Mi nem tettünk mást, csak az interneten elérhető nyilvános forrásokból vettük át néhány szervezet és kétszáz hozzájuk tartozó ember nevét. Célunk eleve nem lehetett a megfélemlítés, hiszen egy közéleti hetilapnak a nyilvánosságon túl semmilyen más hatalma nincsen.
A listával azt a mechanizmust akartuk bemutatni, amelynek a kezdetén van egy ötlet, mint például a nyílt társadalom vagy a migránskvóta. Aztán jön egy tanszék, alapítvány vagy kutatóintézet, amely javaslatokat és ajánlásokat fogalmaz meg. Idővel akad egy politikus, akit pont a spekuláns támogatásával választanak meg befolyásos brüsszeli bürokratának. A következő szakaszban ez a politikus már hivatalos programmá emeli az eredeti ötletet, majd újabb alapítványokat bíz meg a kivitelezéssel és a megvalósítás értékelésével.
Így lesz egy kósza ötletből vagy a többség által ellenzett önérdekből kőkemény társadalmi valóság.
Mindez nem a választók többségének akaratával, hanem a lopakodó befolyásszerzés eszközeivel történik, és ez a legnagyobb baj. Erről a mechanizmusról már sokan és sokat írtak, mi is több lapszámunkban foglalkoztunk a magyarországi megvalósulásával, az ominózus cikk is ennek a része volt.
A „listázást” nem a Figyelő kezdte. A Soros Györgyhöz köthető egyik médium már öt éve listázta a szerintük legszervilisebb harminc magyart, de a DC Leaksből azt is megtudhattuk, hogy a spekulánshoz köthető European Policy Institute nyilvántartásában a 751 EP-képviselőből 226 nevét sorolták fel, akiket „megbízható szövetségesként” tartanak nyilván.
Sem ez, sem pedig Gyurcsány és más ellenzéki vezetők fideszes politikusokat és családtagjaikat börtönnel fenyegető nyilatkozatai nem vágták ki a biztosítékot a baloldalon. Ahogy abban sem látnak problémát, hogy egy amerikai milliárdos szinte hazajár Brüsszelbe, és vagyonokat költ európai kormányok megdöntésére. Magyarországon kudarcot vallott, de a csatának koránt sincs vége. Soros minapi hivatalos látogatása Frans Timmermansnál, az Európai Bizottság alelnökénél azt jelzi, hogy a küzdelem egy másik hadszíntérre tevődik át.