A hozzáadott érték, ami számít

Való Világ
Nemcsak a magyarországi német cégek száma a lényeg, hanem az, hogy az itt letelepült vállalatokat minél nagyobb hozzáadott értékű tevékenységekre ösztönözzük, és itt valósítsák meg a tervezett bővítéseiket – jelentette ki lapunknak Dale A. Martin, a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) leköszönő elnöke, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója.

– Lezárult hatéves elnöki ciklusa: milyen eredményekre büszke?

– Amikor 2013-ban megválasztottak, adta magát a cél, hogy a két ország közötti gazdasági kapcsolatok további erősítésére koncentráljak, hiszen ez a kamara legfőbb feladata. Büszke vagyok arra, hogy a DUIHK, amely Németország, a legnagyobb magyarországi külföldi befektető itthon jelen lévő cégeit tömöríti, a tagság számára is értékes szolgáltatásokat tud nyújtani. Folytattuk a korábban már jól bevált kezdeményezéseinket, ilyen például a tagság, a kormányzat, valamint az ország megítélése szempontjából is fontos adatokat tartalmazó konjunktúrajelentés. És újakat indítottunk, mint például a Megbízható Munkaadó cím vagy a középiskolás lányok műszaki, természettudományos pályaorientációját segítő TechCsajok. A duális képzést is továbbfejlesztettük, csak hogy néhányat említsek.

– Mekkora „erőt” képvisel jelenleg a kamara?

– A taglétszám az elmúlt években stabilan kilencszáz fölött alakult. Tagjaink a hazánkban működő német cégek többségét adják, dolgozóik száma több mint kétszázezerre tehető, s jelentős mértékben járulnak hozzá a gazdasági teljesítményhez és az exporthoz is. A tematikus kezdeményezések mellett rendszeres a konstruktív párbeszéd a kamara és a kormányzat között, vannak intézményesült, bevált kapcsolattartási formáink.

– A versenyképesség javítását látja-e a legfontosabbnak hazánkban?

– A magyar gazdaság alapvetően jó állapotban van. A tőkevonzó képessége megfelel az elvártnak, bár természetesen mindig van hová fejlődni, mindig lehet javulni. A konjunktúrafelmérésünk azt mutatja, hogy a jelenleg itt lévő német vállalatok 82 százaléka újra befektetne. A versenyképesség fontos, és sok tényezőből áll. Jelenleg a munkaerőpiaci helyzet javítása esik nagyobb hangsúllyal a latba. Érdemes azon fáradozni, hogy még több társadalmi réteget vonjunk be a munkaerőpiacra, valamint a meglévő munkaerő-állományt nagyobb hatékonysággal alkalmazzuk: továbbképzéssel, vagy akár a duális képzéssel. Szívemen viselem az utóbbit mind a Siemens, mind a kamara élén. Nemzetközi kamarai összehasonlításban is átlagon felüli az elkötelezettségünk, amit most, az elnöki ciklusom lezárultával örvendetes módon Volker Treier, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (a külföldön működő német kamarák ernyőszervezete) vezetőségi tagja is kihangsúlyozott.

– Mit kell tenni azért, hogy még több német hátterű vállalat telepedjen le Magyarországon?

– Nemcsak a cégek száma a lényeg, hanem az, hogy az itt letelepült vállalatokat minél nagyobb hozzáadott értékű tevékenységekre ösztönözzük, és lehetőleg Magyarországon valósítsák meg a tervezett bővítéseiket. Ehhez egy kiszámítható szabályozási környezetre, megfelelő szakemberkínálatra, esetleg anyagi ösztönzőkre van szükség, de idetartozik például a korszerű infrastruktúra és egy versenyképes k+f környezet is.

– Miben különleges hazánk a németek számára?

– Már a rendszerváltás előtt, de még inkább közvetlenül utána Magyarország a korábbi keleti blokkban élen járt a piacgazdasági feltételek megteremtésében. Ezért a német cégek az elsők között jelentek meg az országban. A kamara tavaly ünnepelte alapításának huszonöt éves évfordulóját. A szervezet alapító tagjai között van a Siemens, a Knorr-Bremse és más nagy német társaságok is. Számos olyan tagvállalatunk van, amely szintén már a kilencvenes évek elején megjelent az országban. A földrajzi, kulturális és nyelvi közelség bizonyára nagy szerepet játszik és játszott abban, hogy a német cégek előszeretettel fordulnak régiónk felé, ha új befektetéseket keresnek.

– Elnöki mandátumának a lejárta után mit tervez?

– A Siemensnél betöltött pozícióm mellett továbbra is a kamara elnökségének a tagja vagyok, illetve dolgozom a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökségében is. Célom, hogy közelebb hozzam egymáshoz a német cégeket és a magyarországi szereplőket, így ezt szeretném folytatni. A tapasztalataimmal, meglátásaimmal természetesen továbbra is állok a DUIHK és az új elnök rendelkezésére.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink