Újragondolt egészségrutin

A tuberkulózis mára a nagyon ritka betegségek közé tartozik hazánkban, s ha így halad a kór visszaszorulása, akkor teljesen eltűnhet az országból. Nem így a tüdő daganatos betegségei, amelyek statisztikája sajnálatos módon Európa élére teszi Magyarországot: nálunk a legnagyobb a tüdőrák okozta halálesetek aránya. A rendszeres szűrésekkel azonban sokat tehetünk egészségünk megóvása érdekében.

PREVENCIÓ

Az EU tagállamai közül továbbra is Magyarországon volt a legnagyobb a tüdőrák okozta halálesetek aránya a halálos kimenetelű daganatos betegségeken belül az Eurostat tavaly májusban közzétett jelentése szerint. A daganatos kórok 1,3 millió ember életét követelték 2015-ben az unióban, s ezek közül is a tüdőrák volt a vezető halálok, amely több mint 273 ezer áldozatot szedett, ami az összes rákos haláleset huszonegy százalékát jelenti. Bár hazánk sajnálatos módon vezeti a vonatkozó listát, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az időben észlelt tumoros és egyéb betegségek is jóval nagyobb eséllyel, akár teljesen tünetmentesre gyógyíthatók. A kormány intenzív kampányba kezdett a szűrővizsgálatok népszerűsítése érdekében, de nálunk még mindig nem épült be az emberek egészségrutinjába a megelőzés szempontjából igen fontos rendszeres kontroll. Holott a vezető halálokok mögött húzódó kórok szűrővizsgálatai minimum a rizikócsoportoknak általában térítésmentesek. 

 

NEGYVEN FELETT INGYENES

Rétvári Bence, a humántárca parlamenti államtitkára egyik, az Országgyűlés honlapján közzétett írásbeli válaszában egyértelművé tette: rendelet alapján negyven év felett a tüdőszűrés ingyenes. Természetesen e kor alatt is igénybe vehető a vizsgálat, ám ha az nem orvosi kérésre készül, akkor szintén kormányrendelet alapján térítésköteles. A parlamenti válasz felsorolja a kivételeket is: évente egyszer ingyenes tüdőszűrésre jogosultak többek között a hajléktalanok, a hajléktalanellátók dolgozói, a büntetés-végrehajtási intézmények fogvatartottakkal közvetlenül foglalkozó munkatársai, emellett az egészségügyi intézmények patológiai és sürgősségi osztályainak a dolgozói is. Az Eurostat adataihoz visszakanyarodva mindez különösen fontos a férfiak esetében, akiknél kétszer nagyobb a tüdőrák kockázata, mint a nőknél: 2018-ban az áldozatok között mintegy 185 ezer férfi és 89 ezer nő volt. A tüdőrák okozta halálos megbetegedések arányát tekintve Magyarország vezet huszonhét százalékkal az Európai Unión belül, minket Görögország, Dánia, Lengyelország és Hollandia (24), valamint Belgium (23) és Nagy-Britannia (22) követ. A skála másik végén Portugália és Lettország (15 százalék), valamint Litvánia, Svédország és Szlovákia (16) található.

 

VESZTÉSRE ÁLL A TBC

A tüdőbetegségek közül azonban a szűréssel nemcsak a daganatos kórok, hanem az egyéb elváltozások is megállapíthatók. Bár a védőoltások bevezetésével már nem terjed járványszerűen a tuberkulózis, egy 2014-es felmérés szerint az európai régió ötvenhárom országában naponta ezren kapják el a betegséget. Aggodalomra azonban nincs ok, az egészségügyi ágazat vezetése, a hatóságok, az egészségügyi intézmények és civil szervezetek széles körű összefogásának eredményeképpen sikeres a tbc visszaszorítása hazánkban. A fent említett évben az új tuberkulózisos megbetegedések száma egymillió lakosra vetítve kevesebb mint száz volt. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon tíz százaléknál is nagyobb arányú a megbetegedések éves csökkenése, míg Európában ez átlagosan csak öt százalék. Hazánk ma már azon országok táborába került, ahol ritka a tbc-s esetek előfordulása.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a tuberkulózisos megbetegedések 2035-ig csaknem teljesen megszüntethetők, ami annyit jelent, hogy egymillió lakosra kevesebb mint tíz beteg jut majd.

2013-ban mintegy 360 ezer európai kapta el a kórt, ami napi ezer új megbetegedést jelent. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és a WHO Európai Regionális Irodájának az adatai szerint a tbc-s esetek száma 2012-ről 2013-ra hat százalékkal esett vissza, ami azt jelenti, hogy a térségben regisztrált megbetegedések elmúlt évtizedben tapasztalható tartós csökkenése tovább folytatódik. A multirezisztens tbc-ben szenvedők aránya azonban továbbra is kimagasló, különösen a tizennyolc, úgynevezett magas prioritású országban, ahol a régió összes újonnan megállapított tuberkulózisos eseteinek a nyolcvanöt százalékát diagnosztizálják.                                                                                           Magyarországon a megbetegedések száma az utóbbi években folyamatos csökkenést mutat, 2014-ben kilencszázegy új tbc-s esetet jelentettek. Ezzel hazánk évek óta az alacsonyan átfertőzött országok közé tartozik, ami mára még inkább igazzá vált. Az aktuális helyzetről márciusban Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár beszélt, aki elmondta: a tuberkulózis mára a nagyon ritka betegségek közé tartozik nálunk, s ha így halad a kór visszaszorulása, akkor teljesen eltűnhet az országból.

A szakember felidézte, hogy itthon százezer emberre vetítve évente hatan betegednek meg tbc-ben, és tavaly mindössze három tizennégy esztendősnél fiatalabb gyerek kapta el ezt a kórt, ami az egész világon kiemelkedőnek számít. Az államtitkár szerint a betegség visszaszorulásában nagy szerepet játszottak a múlt században meghozott egészségügyi intézkedések, például az oltások, amelyek jótékony hatásai mostanra beértek. Magyarország és a WHO között egyébként megállapodás született arról, milyen eszközökkel szorítják ki a tbc-fertőzést. Így a világszervezettel közösen dolgozták ki a tüdőszűrés új rendszerét, amelynek mentén olyan gyakorlat alakult ki, hogy nem kell mindenkit kötelező tüdőszűrésre behívni.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink