A részvénypiac beszakadásában az az érdekes, hogy az amerikai gazdaság jó formában van, 3 százalék körüli a GDP-növekedés éves szinten. Trump elnök adócsökkentése várhatóan tovább pörgeti a vállalatokat. A gazdasági hangulatindexek csúcson vannak, a szolgáltatói szektor hasít, az új rendelések állománya töretlenül bővül, a foglalkoztatottság szintén. Nem lenne meglepő, ha az idei első negyedévben 5 százalékra gyorsulna az amerikai gazdaság.
De ha jó hírek érkeznek, akkor miért esik a tőzsdeindex? Valószínűleg azért, mert a monetáris politika visszatér a rendes kerékvágásba. A Fed egy évtizeden keresztül öntötte a pénzt a gazdaságba kötvényvásárlási programján keresztül. A tőkepiacok fürödtek a pénzben, ami azt eredményezte, hogy az indexek volatilitása nagyon alacsony volt. Fektettek mindenbe, ami elérhető volt: részvénybe, ingatlanba, bóvlikötvénybe, feltörekvő piacokba. Nem számított a kockázat, mert volt pénz bőven. Ennek az időszaknak vége.
A Fed ultralaza monetáris politikájának végével visszatér a kockázat is a piacokra. Ennek első jele volt a hétfői nagy árfolyamesés. Powell feladata a jegybank élén az lesz, hogy a visszatérést a normál kerékvágásba úgy vezényelje le, hogy a korrekció korrekció maradjon, s ne csapjon át pánikba. Ez nem lesz könnyű, mert a befektetők megszokták, hogy az indexek csak felfelé mennek. A piaci rali 2016 novembere óta tartott. Most újra meg kell szokniuk, hogy a gazdasági realitások irányítják a tőkepiacokat.