Hamis doktorok bejegyzett védjeggyel

Öt év után pont kerülhet annak a legabszurdabb védjegyoltalmi botránynak a végére, amelynek eredményeképpen megjelentek a ’dr. címet használó személyek a komplementer medicina jobb sorsra érdemes területén. A védjegybirtokos szerint nem az ő és nem a védjegy hibája, hogy esetleg néhányan megtévesztésre használják a szellemi tulajdonát. Hogy mi másra lehetne használni, arról nincs információ.

MEGTÉVESZTŐK

A cím megszerzéséhez nincs szükség semmilyen iskolai végzettségre, csupán némi készpénzre. Alkalmanként még arra sem, és a vevő immár hirdetheti, hogy rendelkezik a „Hu-Man Medica Parabolikus/Szimbolikus Doktor, ’Dr.” címmel, s hogy a leendő vevőknek ne kelljen sokat olvasniuk, legtöbbször mindezt csak ’dr.-ként jelzi. Hogy ez így kísértetiesen hasonlít a foglalkozási és tudományos doktori címek jelzéséhez? Lássuk, hogy történhet ez meg. 

Kilenc éve kezdődött a sztori, amikor egy korábban esztergályosként, masszőrként, csontkovácsként dolgozó úr elkezdte védjegybejegyzési kérelmekkel bombázni a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalát (SZTNH). 2011-ben az egyik beadványt lajstromba is vették. Így lett bejegyzett védjegy a Hu-Man Medica Parabolikus/Szimbolikus Doktor, ’Dr. kifejezés, és létrejött a Hu-Man Medica Tradicionális Gyógyászok Közhasznú Egyesülete, az indítványozó elnökségével.

 

APOSZTRÓFOS DOKTOROK

Vizsgáljuk meg a védjegy definícióját: „A védjegy az egyes áruk és szolgáltatások eredetének azonosítására szolgáló jogi oltalom. Megkülönböztető képessége folytán az áruknak és szolgáltatásoknak sajátos, eltérő jelleget ad, ezzel biztosítva, hogy a fogyasztók (vásárlók) az összetévesztés bármely eshetősége nélkül megkülönböztessék az adott védjeggyel ellátott árukat és szolgáltatásokat mások hasonló áruitól vagy szolgáltatásaitól.

A védjegy továbbá kiemelkedő szerepet játszik a marketingben és általában a piaci versenyben, lehetővé teszi a fogyasztó számára, hogy kedvező vásárlási tapasztalat esetén később azt újra megismételhesse, illetve kedvezőtlen tapasztalat esetében elkerülhesse a szóban forgó árukat vagy szolgáltatásokat.”

Azt láthatjuk, hogy az aposztrófos doktor konstrukció a törvényi szándékkal szemben arra ad lehetőséget, hogy a vásárló ne tudja könnyen megkülönböztetni az orvosi végzettségű szolgáltatóktól a védjegy használóit.

Ellentétben ugyanis más védjegybirtokosokkal, akik a megkülönböztető jelzést saját szolgáltatásaik vagy termékeik azonosítására szokták használni, ez a védjegy licencelhető. Használatának a megszerzéséért egyösszegű készpénzfizetésen túl öt-tíz éves szakmai gyakorlatot kell „felelősen vallani” például a parapszichológia, a szellemgyógyászat, a kézrátételes vitalitásnövelés vagy az angyalkommunikáció területén. A jelöltnek pedig egy fél-egy órás prezentáció után átnyújtják a diplomáját, amely igazolja, hogy jogosult a Hu-Man Medica Parabolikus/Szimbolikus Doktor, ’Dr. cím használatára.

 

ÉPP AKCIÓ VAN

A nyári szabadságok itt is a forgalom csökkenésével járhatnak, mert a honlapon nagy nyári akciót hirdetnek. Harminc-negyven százalékos árengedménnyel lehet a licenc birtokába jutni. És bár a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalát csak egy beadvány lajstromba vételére lehetett rávenni, a termékfejlesztés azóta is folytatódik, és lehetőség van Tiszteletbeli Tanár-doktor ’Dr. vagy akár Tiszteletbeli Professzor-doktor ’Dr. címek megszerzésére is némileg nagyobb összegért, mint az alap ’dr. cím. Ezek ugyan nem bejegyzett védjegyek, ám a honlap mindenkit biztosít, hogy saját szellemi termékek.

Már 2014-ben kisebb vihart kavart a ’dr.-ok nyilvánosságra kerülése, ám nem igazán lehetett gazdáját találni az ügynek az államigazgatásban. A Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Természetgyógyászok Szövetsége is tiltakozott az aposztrófos doktorok miatt, mert mindkét szervezet csak a saját tagjaival szemben tudna fellépni. Felmerült az Oktatási Hivatal (OH) illetékessége, ám az egyesület államilag nem elismert felnőttképzést folytat, mint például a fehérboszorkány-képzés, ezért az OH hatáskörén kívül esik. A Gazdasági Versenyhivatal illetékességébe a fogyasztók megtévesztése esetén az egyes aposztrófos doktorok tartoznának, ha valaki jelezné náluk, vagy ne adj’ isten, akár hivatalból észlelné.

A botrány kirobbanásakor az SZTNH illetékese úgy nyilatkozott, hogy e kifejezésből önmagában a ’dr. nem is használható, ugyanis ez így nem minősül védjegynek, vagyis nem licencelhető. Erről persze a „friss diplomások” nem tudnak, és gyakran úgy használják a védjegyet, mint titulust, tehát: ’dr. X. Y. Rejtély övezi, hogy miként, de állítólag néhány védjegyvásárlónak a személyi igazolványába is sikerült bejegyeztetni a doktori címét. 

 

VALAMIT TENNI KELL

Valószínűleg az orvoskamarai tisztújítás kapcsán megélénkült aktivitásnak köszönhetően a testület az új miniszterhez fordult ismét az öt éve meg nem oldott probléma kapcsán. A tárcavezető csodálkozva értesült a megoldatlan ügyről, válaszlevelében ígéretet tett a helyzet megoldására. Az esetleges jogi kiskapuk bezárása mellett talán nem lenne minden tanulság nélkül annak feltárása sem, merre bolyongott az ügy az államigazgatás útvesztőiben öt teljes éven át, mindennemű érdemi intézkedés nélkül. A másik fontos kérdés az, miként képes egy pályaelhagyó esztergályos bolondot csinálni egy rakás állami hivatalból.

Mert szép dolog, hogy mára már bárki utánanézhet az interneten, van-e érvényes működési engedélye és milyen szakterületekre az orvosnak, fogorvosnak, gyógyszerésznek, klinikai szakpszichológusnak. De nem valószínű, hogy bármely gyógyulást kereső beteg árgus szemekkel vizsgálná, hogy a bajára szolgáltatást kínáló személy doktori címe előtt bármiféle aposztróf található-e.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink