Szövetségesek

Szerintem
Még el sem repült Orbán Viktor Washingtonba, néhány véleményformáló helyen máris „leírták” a magyar kormányfő Donald Trump amerikai elnökkel folytatandó, magas szintű megbeszélését. Fátylat rá, hogy miután az Egyesült Államok világelsőségét – többek közt politikai, gazdasági-pénzügyi, katonai vonalon – aligha vonja bárki is kétségbe, ráadásul Magyarországnak az USA az első számú tengerentúli kereskedelmi partnere, egy amerikai „meghívólevél” minden körülmények között prioritást érdemel Budapesten.

Ideológiát gyártani persze könnyebb, mint magát az eseményt értékelni. Akadt olyan megközelítés is, amely szerint nekünk – mármint az amerikai útból – csak a szégyen marad. 

Ezzel szemben az a helyzet, hogy a visegrádi országok tekintetében valóságos nagyüzemmé vált Washington – a cseh, a szlovák, a lengyel vezetés is vizitált az USA-ban –, ahol egyre komolyabban veszik a közép-európai régiót. 

Ennek a hátterében persze az – is – áll, hogy az Egyesült Államok, Kína és Oroszország között geopolitikai kérdések dőlnek el. Aligha Magyarország lesz a fő színtere ennek, ám Washington szeretné, ha katonai és gazdasági szövetségesei a világelső birodalom kívánságaihoz igazodnának. 

Nincs itt semmi látnivaló? A kérdés jogos, mert annyiban más a helyzet, hogy az Orbán-kormánnyal szembeni 2010–16 közötti amerikai külpolitika, fogalmazzunk finoman, nehezen volt értelmezhető. Pár éve azonban kedvezően változott a fölállás. Tudniillik hazánk és az USA számos kérdésben ugyanarra az álláspontra jutott, többek között a migráció kezelésének és a nemzetállamok megerősítésének a témakörében is. 

S itt és most érdemes leszögezni: a viták ellenére az Egyesült Államok és Magyarország szövetséges. Összességében pedig hazánk mindig partnere volt Amerikának – Oroszországgal szemben. Erről szól a NATO-tagság is. Az uniós tagság pedig arról, hogy Európában a helyünk. 

Természetesen nekünk érdekünkben áll az is, hogy minden nagyhatalommal partneri, pontosabban kereskedelmi kapcsolatban álljunk. Még inkább az, hogy profitáljunk az együttműködésből. 

Lehet persze sok mindennel vádolni, legfőképpen „orosz- és kínai-ba-rát-ság-gal” címkézni a kormányt, ám előtte vessünk egy pillantást a térképre. Hol is található Magyarország? 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink