Talán kevesen tudják, de a magyar orvostechnikai ipar már a XIX. században is kimagasló volt: a fővárosban a századforduló idején tíz műhelyben foglalkoztak orvosi műszerek készítésével. Ezen a téren a nagy hazai sikertörténet azonban kicsit több mint száz éve, egész pontosan 1917 végén kezdődött, amikor Odelga Magyar Gyógytechnikai Ipar néven elindult egy röntgenberendezéseket gyártó és szervizelő vállalat. Az óriáscéget a szocializmus idején persze államosították: jól ismert nevét, a Medicort a forradalom évében, 1956-ban kapta meg. Fénykora az 1980-as évekre tehető, vagyis már az azt követő időszakra, hogy a csoportba több hazai orvosiműszer-gyártót is beolvasztottak. A Medicornak bő harminc esztendeje több mint 35 országban volt leányvállalata, s mintegy tízezer embernek adott munkát. A gépeiket űrkísérletekben is használták: a Repülőorvosi Vizsgáló- és Kutatóintézettel együtt például létrehoztak egy Balaton nevű műszert, amellyel ki lehetett elemezni az űrhajósok szellemi munkavégző képességét. A záporozó külföldi rendeléseknek hála a Medicor Művek a világ harmadik legnagyobb orvostechnikai gyártóvállalata lett.
A céget a rendszerváltás tette tönkre: az egyik tulajdonosuk, a Postabank összeomlása után nehéz anyagi helyzetbe kerültek. Bár a csoport régi formájában megszűnt, néhány egysége önálló cégként mind a mai napig működik. A „túlélők” között ott találjuk például a Medicor Diagnosztika Kft.-t, a Medicor Meditű Kft.-t, a Medicor Szerviz Zrt.-t, a Medicor Kéziműszer Zrt.-t és a Medicor Elektronika Zrt.-t.
Az egykori cégcsoport néhány volt alkalmazottja időközben saját társaságot alapított: így jött létre például az X-Medical Kft. és az Innomed Medical Zrt. is. Utóbbi először mindössze 11 fővel, egyetlen lakásban és egy garázsban kezdett neki a kardiológiai berendezések fejlesztésének és gyártásának. Ma már a 4000 négyzetméteres esztergomi gyárukkal kétmilliárd fölötti forgalmat bonyolítanak, és a világ 110 országába szállítanak.
Az ő történetükből is jól látszik, hogy az orvosi műszerek előállításában óriási lehetőségek vannak. Eleve egy folyamatosan bővülő piacról van szó, hiszen az európai lakosság 23 százaléka már hatvan évnél idősebb, ráadásul ez az arány 2030-ra felmegy 25 százalékra. Márpedig, ahogy az a Johnson & Johnson kutatásából is kiderül, a 65 évnél idősebbek átlagosan hétszer annyi egészségügyi szolgáltatást vesznek igénybe, mint a fiatalok. Épp ezért természetes, hogy egy öregedő társadalomban az orvostechnika szerepe folyamatosan nő. A KSH adatai szerint a hazai piac mérete már most is több százmilliárdos (világszinten pedig egy 98 730 milliárd forintos területről van szó). Mindent egybevetve érthető, hogy a kormány részéről felmerült: a szektort jelentősen meg kellene erősíteni. A 100 éves a magyar kórház- és orvostechnikai ipar című konferencián Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára úgy fogalmazott: a cél az, hogy hazánk Európa orvostechnikai nagyhatalmává váljon. Magyarország exportját ebben az ágazatban egész pontosan 30 százalékkal szeretnék növelni.
Azt ugyanis a kormányzat is felismerte, hogy jelenleg nincsenek igazi világbrandjeink: még azok a magyar márkák is, amelyek igazán sikeresnek számítanak, legfeljebb a régióban és néhány európai országban szereztek maguknak hírnevet. De olyan hazai brand, amelyre Ázsiában vagy Amerikában is felkapnák a fejüket az emberek, nem létezik. Varga Mihály elmondása alapján most három nagy márkában van meg a kiugrási lehetőség: szerintük az Ikarus és a Tungsram mellett a Medicor válhat világszerte tényezővé. A nemzetgazdasági miniszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján nemrég azt mondta: „Elkészült a kormányban az orvosi eszközök gyártását elősegítő program, amely lehetővé tenné, hogy a korábbi Medicor – amelyik most több szétesett kis cégben állítja elő azt, amit korábban egy konglomerátumban az óriásvállalat – újra egy olyan brandet tudjon építeni, amely világszerte erős magyar márkára utal.”
Már azzal is sokat segíthet a kormány egyébként, ha a hazai beszerzéseknél valamilyen formában támogatja az itthoni gyártók térnyerését: egy két évvel ezelőtti jelentés szerint ugyanis az orvostechnikai eszközök közel 80 százalékát importáljuk.
Borítófotó: A Medicor betegmegfigyelői 1964-ben. visszatérhetnek az élvonalba