– A rendszerváltást követő években számos patinás magyar cég került veszélybe. A csaknem száz éve működő GanzKK milyen állapotban van ma?
– Az 1919-ben alapított társaság több átalakuláson ment keresztül az elmúlt évtizedekben. A 90-es évek eleji privatizáció során a céget korábban is irányító menedzsment vásárolta meg a GanzKK-t, s vezette egészen 2017 közepéig. Elődeink kiváló mérnökök, akik mindig is a termék minőségét helyezték a középpontba. Ma a társaság teljes körű újraépítése zajlik.
– Ön pénzügyi befektetőként érkezett a vállalathoz. Milyen különbségeket lát a pénzügyi és a mérnöki szemléletű vezetés között?
– Egy mérnöknek az a legfontosabb, hogy az adott termék műszaki szempontból kifogástalan legyen, a nyereségesség másodlagos szempont. Egy pénzügyi befektető ugyanakkor a nyereségességet és a fenntarthatóságot is szem előtt tartja. Minőségi és piacképes termékek gyártásával, valamint értékesítésével foglalkozunk, így az eredmények sem maradnak el.
– Miért választották a céget befektetési célpontként, és mi a jelenlegi céljuk?
– A GanzKK-ra kezdetben „csak” pénzügyi befektetőként tekintettem, és így kötöttem meg a partneremmel, Gansperger Gyulával együtt az adásvételi megállapodást. Hozzájutottunk egy olyan, nagy hagyományokkal rendelkező vállalathoz, amelyben igen jelentős fejlődési potenciál van. A társaság rövid távon is értékes vagyonelemmé válhat, nem pusztán pénzügyi, hanem kulturális szempontból is: a Ganz a magyar ipartörténet egyik meghatározó neve. A cég mindig képes volt megújulni, most is ez a cél.
– A jelenlegi helyzetben mi szükséges a megújuláshoz?
– Bővítjük és megújítjuk a termékeinket, piacainkat. Ez azonban nem történhet meg a termelési háttér teljes körű modernizálása és a HR fejlesztése nélkül. Célunk, hogy ne csak a termékeink érkezzenek meg a 2020-as évek digitalizált és részben robotizált/automatizált ipari valóságába, hanem az azokat előállító háttér is. Elsőként az alap-infrastruktúra cseréjét tűztük ki célként: a budapesti gyártóközpont megtartása mellett Győrben jelenleg is folyik az optimális telephely keresése, azonban nem zárjuk ki a más városokban történő fejlesztés lehetőségét. Nem csupán az új telephelyen szeretnénk IT-vezérelt, automatizált folyamatok mentén működni, azokat a központban is bevezetjük. Az értéklánc bővítésével együtt jár több új megmunkálógép-csoport beszerzése is, valamint a teljes ellátási lánc újragondolása, a beszállítói kapcsolatok szorosabbá tétele, azonkívül a teljes folyamat informatikai támogatásának biztosítása.
– Az állam támogatja valamilyen formában ezt a tevékenységet?
– A Nemzeti Kereskedőház segítségével több potenciális exportpiacunkon megjelentünk. Az elmúlt hónapban egy dubaji szakvásáron vettünk részt, kereskedőházi kedvezményes háttérrel. Az Ipar 4.0 program, a Darányi Ignác-terv pont az olyan ipari modernizációs célok megvalósításához járulhat hozzá, mint a GanzKK kitűzései.
A HR-fejlesztések kapcsán zajlanak az előkészületek a Széchenyi István Egyetemmel történő hosszú távú együttműködésre.
A Ganz név az elmúlt száz évben is ismert és elismert volt. Célom ennek a hagyománynak a továbbvitele, a cég jó hírnevének erősítése.
– Milyen erős a konkurencia? Ez az ágazat tipikusan olyan, amelyben nagyon erősek a multinacionális vállalatok.
– A nemzetközi versenytársak szerteágazó, de standardizált termékkörrel szolgálják ki a partnereiket. Ezzel szemben a GanzKK igyekszik rugalmasabban reagálni és testre szabott megoldásokat nyújtani. Az értéklánc végén a mérnökök, szerelők állnak, ők ragaszkodnak a megbízható termékeinkhez. A brandünk azért működik ilyen jól, mert az ipari felhasználásban a minőség és a megbízhatóság elsődleges. A mi áruink évtizedek óta biztosítják ezt a színvonalat.
– Ezen a piacon az időzített avulás, a mesterségesen lerövidített élettartam nem fordulhat elő?
– Nálunk egyértelmű nem a válasz. Termékeinket a legnagyobb megbízhatóságra törekedve, a lehető leghosszabb élettartamra tervezzük és gyártjuk. Több olyan eszközünk működik ma is, amelyet még a második világháború előtt szereltek fel. A beruházói gondolkodáshoz ez a megközelítés ott csatlakozik, hogy nem a legolcsóbb, hanem a legtovább, a legalacsonyabb egységköltségszint mellett működő eszköz a legelőnyösebb választás. Fejlesztéseink is azt célozzák, hogy a cikkeinkhez kapcsolódó élőmunkaigény – akár a felszerelésre, akár a karbantartásra gondolok – a lehető legkisebb legyen, természetesen a minőségi szint fenntartása mellett.
– A jelenlegi konjunktúra mennyire érződik az üzletmeneten?
– Vevőkörünk teljesítményében jelentős bővülés tapasztalható, amely a mi üzletmenetünkre is jótékony hatással van. A gépgyártásban és az energiaiparban a hagyományos termékkör mellett régi-új lehetőségként nyitottunk a készülékek előállításának az irányába is, ami tovább bővíti eddigi mozgásterünket. Az idén is szeretnénk legalább 20-25 százalékkal bővülni; ez nagyobb érték, mint az iparági átlag.
– Mennyire nehezíti az önök, tágabban véve a magyar ipar helyzetét a munkaerőhiány?
– A kereslet-kínálati okokból eredő létszámhiány és hozzá kapcsolódóan a bérszínvonal európai szinthez való részleges felzárkózása jelentősen nehezíti a hazai cégek körülményeit. A kialakult helyzetben az ipar digitalizációja és ezen keresztül a termelékenység jelentős bővítése lehet a problémakör megoldása. Az új kihívásoknak való megfeleléshez viszont a munkaerő igen jelentős minőségi javulása szükséges a képesség, a képzettség és a termelékenység frontján.
– Mik a hosszú távú céljai a GanzKK-val?
– A jelenlegi 80-100 helyett ötszáz fős létszámban gondolkodom, két-három vidéki telephellyel, azokon pedig specializált gyártással. A diverzifikált termékportfólió bázisán jelentős értékesítési volumennövekedést kívánunk elérni, főleg az exportpiacokon. Ennek köszönhetően a jelenlegi bel- és külföldi értékesítési arányt legalább 50-50 százalékosra kívánjuk hozni. Az árbevétel jelentős mértékű (20-25 százalékos) bővülése már 2017-ben megkezdődött, ezt az utat szeretnénk járni a következő években is. Erősíteni kívánjuk horizontális és vertikális integrációnkat. S kiváló termékeket gyártunk a következő száz évben is…
NÉVJEGY
42 éves, a Ganz Kapcsoló- és Készülékgyártó Kft. tulajdonos-ügyvezető igazgatója
A szolnoki Kereskedelmi és Gazdasági Főiskola külgazdasági szakán, majd a Corvinus Egyetemen szerzett diplomát
Szerteágazó hazai és nemzetközi vállalati pénzügyi és felső vezetői tapasztalatot szerzett több jelentős gyártó és szolgáltató cégnél. Példának okáért a Prettl Produktions Holdingnál hozzá tartozott a közép-európai kontrolling vezetése, az Interback Groupnál pénzügyi, a Sollers-csoportnál pedig stratégiai igazgató volt. Vezérigazgató-helyettesként részt vett a Morando Kockázati Tőkealap és a Synergon Nyrt. irányításában is
Házas, egy 13 éves fiú édesapja