Rekordok szárnyán

Szerintem
Piros betűs ünnepek köszöntöttek a magyar gazdaságra: miközben zsinórban immár hat éve bővül az éves teljesítmény, addig 2018-ban évtizedes rekord is megdőlt. Erősítette a KSH GDP-számát a Standard & Poor’s hitelminősítő magyar adósságosztályzattal kapcsolatos feljavítása, amely első fecskeként röppent ide, miután a globális és „mindenható” pénzügyi szolgáltatók általában együtt mozognak.

Közben tavaly jelentős mértékben visszaesett az adósságráta, devizarésze pedig az „elmúlt nyolc évben” megfeleződött. S miként azt a régi liberális mondás tartja, a jólét tényleg lecsorog: olyan béremelkedés történt az elmúlt években Magyarországon, amelyre korábban nem volt példa. A háztartások fogyasztásának a fellendülése, a kiskereskedelmi forgalom bővülése, a munkahelyek biztonsága, a nyugdíjak reálértékének a megőrzése vagy éppen a családoknál lévő elképesztően nagy készpénzállomány egyértelműen jelzi: most van mit a tejbe aprítani.

Pusztán a szerencsének vagy az oly sokszor hivatkozott világgazdasági pénzbőségnek és a kedvező globális környezetnek tudható be a honi aranykor?

Aligha. Tenni is kellett érte valamit. Mind a kormánynak, mind pedig a jegybanknak. És a teljesítményt el kellene ismerni – a túloldalon is.

Amúgy a jó hírre csak kontrázni lehet: a kilátások biztatók. Bár a diskurzus közgazdászkörökben változatlanul arról szól, hogy mikor köszönt ránk „végre” a lassulás… De hát ki bízott a kormány tavalyi növekedési tervében? Senki. És a kincstári optimizmust is bőven megfejelte a bűvös, 4,8 százalékos gyarapodási érték.

Örökös károgókkal most nincs értelme foglalkozni, hiszen az idő mindent igazol. Ellenben valaki szólhatna az ellenzéknek, hogy nem a legjobb ötlet például a Suzuki-gyárnál – indokolatlanul – balhézni. Egy ilyen demonstráció hatalmas kárral járhat. Gondoljunk csak bele: jönnek-e majd az országba befektetők akkor, amikor – ellenzéki – törvényhozók mondvacsinált indokokkal zaklatnak egy működő vállalatot? S ezt az akciót még világhírré is röptetik. Cseppet sem mellesleg: a cégekben félelmet kelthet egy ilyen megmozdulás, miután nem lehet tudni, ki lesz a következő célpont. Erre még nem akadt példa a rendszerváltozás óta.

Mint ahogy arra sem, hogy ereszkedő adósságpálya mellett képes a gazdaság tartósan növekedni. Ilyen jó egyensúlyi helyzetben sosem volt a magyar gazdaság.

Összességében pedig még soha nem volt jobb állapotban.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink