Nagy a jólét

Szerintem
Ma erős a gazdaság, stabil és nagy a jólét – így köszönt be az Országgyűlés 2004-es, első őszi ülésnapján Gyurcsány Ferenc akkori, kijelölt miniszterelnök-jelölt. Rá egy szűk esztendőre az MSZP–SZDSZ alkotta kormány fizetett hirdetésekkel traktálta tele a sajtót – a gazdasági sikerek apropóján. „Minket irigyel Németország, Franciaország, Olaszország vagy Spanyolország, továbbá „Magyarország: kirobbanó siker, s a győztesek között is győztes lesz.

Normális halandó csak ámult és bámult: nem azért, mert a szellemi nívó elérte a mélypontot – ilyen primitíven egy sportautót sem reklámoznak, nem egy országot –, hanem azért, mert egészen egyszerűen semmi sem volt igaz belőle. A nyomott bérek országa voltunk, magas munkanélküliséggel, elszálló és tarthatatlan költségvetéssel. Folyamatosan duzzadó államadóssággal, és ezt a produkciót ki is „hozta a 2008–2009-es válság.

Magyarország szégyenszemre – első uniós tagállamként – EU–IMF-hitelre szorult, hogy ne következzen be az államcsőd.

Merne most a fentivel hasonló akcióval élni a polgári-jobboldali kormány. Holott összehasonlíthatatlanul jobb a helyzet az akkorinál, és egy esetleges válság sem küld bennünket úgy a padlóra, mint akkor.

De most nem a makrogazdasági „hókuszpókusszal (GDP, költségvetési hiány, adósság- és munkanélküliségi ráta, valamint társaik) jönnék, már elnézést, sokkal inkább azzal, hogy ilyen vagyonosak még sosem voltak a magyar háztartások, mint most. Ennyi pénz soha nem volt még az embereknél. Nagyobb a családok pénzügyi megtakarítása, mint az éves gazdasági teljesítmény értéke!

Köszönhetően annak is: a fizetések nyolc év leforgása alatt harminc százalékkal nőttek, s abból többet is vihetünk haza, vagyis a nettóban is „érezzük a bruttót.

Miközben a jólét is színtiszta matematika, azért társul hozzá néhány vizuális élmény: a plázákban és hipermarketek környékén – nem pusztán Budapesten – egész évben alig lehet parkolni, az idegenforgalmi csúcsszezon mellett a hosszú hétvégékre hónapokkal előbb be kell foglalni a wellness- és fitneszszállodákban, egyre több új autót helyeznek forgalomba és megjött a lakosság vásárlási kedve, az éttermek pedig telis-tele vendégekkel.

Félreértés ne essék: a jelenlegi kormány nem beszél jólétről, nem akarja velünk elhitetni, hogy itt a Kánaán, és valószínűleg fizetett hirdetésekben sem találkozhatunk majd mennyországi állapotokkal.

Ha nem érezzük a saját bőrünkön, akkor ez mit sem ér.

A nagy tanulság persze az, hogy egy ország jólétének fontos előfeltétele a stabil vezetés, a kiszámítható jövőkép. Most erre rendezkedhetünk be.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink