Kétmilliárdos folyószámlahitel kell Zugló likviditásához

Való Világ
Az idei évben is gondok merülhetnek fel Zugló költségvetése kapcsán – derül ki a Figyelő birtokába jutott dokumentumokból. Elhalasztott beruházások mellett is folyószámlahitelre van szüksége a kerületnek, hogy a kötelezettségeinek eleget tudjon tenni, és bár ingatlaneladásokat is terveznek, ezek eredményessége kétséges.

PROBLÉMÁS BÜDZSÉ

„Zugló gazdálkodása ezer sebből vérzik” – jelentette ki múlt heti sajtótájékoztatóján Kovács Balázs fideszes önkormányzati képviselő. A politikus – akit az MTI idézett – hozzátette: számos kifizetetlen számla tornyosul a polgármesteri hivatalban, tagdíjakat, jogi szerződések ellenértékét sem fizették ki, de nem térítették meg egy olyan beruházás tervezői díját sem, amit két hónapja a polgármester átadott.

Jelezte: információjuk szerint az egyik szállító a bíróságnál kezdeményezte az adósságrendezési eljárás megindítását. „Ha elindul, Zuglóval szemben kezdetét veszi a hivatalos csődeljárás” – mondta a képviselő, emlékeztetve arra, hogy fővárosi kerülettel szemben még soha kezdeményeztek ilyet. A múlt csütörtökön elfogadott 2018-as zárszámadás kapcsán a politikus közölte: csak ekkor szembesültek azzal, hogy az önkormányzat tavalyi bevételei 3,5 milliárd, a parkolási bevételek pedig 338 millió forinttal maradtak el a tervezettől, a bérleti díjakból pedig több mint egymilliárd forintos kintlévősége van az önkormányzatnak. 

A jelek szerint viszont nemcsak a tavalyi év gazdálkodásáról folynak indulatos viták a kerületben, hanem az idei költségvetésről, illetve annak megalapozottságáról is. A Figyelő birtokába került dokumentumok tanúsága szerint több figyelemre méltó pontja is van az idei – 30,6 milliárd forintos főösszegű – kerületi büdzsének, amelyekre a költségvetés -decemberi vitájában többen is próbáltak rávilágítani. Miközben Karácsony Gergely polgármester (képünkön) azzal érvelt, hogy a működési kiadásokat 578 millió forinttal csökkentették a költségvetésben 2018-hoz képest, míg a fejlesztési kiadások összege 615 millióval, 3,86 milliárd forintra emelkedett, az ellenzéki képviselők leginkább a kiadások alá-, a bevételek felülbecslését kérték számon a vezetésen.

Az egyik, többször felmerülő pont a kerület kétmilliárd forintos folyószámlahitel-kerete volt, amelyet Papp Imre jegyző is megemlített egyik hozzászólásában: véleménye szerint „a kétmilliárdos folyószámlahitel köldökzsinórja tartja életben Zuglót, ez a működés nem fenntartható, a költségvetés hosszú távon tarthatatlan”. Maga a hitelkeret léte persze önmagában nem jelent sokat, a kérdés inkább az, hogy mekkora részét és mennyi időre hívják le, hiszen ez a két változó határozza meg a finanszírozás költségeit. A másik, Zugló kapcsán felmerülő kérdés a fizetős parkolás ügye: ez 2017-ben és tavaly is több százmilliós mínuszokat termelt a kerületnek, és az idei évre is 301 milliós veszteséggel számol a költségvetés. 

Szintén éles vitát generált a kerület tulajdonában álló ingatlanok eladásának terve. Csak ebből közel 2,9 milliárd forintot irányzott elő a javaslat, ám azt nem lehet tudni, hogy a megjelölt összegből végül mennyi folyik majd be. (Az ingatlanok értékesítéséből származó bevételeket egyébként kizárólag beruházásokra és fejlesztésekre lehet fordítani, hiszen ha működési költségekre menne el a vételár, az vagyonvesztéssel járna együtt.)

Kifogásként merült fel a büdzsé kapcsán az is, hogy 2019-re semmiféle jelentősebb beruházást, felújítást nem tervez a kerület vezetése, sőt, több tervezett fejlesztést is el kellett halasztani a megfelelő források hiánya miatt. A költségvetésről szóló dokumentumok tanúsága szerint az öt önkormányzati cég fenntartása is többe kerül az idén a kerületnek, mint tavaly: az öt gazdasági társaság működésére ebben az esztendőben 4,79 milliárd forintot irányoz elő a költségvetés, szemben a 2018-as, nem egészen 4,6 milliárddal. Ezen belül a legnagyobb tételt a Zuglói Vagyonkezelő jelenti, amely az idén 3,7 milliárd forintjába kerülhet a kerületnek. Eközben szociális kiadásokra még mindig több mint 470 millió forintot irányoz elő az idei költségvetés, igaz, ez bő 80 millióval kevesebb az egy évvel korábbinál.

 

Tarlós ÁSZ-vizsgálatot javasol 

Tarlós István, Budapest főpolgármestere állami számvevőszéki vizsgálatot javasolt Zuglóban, hogy tisztázzák a kerület pénzügyi helyzetét. A főpolgármester az M1-en úgy fogalmazott, hogy „a baloldali pártok főpolgármester-jelöltje vezette kerületben a tények és az onnan érkező iratok ellentmondanak a polgármester kommunikációjának”. Tarlós elmondta azt is, hogy a fővárosi kormányhivatal törvényességi vizsgálatot rendelt el a kerületben.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink