A leggazdagabb családok

Való Világ
A nagyurak csak származnak. Nem röstellik a fáradságot megszületni – mondja Figaro a nemesekről. Ez a megállapítás persze jó pár mai milliárdoscsemetére is igaz. De vajon pontosan mely családok a legtehetősebbek? Összeállításunkban az Investopedia adatait használva erre a kérdésre kerestük a választ.

MILLIÁRDOS FAMÍLIÁK

1. Rothschild
Becsült vagyon: 350 milliárd–2 billió dollár
A család első jeles alakja az 1743-ban született Meyer Rothschild volt. A saját pénzintézetét az Oppenheimer bankházban töltött inasévek után, Frankfurtban nyitotta meg, mindössze négy négyzetméteren. Mivel jó viszonyt ápolt a roppant befolyásos Vilmos hanaui herceggel, pályája hamar a magasba ívelt. Első nagy üzletét időskorában ütötte nyélbe, amikor hitelt nyújtott a pénzszűkében lévő dán királynak, VII. Keresztélynek.
A família történetének legnagyobb bravúrja viszont már Meyer fiaihoz köthető, akik rögtön azután, hogy kitörtek a napóleoni háborúk, elkezdtek a francia császár bukására spekulálni. Amikor Londonban mindenki lélegzet-visszafojtva várta a waterlooi csata eredményét, a Rothschildok, hála a roppant hatékony hírközlő hálózatuknak, az ütközet kimenetelét nyolc órával előbb megtudták, mint a brit politikai elit. Gyorsan el is hitették a piaccal, hogy az angolok csúfos vereséget szenvedtek, pusztán azért, hogy a brit államkötvényeket, amelyektől a vésztől tartva mindenki szabadulni akart, fillérekért vehessék meg.
Mivel a bankárcsalád tagjai a nyilvánosságtól visszavonulva élnek, ráadásul valódi vagyonukat igyekeznek titkolni – emiatt a cégeikben alapítványokon és más intézményeken keresztül gyakorolják a tulajdonosi jogaikat –, a pontos összegre csak hozzávetőleges becslések vannak. Mindenesetre egyes elemzők szerint a Rothschildoknak ötször annyi pénzük van, mint az öt leggazdagabb embernek együttvéve.

2. Szaúd-ház
Becsült vagyon: 1,4 billió dollár
Az uralkodóház története majdnem háromszáz éve vette kezdetét: a mostani királyok ősei ekkor vették át ugyanis Dirijáh városának az irányítását. A dinasztia legnagyobb alakjának Abdelaziz esz-Szaúd törzsfőnököt tartják, aki a XX. század elején, egy több mint húsz éven át tartó háború során végül egyesítette az Arab-félsziget nagyobbik felét, majd országát a saját családja után elnevezte Szaúd-Arábiának. Hogy az államalapítónak hány lánya volt, azt nem tudni, annyi viszont biztos, hogy a 17 felesége 32 fiút szült neki. Azóta a királyi család elképesztően nagyra duzzadt: több mint tizenötezer tagja van, viszont közülük csak kétezer számít módosabbnak. Vagyonukat döntő részben annak köszönhetik, hogy az országukban található a föld olajtartalékainak mintegy 24 százaléka.

3. Walton
Becsült vagyon: 152 milliárd dollár
Sam Walton egy poros oklahomai kisvárosban, Kingfisherben született. A második világháborúból hazatérve a kiskereskedelemben vetette meg a lábát. Egy ideig a Ben Franklin nevű üzletlánc néhány boltját irányította, de mivel a cégvezetés túl merésznek tartotta az elképzeléseit, az útjaik különváltak, s Walton 1962-ben Wal-Mart néven megnyitotta az első saját tulajdonú üzletét.
Jó érzékkel vette észre, hogy a régi kis vegyeskereskedések kora lejárt, mivel az emberek sokkal szívesebben vásárolnak az alacsony árakkal és óriási kínálattal kecsegtető diszkontokban. Ebben az időben a megfelelő logisztika hiánya miatt a nagyáruházláncok elkerülték a kisvárosok többségét, Walton viszont olyan raktározási rendszert épített ki, amellyel a félreeső településeket is el tudta látni az áruival. Ma már a magánszektorban a cége a legnagyobb foglalkoztatónak számít a világon: a Wal-Martnak mint az első számú kiskereskedelmi láncnak több mint 2,3 millió alkalmazottja van. Az alapító a halála előtt a társaságot családi vállalkozássá alakította: a vállalat részvényeinek mintegy fele van a Waltonok kezében.
Volt idő, amikor a família Amerikában kifejezetten azért lobbizott a minimálbér megemeléséért, mert tisztában voltak vele, hogy a konkurensek nem tudnák állni a pluszkiadásokat.

4. Koch
Becsült vagyon: 89 milliárd dollár
A Koch Industries az 1940-es években még olajipari társaságként kezdte a pályafutását, a csoport azonban ma már az üveg- és papírgyártástól kezdve az állattartáson át a bankolásig ágazatok egész sorában van jelen. A Cargill után ez a második legnagyobb magánvállalat az Egyesült Államokban. A cég profitja pedig szinte egy az egyben a néhai alapító két fiához, Charles és David Kochhoz vándorol. A fivérek a tőkéjük igen tetemes részét költik politizálásra.
Jellemzően a Republikánus Pártot szokták támogatni, de Donald Trump kampányából 2016-ban kiszálltak, és mivel Hillaryvel sem szimpatizáltak, a legutóbbi elnökválasztásban nem vettek részt. Legalábbis hivatalosan nem, bár a jelenlegi alelnök, Mike Pence a sajtóértesülések szerint komoly pénzügyi segítséget kapott tőlük. A testvérpár híres a klímaszkeptikusságáról: a globális felmelegedést cáfoló szervezeteket eddig több mint százmillió dollárral támogatták.

5. Mars
Becsült vagyon: 80 milliárd dollár
Mivel az 1882-ben született Frank C. Marsnak gyermekbénulása volt, nem járt iskolába. Az anyja otthon tanította ki. De nem csak a betűvetésre és a történelemre okította: a desszertkészítés fortélyaiba is bevezette. Az otthoni leckék meg is hozták a kedvét az édességiparhoz. Frank Mars lépésről lépésre, pár évtized alatt építette ki a vállalatbirodalmát, amelyet a halála után a fiai vettek át. A társaság ma már nem csak édességekkel foglalkozik. A cég portfóliójába a Snickers és a Milky Way mellett olyan márkák is beletartoznak, mint az Uncle Bens, a Whiskas vagy a Pedigree. A vállalat a mai napig a Mars család kezében van, viszont a tulajdonosok kerülik a nyilvánosságot. Interjút sem hajlandók adni.

6. Slim
Becsült vagyon: 77 milliárd dollár
Carlos Slim még csak tinédzser volt, amikor a pénze egy részét már elkezdte részvényekbe tenni. Vagyonát kezdetben tőzsdei tranzakciókból hizlalta fel, majd az 1980-as években, amikor hazája, Mexikó kormánya csődöt jelentett, kapva az alkalmon, fillérekért vásárolt fel egy rakás állami és magáncéget. Kilenc éve ő mentette meg a csődtől a The New York Times Companyt is. Vagyona Mexikó GDP-jének mintegy 7 százalékát teszi ki. Ennek ellenére nincs oda különösebben a luxusért: se jachtja, se palotája nincs. Egy hatszobás házban él.
A cégvezérnek három lánya és három fia van, mindannyian az üzleti életben helyezkedtek el. De a család kezében lévő bányavállalatba, a Minera Frisco vezetőségébe Carlos Slim már két unokáját is betette.

7. Cargill–MacMillan
Becsült vagyon: 45 milliárd dollár
A takarmánygyártó óriásvállalat, a Cargill tulajdonosai, a MacMillan és a Cargill család tagjai között összesen tizennégy milliárdos található. A mintegy száz tagot számláló „klánból hatan ülnek a cég igazgatóságában. A família és a vállalat felső vezetése abban egyezett meg, hogy a tulajdonosok a befolyó nettó bevétel 80 százalékát visszateszik a társaságba. Mind a Cargillok, mind a MacMillanek többnyire a világtól elvonulva élnek, montanai ranchaikon.

8. Bettencourt
Becsült vagyon: 42 milliárd dollár
Még 1909-ben történt, hogy egy francia–német kémikus, Eugène Schueller kifejlesztette a világ első szintetikus hajfestékét. Mivel Párizs már akkor is a divat egyik fővárosa volt, a portéka a vagyonos franciák körében hamar népszerű lett. Schueller a befolyó pénzekből hozta létre kozmetikai óriásvállalatát, a LOréalt. Halála után a tulajdonrésze a lányára szállt. Liliane – akinek az egyik unokája már 2012-ben beült a cégóriás boardjába – tavaly, 94 éves korában halt meg. Jelenleg a család a részvények 33 százalékát birtokolja.

9. Arnault
Becsült vagyon: 37 milliárd dollár
A Louis Vuitton két francia cég, a Moët & Chandon és a Hennessy egyesülésével jött létre, 37 évvel ezelőtt. Azóta a társaság sorra vásárolja fel a nagy divatmárkákat. Hozzájuk tartozik többek közt a Gucci, a Louis Vuitton és az Yves Saint Laurent is. Az anyacég, az LVMH ma a világ legnagyobb luxuscikkekkel foglalkozó konglomerátuma.
Jelenleg az Arnault család feje, Bernard Jean Étienne vezeti a céget, de már két gyermeke, Antoine és Delphine is segít vinni a társaság ügyeit. A vállalatvezető elmondása szerint a márkák fontosságát még 21 éves korában fedezte fel, amikor New Yorkban a taxisának Franciaországról rögtön a Dior jutott az eszébe.

10. Cox
Becsült vagyon: 34 milliárd dollár
James Middleton Cox (jobbra) politikusként kezdte a pályafutását: miután kétszer is megválasztották Ohio állam kormányzójának, 1920-ban ő volt a demokraták elnökjelöltje (ha nyert volna, akkor Franklin D. Roosevelt lett volna az alelnöke). A választási kudarc után kisebb médiabirodalmat épített ki maga körül. Cégéhez, a Cox Enterpriseshoz (melyet jelenleg az alapító unokái visznek) többek közt helyi napilapok (például a The Atlanta Journal-Constitution, a Dayton Daily News és a Palm Beach Daily News), valamint tévé- és rádióadók tartoznak.
A vállalatcsoport ma már egyre nagyobb fókuszt helyez az autóiparra: főleg a kereskedelemből igyekeznek kivenni a részüket.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink