Az emberi kapcsolatok nem pótolhatók

Még mindig a család az az alapvető együttélési forma, amely képes megvédeni az embert a külvilág negatív hatásaitól – állítja a Figyelőnek Kardosné Gyurkó Katalin, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke.

– A világnapok sokszor olyan dolgokra hívják fel a figyelmet, amelyek helyzete veszélyeztetett, avagy nem kapnak kellő figyelmet. Május 15-e immár két évtizede a család nemzetközi napja. A modern társadalomban hogy áll most ez az intézmény?

– A család eszményképe, a családmodell változik. Sajnos még mindig sok házasság bomlik fel, eközben viszont azt is érzem, hogy egyre többen tartják egyik életcéljuknak a családalapítást. A nemzetközi nap elsősorban arra ad lehetőséget, hogy ráirányítsa a figyelmet a családra mint intézményre. Sokszor azt mondjuk, hogy a família mindenkinek a magánügye, de ez csak az első olvasata a helyzetnek, hiszen a családoknak is odafigyelésre van szükségük. Ha egy társadalomban sok a – valamilyen okból – diszfunkcionális família, akkor az a társadalom sérülékenyebb is. Egy erős közösség alapját erős családok képezik. De valójában az év 365 napjában figyelni kell rájuk, hiszen amikor igent mondunk az életre és szülővé válunk, akkor azt nem néhány évre, hanem gyakorlatilag holtig tesszük. 

– Másképpen szervezzük az életünket és másképpen dolgozunk, mint akár csak húsz éve, így felmerül a kérdés: a huszonegyedik század milyen kihívások elé állítja a családot? 

– Az tény, hogy rendkívül felgyorsult világban élünk. A tömeghatás, az elképesztő információáramlás a mindennapi stresszt is jelentősen megnöveli. Mindeközben viszont fontos lenne felismerni azt, hogy még mindig a család az az alapvető együttélési forma, amely képes az embert ezektől a negatív hatásoktól megvédeni, a család adja meg a felülkerekedéshez szükséges érzelmi biztonságot. Egyfajta mentsvár is, és jó, ha megvan bennünk az akarat s a bölcsesség, hogy védjük, gondozzuk, mindennap figyeljünk rá. 

– A napi hajtás után az embernek vajon marad-e elég érzelmi energiája arra, hogy olyan mértékben és mélységben forduljon a családja felé, ahogy ön említette?  

– Úgy tapasztalom, egyre többen ismerik fel, hogy szükség van hagyományokra, stabil alapokra, végső soron egy olyan helyre, ahol megállnak egy pillanatra. A legfontosabb a tudatosság: tudatos döntés a nagycsalád mellett, a házasság gondos ápolása, vagy például az is, hogy nincs otthon televízió, amely könnyen elvonja a figyelmet egymásról. A gyorsuló világ negatív hatásait csak tudatossággal, odafigyeléssel lehet kivédeni, időt szánva a családra. A legtöbb szülőnek a nap szinte bármely időszakában eszébe jutnak a gyermekei, ahogy a házastársakat is foglalkoztatják a kapcsolatukkal összefüggő kérdések: az érzelmi energia a családból, a társból, a gyermekekből táplálkozik. A família nem elvonja az érzelmi energiákat, hanem táplálja. A család, illetve az attól kapott támogatás miatt van elegendő energiánk arra, hogy a világ más dolgaival is foglalkozzunk.

– Vannak olyan vélemények, hogy a család idejétmúlt képződmény; a harcosabbak börtönnek is nevezik, főleg a nők szempontjából, hiszen szerintük a gyermekvállalás egyben törést is jelent. Erről mi a véleménye?

– Napjaink egyik fő vezérelve valóban az „élj a mának” gondolat – különösen a fiatalabb évek során –, s talán az is igaz lehet, hogy ennek hatására is lassan növekszik a tudatosan gyermeket nem vállalók száma.

– Tegyük hozzá, hogy ez nem csak a nőkkel összefüggő kérdés.

– Igaza van, ez nem csak a nőket érinti. Összességében – a fiatalokat is beleértve – növekszik azok aránya, akik „élni” szeretnének, s tudatos döntés áll a gyermektelenség mögött. De még mindig látom a reményt, hiszen egyrészt a családalapítás egy teljesen természetes, magától értetődő emberi igény, másrészt – ahogy gyűlnek a tapasztalatok – a gyermektelen élet negatívumai is egyre ismertebbekké válnak az emberek előtt, így valódi lehetőségük van arra, hogy átgondolják, milyen döntést hozzanak a gyermekvállalással kapcsolatban. Az egyesületünknél sok olyan fiatal nő tevékenykedik, aki nagycsaládban nőtt fel, illetve fogadunk fiatalokat közösségi szolgálatra is, és kedvezők a tapasztalataink. Egy két évvel korábbi ifjúságkutatásunk egyik fontos eredménye az volt, hogy azok a nagycsaládból jött fia­talok, akik részt vesznek a programokban, szeretnének gyereket vállalni. Fontos, hogy a fiatalok ilyen minták közelébe kerülhessenek, tapasztalatokat szerezzenek, érezzék, hogy miért is vonzó a család. A statisztikák alapján még mindig az mondható el, több gyerek születik házasságban, s lehet azt is állítani: a mai kor sajátossága, hogy mindent ki kell próbálni, minden pótolható. De ez nem igaz: az emberi kapcsolatok nem pótolhatók. Ám ápolásukhoz szándék és idő kell. 

– Mit jelent manapság Magyarországon nagycsaládosnak lenni? Változott valami az elmúlt tíz évben?

– A családdal kapcsolatos mindennapi teendők elvégzése során ugyanannyi feladattal kell megbirkóznunk, mint egy évtizeddel korábban, és ez így van jól, hiszen a família, a gyermeknevelés maga az élet, nem pedig egy feladatsor. Persze feladatok bőven várnak a nagycsaládosokra: ma is logisztikai mágusnak kell lennünk, ahogy értenünk kell az orvosláshoz, a pszichológiához, a gyermeklélektanhoz, de mindezeket az ember a szeretteiért, a számára legfontosabb emberekért végzi, nem pedig egy munkáltatóért, egy cégért, s nem kizárólag önmagáért. Ettől működik, mert a szeretetnél nincs nagyobb hajtóerő, s akinek több gyermeke van, az tudja, hogy a nagycsaládban mindig van, akire számíthat az ember. Nagyon fontos, hogy a társadalom miként tekint a gyermekekre, a nagycsaládosokra. A magyar társadalom igazán gyermekbarát, amely egyre elfogadóbb, mind támogatóbb velünk kapcsolatban, s már egyre kevesebben néznek ránk csodabogárként. A családok segítésével kapcsolatosan az elmúlt évtized során nagyon fontos intézkedések történtek a CSOK-tól a gyed szabályozásán, a tankönyvek árának támogatásán át a gyermekek után járó adókedvezmény vagy a gyermekétkeztetés kiterjesztéséig. Szerencsére nagyon hosszú ez a lista – szakértőink évtizedek óta folyamatosan dolgoztak ezért –, de a legfontosabb ezek kapcsán maga az intézkedések által megjelenített pozitív szemlélet: az, hogy joggal érezhetik a szülők a kiszámíthatóságot, a stabilitást, a biztonságot, ami a legfontosabb alapfeltétele a gyermekvállalásnak.

 

Borítókép: Paul Biris/Getty Images Hungary

Ezek is érdekelhetnek

További híreink