Egyre kevesebb a rászoruló

Való Világ
Több százezer hátrányos helyzetű családot érintenek a kormány étkeztetési és táboroztatási kedvezményei a szünidőben. Az igénylők számának a csökkenése kedvező tendenciát jelez.

SZOCIÁLIS TÁMOGATÁS

Évről évre csökken a szünidei szociális étkeztetést igénylők száma – derül ki az elmúlt évek adataiból. A június 17-től augusztus 30-ig tartó program keretében a hátrányos helyzetű családban élő gyermekek napi egyszeri meleg ételt kaphatnak, nem automatikusan, hiszen a szülőknek az önkormányzatnál jelezniük kell, hogy igénybe szeretnék venni a támogatást.  

Mivel ezt folyamatosan megtehetik, a végleges adatok csak az év végén állnak majd rendelkezésre. Egyelőre azonban nagyjából százhúszezer família igényelte a szünidei gyermekétkeztetést, míg 2016 nyarán 140 228, 2017-ben 139 238, tavaly pedig már csak 133 395. Könnyen lehet tehát, hogy az idei szám nagyobb lesz a jelenleg ismertnél, ám a tendencia egyértelmű. A demográfiai változásoknak megfelelően csökkenő gyermekszámon túl a változás oka lehet az is, hogy egyre kevesebben szorulnak rá erre a lehetőségre. Ezt igazolják a statisztikák is.

A Nemzeti Reform Program adatai szerint a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának kitett lakosok száma és aránya egyértelműen csökkent. 2017-ben a teljes lakosság kevesebb mint ötöde, 1,887 millió ember volt érintett, ez 578 ezerrel kisebb szám, mint a 2016-os. A gyermekszegénység területén is kismértékű javulás következett be: a tizennyolc év alattiak körében a jövedelmi szegénységi arány 14,8 százalékról 13,8-re apadt ugyanebben az időszakban.

Mindazonáltal a kormány évről évre egyre nagyobb forrást szán szociális gyermekétkeztetésre, úgy, hogy a költségvetésben rögzített összeg csupán előzetes szándékot tükröz, a valós ráfordítást az igénylések száma határozza meg. A támogatás tehát normatív. Az idei büdzsében egyelőre 80 milliárd, 2020-ban azonban több mint 82 milliárd forintot fordítanak erre a célra. Ez azt jelenti, hogy 2010 óta megháromszorozódott a támogatás összege – emelte ki minapi nyilatkozatában Fülöp Attila szociális államtitkár.

Ami a praktikus teendőket illeti: a szünidei gyermekétkeztetést konkrétan a települési önkormányzat jegyzőjénél lehet igényelni, írásban. A lehetőségről tájékoztatják is az érintetteket, a kérelem benyújtásához pedig a helyi család- és gyermekjóléti szolgálat segítséget biztosít a szülők számára. Ők bármikor, akár a nyári szünet alatt is jelezhetik az igényüket, a jelentkezésnek ugyanis nincs határideje.

Fő szabály szerint 2016 januárjától az önkormányzatoknak kötelező gondoskodniuk minden iskolai szünetben a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek étkeztetéséről. Csakhogy ehhez a forrást a kormány biztosítja, így minden érintett részesülhet a kedvezményben. Rétvári Bence, az Emmi államtitkára elmondása alapján a kormány célja alapvetően az volt, hogy ne fordulhasson elő az a gyakorlat, hogy ha egy önkormányzat pénzt kér szociális gyermekétkeztetésre a kormánytól, akkor azt visszautasítsák forráshiányra hivatkozva, amelyre 2010 előtt volt példa. Tehát amelyik önkormányzat kér támogatást a kormánytól, az kap. Ráadásul évente milliárdos nagyságrendben külön forrást biztosítanak a saját konyhával rendelkező helyhatóságok számára ezek korszerűsítésére, bővítésére vagy újak építésére is. Egy önkormányzati konyha ugyanis lehetőséget ad arra, hogy helyi termelőktől helyben termelt, egészségesebb alapanyagokat vásároljanak.

De nem csak az étkeztetésre, a nehéz sorú gyermekek táboroztatására is odafigyel a kormány. Már több ezer gyermek számára el is kezdődött a balatoni vakáció, az iskolai szünidő tizenegy hetében pedig összesen közel harmincezren nyaralhatnak a Zánkai Erzsébet-táborban. A hivatalos adatok szerint 2016-ban csaknem kilencvenezren, 2017-ben már több mint százezren, tavaly pedig 126 ezren vehettek részt az Erzsébet-táborok egész éves programjain. Vagyis az elmúlt esztendőkben több mint háromszázezer gyermek táborozásáról gondoskodtak.

Az első turnusba az ország ötven különböző pontjáról érkeztek csoportok, a résztvevők közül több mint nyolcszázan választották az idén először rendelkezésre álló ingyenes utazási lehetőséget. A táborokat szervező Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány a mozgásukban korlátozottak számára külön eszközöket biztosít, hogy még könnyebben eljuthassanak a 150 hektáros tábori terület minden frekventált pontjára.

Valamennyi turnusban naponta több mint harminc tartalmas és fejlesztő program közül választhatnak a kicsik, akik a foglalkozások mellett komoly- és könnyűzenei koncerteken, színházi előadásokon is részt vehetnek, továbbá bepillantást nyerhetnek a tudományok világába – hangzott el a beharangozó sajtótájékoztatón.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink