Orbán Viktor korszakos esélyt kínál

A magyar kormányfő lassan, de biztosan teremtette meg a valódi társadalmi felzárkózás alapjait, és az évértékelőjén elhangzottak immár azokat a pilléreket is jelenthetik, amelyek révén nemcsak a munkanélküliség, de a mélyszegénység is visszaszorítható lesz. 

ALAPOK

Legyen végre egyértelmű itthon és külföldön: Orbán valóban abba az irányba tereli az országot, ahol az önmagáért tenni akaró ember biztosan érvényesülhet, s közben a miniszterelnök mindennel szakítani akar, ami az előző kormányok őrült fantazmagóriáiból eredt, legyen az a végtelennek szánt segélyezés, a családi pótlékra alapozott életek vagy éppen a nyugdíjasok ingyenes légi közlekedése. 

Mindenféle erőltetett cizelláltság nélkül kell szólnunk arról, hogy mi is történt az elmúlt közel egy évtized során. A segélyezésről mint olcsó drogról való leszokás fontos eleme volt a közfoglalkoztatás rendszerének az erősítése, amely arra biztatta cigányok és nem cigányok százezreit, hogy szokjanak újra hozzá a hasznosság érzetéhez, s legyenek részesei annak a folyamatnak, amely visszahozza őket a cselekvőképes emberek társadalmába. A kedvező gazdasági történéseknek köszönhetően időközben sok tízezer ember talált közülük munkát az elsődleges munkaerőpiacon, akár alapfokú iskolai végzettséggel. És a gazdaság mindeközben rámutatott valami igen fontos dologra: nagyon is megéri ma Magyarországon elmenni dolgozni, főleg, ha szakmája van az embernek, mert a gazdaság szinte minden területen érdemben honorálja a szakmai hozzáértést. És közben ingyenes étkezést, valamint térítésmentes tankönyvet biztosít egészen az általános iskola végéig, ahonnan már csak egy ugrás lenne az áhított szakma megszerzése, még akkor is, ha itt már nem fogja a fiatal felnőtt kezét az állam: az első felelős döntéseket neki kell meghoznia arról, hogy végzettséggel vagy anélkül hagyja ott a közoktatás rendszerét. A Biztos kezdet gyerekházak már a kicsik korai fejlesztéséhez is segítséget kínálnak, a kötelező óvodáztatás pedig valódi szocializációra ad esélyt. Ösztöndíjak segítik a jó iskolai teljesítmény elérését, tanodák és szakkollégiumok a tanulási felzárkózást vagy éppen a kiválóságot. A mezőgazdaság lesz mindezek mellett az új kiugrási esély, ahol közösségalapú tevékenységek sora és az agrárszakképzés megújítása kínál eddig soha nem tapasztalt lehetőségeket. Mindez egy komplex és néhány éven belül látványos eredményeket felmutató rendszer, amelyre nem szabad sajnálni a pénzt, s ideológiai viták helyett egységesen kellene támogatni az előbbre jutni kívánó hátrányos helyzetű és roma gyerekeket, illetve a családjaikat. Ami még egy komoly és méltatlanul elhallgatott érdem a hazai felzárkózáspolitikában az elmúlt éveket tekintve, az pedig az, hogy sikerült az intézkedéseket úgy kidolgozni és megvalósítani, hogy nem dedikáltan a hazai cigány közösségeknek szóltak.

Ugyanakkor Orbán arra is rájött, hogy mindez nem elég. Évek óta magam is látom ezzel kapcsolatban, és sok helyen fogalmazom meg azt a véleményemet, hogy a családok megerősítése leginkább a cigány közösségekben hozna komoly eredményeket s adna mindazonáltal azonnal egy olyan pluszerőt a magyar gazdaságnak és társadalomnak, amellyel a régió meghatározó szereplőjévé léphetne elő az ország. Ezt most talán a miniszterelnök is egyértelművé tette, és tette ezt megint úgy, hogy nem cigányozott, nem élezte ki erre a közel egymilliós közösségre a mondanivalóját, de aki egy kicsit is érti a hazai gazdaságban és oktatásban zajló folyamatokat, az láthatja, érezheti, mennyire fontos volt mindaz, amit bejelentett. 

Tévedés ne essen, Orbán intézkedései nem a cigányoknak szólnak. Még csak nem is ők az elsődleges kedvezményezettjei ezeknek. De amiket bejelentett, azok minden korábbinál nagyobb esélyt kínálnak ahhoz, hogy az önmagukért tenni akaró cigány közösségek és családok most egy nagyot léphessenek előre, de ehhez tenniük kell nekik maguknak is. Nem hiszem, hogy politikailag inkorrekt lennék azzal, ha azt mondom, hogy nagyon sok cigány asszony nem dolgozik ebben a pillanatban. És nagyon sokan vannak közöttük, akiknek van már legalább négy gyermekük, vagy valószínű, hogy lesz. Nekik az adómentesség egy olyan esély, amelynél komolyabbat, érdemibbet senki sem kínálhatna most. Orbán hét pontja tökéletes lehetőség arra, hogy a több együtt élő generáció összefogása, együttműködése segítsen legalább a legkisebbeknek abban, hogy rájuk már egy jobb jövő várjon, hiszen így megnő annak az esélye, hogy a szülők (főleg az anyák) mihamarabb munkába állhatnak. A lakhatás komoly nehézség a cigány közösségekben. A felkínált kedvező kamatozású hitelek vagy éppen a hitelelengedések komoly esélyt nyújtanak a vidéki cigányság számára, hogy javíthasson saját sanyarú lakhatási helyzetén, sőt, egyben motiválhatja az építőipart abban is, hogy ne csak a fővárosban és a megyeszékhelyeken legyen aktív, hanem a leszakadt térségekben is, ráadásul az utóbbival a helyi munkaerőpiac és gazdasági folyamatok is frissíthetők, bővíthetők. Sokan talán nem is hiszik, de a gépkocsivásárlás megkönnyítése szintén segíthet számos roma családnak, de ehhez is az kell, hogy legyen jövedelem, legyen tudatosság abban, hogy ők is tenni akarnak önmagukért.

Orbán hétpontos csomagja az elmúlt harminc év legfontosabb intézkedéseit kínálja egy eredményes társadalmi felzárkózáshoz. Korszakos esély. Olyan bejelentés, amelyre nemcsak a térségben, de gyakorlatilag az Európai Unióban sem nagyon volt még eddig példa. Sok sikert, Miniszterelnök Úr!

Ezek is érdekelhetnek

További híreink