PARLAMENTI VÁLASZTÁSOK
A nyárra általában jellemző uborkaszezon helyett Ukrajnában mozgalmasnak ígérkezik a politikai élet, hiszen július 21-én előre hozott választásokat tartanak, miután Volodimir Zelenszkij államfő már a beiktatása napján feloszlatta a kijevi radát. A honatyák csak ímmel-ámmal tiltakoztak az elnöki döntés ellen, azonban még csak napirendre sem tűzték Zelenszkij egyéni választókerületek eltörlését célzó indítványát. Így a megmérettetésekre a „régi”, úgynevezett vegyes rendszer alapján kerül sor, mely szerint 225 képviselő pártlistákról kerül be, 199 pedig egyéni választókerületekből. (Az Oroszország által elcsatolt Krímen és a szakadár kelet-ukrajnai területeken nem alakítottak ki egyéni választókörzeteket, ezért 26 képviselői hely betöltetlen marad.)
A felmérések szerint a legesélyesebb párt az alakulófélben lévő, az államfőhöz köthető Nép Szolgája formáció. Elsöprő fölénye van, a voksok 48 százalékára számíthat. Az oroszpártinak tartott Ellenzéki Platform a második 10 százalékkal, míg Porosenko volt elnök nemrégiben újjáalakult pártja, az Európai Szolidaritás áll a képzeletbeli dobogó harmadik fokán, 7,8-del. Az ötszázalékos bejutási küszöböt jelen állás szerint még a Julija Timosenko többszörös exkormányfő nevével fémjelzett Batykivscsina (Haza), valamint egy új párt, a Szvjatoszlav Vakarcsuk rendkívül népszerű rockénekes vezette Holosz (Hang) lépheti át.
MAGYAR lehetőségek
A kárpátaljai magyarság számára a parlamenti képviselet megtartása a tét, ennek elérése egyebek mellett a választókerületek kialakítása miatt sem könnyű feladat. Hiába mondja ki ugyanis a hatályos választási törvény, hogy az egyéni körzetek határainak a kijelölésekor figyelembe kell venni az ott élő nemzeti kisebbségek érdekeit és az adott terület etnikai összetételét, a kárpátaljai magyar választópolgárok ismételten három körzetbe kerültek, amelyek mindegyikében (számszerű) kisebbségben vannak. A Központi Választási Bizottság (CVK) még 2012-ben szabta át a körzethatárokat, és ezen a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) többszöri kérésére sem változtatott. Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, parlamenti képviselő elmondta: a szövetség idejekorán levélben kérte a CVK-t a mulasztásos törvénysértés megszüntetésére, a testület azonban arra hivatkozva utasította el a „magyar körzet” létrehozását, hogy nem tudja megállapítani, hol élnek a magyarok. Emiatt Brenzovics még márciusban keresetet nyújtott be a CVK ellen, amelyet a bíróság elfogadott; az eljárás folyamatban van.
Bármi is legyen azonban a határozat, ennek várhatóan semmiféle hatása nem lesz a mostani megmérettetésre. A kárpátaljai magyar jelöltek esélyei így jelentősen csökkennek, de a KMKSZ vezetője közölte, hogy a szövetség jelöltjei, támogatottjai mindenképpen elindulnak az egyéni körzetekben. Emellett a háttérben tárgyalások folynak a másik magyar erővel, a regionális szinten partner Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetséggel (UMDSZ) és természetesen a bejutásra esélyes ukrán pártokkal is. „Olyan erőket érdemes támogatnunk, amelyek tiszteletben tartják a kisebbségi jogokat, és ellene vannak az utóbbi időszak jogfosztó intézkedéseinek (oktatási, nyelvtörvény stb.), illetve az Európai Unióval való integrációra törekednek. Ilyen párt nem nagyon van a palettán” – mondta Brenzovics László, kifejtve, hogy a főként az orosz ajkúak körében népszerű, jelenleg ellenzékben lévő pártok Moszkvához húznak, a szavakban európai orientációjú jobboldali ukrán politikai tömörülések viszont az erős nacionalista irányvonal folytatása mellett állnak ki.
„Nagyon nehéz olyan pártot találni, amely mellé letűzhetjük a zászlót. A legesélyesebb, a Nép Szolgája nevet viselő alakulat is inkább csak virtuálisan létezik, azt nem tudjuk, milyen politikát kíván folytatni a jövőben. Jelenleg az internet segítségével toboroznak képviselőjelölteket, akik ötleteket, törvénytervezeteket, videókat küldhetnek be, amelyeket majd számítógépes elemezésnek vetnek alá, és a legjobbak felkerülnek a párt listájára. Az elképzelés modernnek hat, de szerintem ez csupán népámítás” – véli a végnapjait élő jelenlegi törvényhozó testület egyetlen magyar nemzetiségű képviselője, aki annak idején a Porosenko-blokk listáján jutott be (az előző választások előtt azt az ígéretet kapta az akkori elnökjelölttől, hogy a soros parlamenti ciklusban visszaállítják a 90-es évek végi magyar többségű körzetet – a szerk.).
Brenzovics népszerű
Egyelőre csupán az biztos, hogy a KMKSZ mindenképpen elindítja a saját jelöltjét a 73. számú egyéni választókerületben, amely Beregszász városát, a Beregszászi, a Nagyszőlősi és az Ilosvai járás egy részét foglalja magában. Itt a legnagyobb a magyarság részaránya a lakosságon belül, és az ungvári székhelyű Kárpáti Közvélemény-kutató Központ május 30–31-én végzett felmérése azt mutatja, hogy a pártok között az országos népszerűségi mutatóval egybecsengően a Nép Szolgája vezet 48 százalékkal. Mögötte a Holosz áll hat százalékkal, Timosenko Batykivscsinájának pedig 5,8-es a támogatottsága.
Jelzésértékű és óvatos bizakodásra ad okot, hogy ugyanezen felmérés szerint a várhatóan egyéni választókerületben indulók között Brenzovics László vezet majdnem negyven százalékkal, a kerület jelenlegi képviselője, a Jedinij Centr, azaz az Egységes Közép színeiben bejutott Ivan Baloha 16,4-del a második helyen áll.
A megkérdezettek 87 százaléka szerint a választókerület legégetőbb problémája az utak katasztrofális állapota. 54 százalékukat az alacsony nyugdíj, 38 százalékukat a kevés munkalehetőség, 36 százalékukat pedig az erdőirtás aggasztja. Ezzel szemben az ún. „nyelvi probléma” csupán a válaszadók 16,6 százalékát foglalkoztatja.
kérdéses időpont
Még egy adalék az Ukrajnát jellemző káoszhoz közeli állapotokhoz: habár egyre magasabb fokozatba kapcsol a választási kampány, az sem teljesen biztos, hogy sor kerül a voksolásra. Az alkotmánybíróság ugyanis megkezdte annak a képviselői beadványnak a vizsgálatát, amelyben a honatyák egy csoportja azt kéri, hogy a taláros testület nyilvánítsa alkotmányellenesnek a parlamentet feloszlató május 21-i elnöki rendeletet. Amennyiben a testület sürgősségi eljárás keretében ezt megteszi, akkor az előre hozott megmérettetések elmaradnak, s csak ez év októberének végén választ új parlamentet Ukrajna. Lapzártánkig még nem született döntés az ügyben.
Borítófotó: Zelenszkij képével díszített teafilterek egy lembergi (lvivi) kávéházban. Itt még erősítenie kell, az államfőválasztáson csak Lemberg megyében előzte meg Porosenko