Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója
(Az olajtársaság jövőbeli stratégiájáról írásunk a 48–49. oldalon)
„Ha megkérdezik, minden üzletembert az foglalkoztatja: mi a garancia arra, hogy egy kormány piacbarát politikát folytat majd, hogy növekedéspárti lesz, valamint a munkahelyeket fenntartó, támogató módon viszi a gazdaságpolitikát. Gazdasági értelemben a Fidesz programja megnyugtató volt, mert arról szólt, hogy a fent felsorolt pontok szerinti kormányzást folytatják. Másoknál ugyanakkor voltak olyan pontok, melyek behoztak volna a rendszerbe egy markáns instabilitást. Nézzük a többlépcsős adórendszert: a közép-európai országokra, így ránk is jellemző hatékonysági tartalékok abból származnak, hogy a munkaerő bérköltsége még ma is kisebb, mint másutt Európában. Egy többkulcsos adórendszer bevezetése ezeket a hatékonysági tartalékokat markánsan tudja csökkenteni. Amúgy is apadtak maguktól, hiszen az elmúlt években a régióban és itthon is messze az inflációt meghaladó keresletnövekmény történt. Ha erre még valamelyik politikai erő rátesz egy lapáttal egy nem megfelelő adórendszer révén, arra a vállalati szféra itt egyszerűen nincs felkészülve. Hasonló kérdés a vállalati jövedelemadó beharangozott emelése, ami szintén befolyásolja a cégek döntéseit. Közép-Európában látunk jó néhány országot, ahol fontos kormányzati határozatok azért nem születnek meg, mert a parlamentekben sok kormánynak csupán egy-két szavazatos többsége van, ráadásul koalícióban. A gazdaság halála pedig, ha azért nem születnek meg kritikus döntések, mert a politikusok túl sokat vannak egymással elfoglalva.
Magánemberként pedig elmondhatom: hála istennek 1990 óta senkinek sem tartozom beszámolni arról, hogy kire mikor és hol szavaztam.”
Guy Dymschiz, a Duna House Holding Nyrt. társ-vezérigazgatója
Duda Ernő, a Solvo Biotechnológiai Zrt. egyik alapító tagja és elnök-vezérigazgatója
„A magyar k+f cégek számára nagyon fontos a kiszámítható jogi és üzleti környezet, valamint az, hogy az Európai Unióval kiegyensúlyozott viszonyra törekedjünk, hiszen a kutatás-fejlesztési projektek regionális és globális mértékkel is jelentős eredményekkel járhatnak. Az innovatív társaságoknak pedig nagy segítség lenne, ha átalakítanák a részvényopciók adózását.
Az összes hazai vállalat számára kockázatot jelent az egyre növekvő munkaerőhiány, ez már a termelékenységet veszélyezteti. Ezért a kiszámíthatóság és a jó nemzetközi kapcsolataink biztosítása mellett én azt várom a jövőbeli gazdaságpolitikától, hogy hatékony intézkedésekkel nyújtson megoldást a munkaerőhiány égető problémájára. Ezt elsősorban a munkabéreket terhelő adók és járulékok jelentős csökkentésével, ezáltal a fizetések komoly növelésével kellene kezdeni.”
Várkonyi Balázs, az Extreme Digital társalapítója, ügyvezető igazgatója
„Az elmúlt két kormányzati ciklus gazdaságpolitikájának egyik legfontosabb eredménye az, hogy nőttek a jövedelmek, ami által jelentősen megugrott a kiskereskedelmi forgalom. Várakozásaink szerint ez a trend fennmarad, ami jó hír az Extreme Digital számára. Ahhoz azonban, hogy a kereskedelmi szektor a gazdaság húzóágazata maradhasson, nem elég a bővülés, szükség van a szürkegazdaság kifehérítésére is. E téren születtek emblematikus intézkedések az elmúlt évek során, de még sok a tennivaló. Ahhoz, hogy a kormány középtávú gazdaságpolitikai célkitűzése megvalósuljon, nevezetesen a gazdasági teljesítmény EU-átlagra emelése 2030-ig, nélkülözhetetlen a gazdaság digitalizálása, valamint az állampolgárok digitális tudásának és kultúrájának a fejlesztése. Az infrastruktúrát az utóbbi négy esztendőben megteremtette a kormány, közel 200 milliárd forintot fordítottak a széles sáv kifejlesztésére: erősen remélem, hogy a következő évek a tartalom erősítéséről szólnak majd. Emellett továbbra is számítunk arra, hogy az új kabinet támogatja a hazai középvállalatok azon törekvéseit, hogy meghatározó nemzetközi szereplővé válhassanak.”