Égimeszelők

Való Világ
A XIX. században még minden olyan épület, amelynek tíznél több emelete volt, megkapta a felhőkarcoló titulust. Azóta sokat változtak a paraméterek: ma már ebbe a kategóriába csak azok a házak kerülnek, amelyek meghaladják a 150 métert, s több mint negyven emeletük van. Az utóbbi években újabb építési láz lett úrrá a glóbuszon. Csak a fél kilométernél is magasabb tornyokból mintegy 35 áll tervezés alatt. Összegyűjtöttünk néhány érdekes projektet a nagyvilágból.

Dzsidda-torony

Tervezett átadás: 2021–22
Magasság: 1008 méter
Ország: Szaúd-Arábia

A világ legmagasabb épületét jóformán a sivatag közepén emelik, a közel négymilliós Dzsidda város szomszédságában. A tervek alapján az átadó után a torony környezete is beépül, és a szaúdi remények szerint olyan világváros nő majd ki a földből, amely Londonnal és Párizzsal is vetekedhet. Egyes elemzőházak viszont figyelmeztetnek, hogy az ország ingatlanpiaca lejtőre is kerülhet az átadásra. A 20 milliárd dollárt kóstáló létesítményben egyébként az irodák mellett 439 lakás és 200 hotelszoba is helyet kap. A lakókat 65 lift szállítja majd a felhőkarcolón belül. A legfelső szintre viszont egyetlen személyfelvonó fog csupán közlekedni, az is csak lassan, pont azért, hogy a légnyomáskülönbséget meg tudják szokni az utasok. Az építkezés mögött a szaúdi királyi család egyik tagja, al-Valíd bin Talál áll.

 

Signature torony

Tervezett átadás: 2022
Magasság: 638 méter
Ország: Indonézia

Felhőkarcolót felhúzni kockázatos vállalkozás. Sokszor előfordul, hogy az építkezések mögül még azelőtt kifogy a pénz, hogy megépülnének az utolsó emeletek. Tipikus példa erre a Zhongnan Center, amely 729 méterével eredetileg a legmagasabb kínai épület lett volna, de négy éve leállították az építkezést. Majdnem hasonló sorsra jutott az indonéz Signature torony is, amelynek a felhúzását már 2010 óta ígérgették: eredetileg két éve át kellett volna adni, de most az optimista becslések szerint is négy esztendő múlva lesz az esemény. Az érdemi munkálatok csak az idén indulnak el. Az országban ez lesz a legmagasabb felhőkarcoló. Többek közt egy hatcsillagos szállodának is helyet ad majd.

 

Wuhan Greenland Center

Tervezett átadás: 2019
Magasság: 636 méter
Ország: Kína

A felhőkarcolók terén sehol nincs akkora építkezési láz, mint Kínában, ahol összesen 44 darab, 480 méternél magasabb épület kivitelezése van tervbe véve. Az eredeti elképzelések szerint a Wuhan Greenland Center csak 606 méteres lett volna, de a Shanghai Tower átadása után még rádobtak 30-at, csak hogy bezsebelhessék az ország legmagasabb felhőkarcolójának járó címet. A 4,5 milliárd dolláros építkezést a Greenland-csoport koordinálja, amelynek egyetlen fő tulajdonosa van: Sanghaj város önkormányzata. Viszont magát a tornyot nem a híres kikötő szomszédságában, hanem a tízmilliós Vuhanban húzzák fel. Ebben az épületben kap majd helyet a világ legmagasabb kilátója is.

 

Central Park Tower

Tervezett átadás: 2019
Magasság: 470 méter
Ország: USA

Az Egyesült Államokban sokkal nagyobb figyelmet fordítanak a megtérülési mutatókra, mint keleten, ennek következtében újabban a legnagyobb toronyházak versenyében hátul kullognak. A 15 legmagasabb felhőkarcoló közt például mindössze egy amerikait találunk (a One World Trade Centert), azt is a hatodik helyen. Jellemző, hogy a legambiciózusabb projektjük sem akar új rekordokat felállítani: a Central Park Tower „csak” a második legnagyobb lesz az USA-ban. A beruházás mögött a New York-i Extell Development mellett egy kínai cég, a Shanghai Municipal Investment áll.

 

Lakhta Center

Tervezett átadás: 2018
Magasság: 462 méter
Ország: Oroszország

Európa nem éppen a felhőkarcolóiról híres: a legmagasabb, a londoni Shard még a világ ötven legnagyobbja közé sem fér be. De az idén a pálmát ezen a téren már Oroszország fogja vinni. A Gazprom-csoport új szentpétervári székhelye az első helyen lesz az öreg kontinensen. Ha elkészül, a bruttó területe 400 000 négyzetmétert tesz majd ki. A gázipari társaság irodái mellett épül itt sportközpont, tudományos múzeum, kutatási és oktatási központ, planetárium, mozi, és természetesen éttermek is lesznek. A létesítmény köré komplett negyed épül, a városközponttól északra fekvő, tenger menti kerületben, ahol iroda- és kereskedelmi épületek sorát akarják emelni.

 

MOL-TORONY

Mivel a Budapestre tervezett Mol-székház „csak” 120 méter magas lesz, hivatalosan nem is lehet felhőkarcolónak nevezni. Viszont ha felhúzzák, az ország legnagyobb épülete lesz, elvégre megelőzi majd a százméteres esztergomi bazilikát, amely még 1869-ben készült el. Bár az utóbbi hetekben volt némi bizonytalanság az épület végső mérete kapcsán, információink szerint tartani fogják a korábban kihirdetett magasságot. Ami a részleteket illeti: összesen 28 emeletes lesz, a bruttó területe pedig 83 ezer négyzetmétert tesz majd ki. A tetején helyet kap egy kilátó, amelyet bárki felkereshet.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink