Amúgy a sztori mindig változik, egy állandó elem van: a büntetés. Igaz, korábban arról volt szó, hogy miután hazánk „nem jogállam”, Brüsszel pénzügyi úton vesz revansot. Most ennek a lightosabb változata forog: a déli államokat támogatja majd jobban az EU, velünk szemben.
Tisztázzuk a félreértéseket! A brexit miatt eleve kisebb a kassza mérete, közben a kiadások is nőnek. A szóban forgó tétel pedig a kohéziós forrásokra vonatkozik, a teljes büdzsé harmadára. Ezzel együtt is a hazai közélet másról sem szól, mint hogy miután kevesebb pénzt kapunk majd, így lőttek a magyar felzárkózásnak-fejlődésnek.
Amúgy hivatkozott forrás az Európai Bizottság javaslata. Egyébként pedig a jövőbeli hosszú távú uniós büdzsére vonatkozó döntést az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanácsnak kell egyhangúlag meghoznia, az Európai Parlament egyetértésével. Emlékeztetőül: a 2014–20 közötti időszak felvezető tárgyalásai során ha a kormánynak nem sikerült volna előnyösebb pozíciót kiharcolnia, harmincszázalékos lett volna a támogatáselvonás, miután azonban jól jöttünk ki a brüsszeli egyeztetésekből, „csak” tíz százalékkal kaptunk kevesebbet a központi dotációból.
Közben annak is felröppent a híre, hogy egy tavaly őszi ellenőrzés alapján arra a következtetésre jutott az EU, hogy súlyos hibákkal működik nálunk az uniós támogatások közbeszerzési ellenőrzése, és ezért „hatalmas” összeg megvonása jár. Természetesen a sajtóban megjelentekkel ellentétben egyelőre nincsenek pontos adatok, eredmények arról, hogy mennyi szabálytalanságot tártak fel a magyarországi EU-s források elköltésénél.
Szó se róla, fontosak ezek a szubvenciók, ám a fejlődés nem pusztán belőlük áll. Az ideérkező pénzek felét fordítják beruházásokra, míg a másik felét folyó támogatások formájában használják fel. S ezeknek a dotációknak egyre növekvő része visszatérítendő támogatás, praktikusan mondva: hitel.
Ugyanakkor a klasszikus jereváni rádiós vicc fajtája fővárosunk kapcsán kezd új értelmezést kapni.
Tudják, a hír igaz, azzal az apró korrekcióval, hogy nem Budapesten, hanem Brüsszelben.
S nem fosztogatnak, hanem osztogatnak.