlesztő Ningpo Egyetem egyik professzora, Csin Csia azt mondta, hogy a technológia bevezetésénél voltak fennakadások. A munkások ugyanis azt hitték, hogy a beépített kis gépekkel a gondolataikat is ki tudják olvasni. Emiatt kezdetben komoly ellenállásba ütköztek. De – teszi hozzá – a szenzorok viselését mára teljesen megszokták.
Sőt, most már ott tartunk, hogy a fejlesztés egy bizonyos fajtáját a kínai mozdonyvezetők egy része is viseli. A szerkezet azt is észreveszi, ha az illető véletlenül elalszik, és baj esetén rögtön fel is kelti egy vészjelzéssel.