A világ hadseregei az egyen-ruha-viselést általában azon elv szerint szabályozzák, hogy kevés dolgot szabad hordani, amit viszont szabad, azt muszáj. Ezért is volt jelentős változás, amikor 2001-re a Brit Királyi Légierő női alkalmazottainak sikerült kiharcolniuk, hogy saját döntésük alapján viselhessenek szoknyát vagy nadrágot az egyenruhájuk részeként, szemben a korábbi kötelező szoknyaviselettel szemben.
Tartott ez mostanáig, ugyanis a RAF-nál száműzték a szoknyát a hölgyek díszegyenruhatárából, és a jövőben csak nadrágot viselhetnek.
Tették mindezt arra hivatkozva, hogy a nadrág és a szoknya közötti választás kényelmetlen helyzetbe hozhatja azokat, akik bizonytalanok a nemi identitásukat illetően. Nincs arra adat, hogy bárki is sérelmezte volna: nyitott előtte a lehetőség a szoknyahordásra, és értelmes magyarázat sem hangzott el arra vonatkozólag, miért fontosabb a transzneműek azon joga, hogy ne kelljen választani a két ruhadarab között, mint a nők azon szabadsága, hogy szoknyát is viselhessenek. A Brit Királyi Légierő kipipálhatta, hogy ismét nagyot sikerült előrelépni a politikai korrektség, a nyitottság, a tolerancia területén. A „jó példa” pedig ragadós. Korábban is előfordultak esetek, amikor angol iskolák betiltották a szoknyaviselést, mert a tanulók rendszeresen a tanintézmény vezetése által elvártnál rövidebb ruhadarabban jelentek meg, és olyan eset is volt, amikor egy iskola fiú diákjai a nagy hőségre hivatkozva szoknyában mutatkoztak, mivel az ottani öltözködési kódex a hallgatók részére rövidnadrágot nem, csak pantallót vagy szoknyát engedélyezett. Ezeknek a villongásoknak azonban semmi köze nem volt a progresszió permanens forradalmához.
Mostanra viszont már több mint húsz középiskola tiltotta meg a szoknyaviselést a légierőéhez hasonló hivatkozással, miszerint meg kívánják óvni a nemi identitásukban bizonytalan diákjaikat a választás okozta kényelmetlenségtől. Ezek az intézmények magániskolák, államiak még nem csatlakoztak a mozgalomhoz, de a RAF példáját tekintve valószínűleg erre sem kell sokat várni.
A John Lewis áruház pedig megszüntette a gyermekruháinál a genderjelölést. Nincs fiú- vagy lányöltözék, valamint külön polc a kicsik számára.
A Calvin Klein cég lelkesen üdvözölte a helyes irányba tett lépést, de a kommentelők véleménye kevésbé volt elragadtatott.
Van még feladat a progresszió harcosai számára.
TRANSZNEMŰSÉG
Annak az állapotnak a megnevezése, amikor az illető férfitestbe született nőnek vagy női testbe született férfinak érzi magát. Idesorolják azokat is, akik bizonytalanok a nemi identitásukat illetően. Trump elnök rendeletben tiltotta meg a transzneműek foglalkoztatását az amerikai hadseregben, és hatályon kívül helyezte Obama rendeletét, amely nemsemleges WC-k létesítésére kötelezte az iskolákat.
Borítófotó: Díszszemle. A skótoknál maradhat a szoknya