Mission: Impossible

Szerintem
Akkor, amikor a magyar miniszterelnök bő két esztendeje, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évnyitóján öt százalék körüli gazdasági növekedésről vizionált, bejelentését „széttrolkodták”, lesajnálták, a témával foglalkozó szakértők pedig bizonygatták, hogy „lehetetlen küldetésről” van szó, tudniillik ez az ország, ez a gazdaság képtelen erre a teljesítményre. Mármint arra, hogy három–öt százalékos növekedési sávban maradjon. Orbán Viktor ugyanis erről beszélt, és hosszabb távra vonatkozóan „lőtte be” az ötszázalékos éves gyarapodási célt. De csak versenyképességi fordulattal, amelynek előkészületei most zajlanak.

Mission: impossible? Nem teljesen, mert a KSH friss megjelent számai szerint a GDP, igaz, még csak negyedéves alapon, de már majdnem elérte az öt százalékot, és a „mindenható” piac sem kételkedik az erre az évre kitűzött kormányzati tervekben. Ráadásul a korábbi – éves – gyarapodási ütemeket is felfelé javította a statisztikai hivatal. 

Tudjuk, tudjuk: a növekedés baloldali és liberális véleményvezérek gyakran hangoztatott álláspontjai szerint nem fenntartható, csakhogy immár öt-hat éve bővülünk. S minden jel szerint ezen a pályán tudunk maradni.

Úgy tűnik, nincs is más szellemi „kapaszkodó” a túloldalon, mint a szegénységgel történő riogatás. Újabban ez Ferge Zsuzsa tanulmányával történik: a szociológus szerint immár négymillió (!) szegény van hazánkban, és az adórendszer annak a bizonyítéka, hogy a magyar kormány a társadalmi vagyonegyenlőtlenségeket konzerválni szeretné. 

Szeretnénk jelezni, hogy eddig még senki sem ment el! A szocialista rezsim a Horthy-rendszert is csak a „hárommillió koldus országának” titulálta. Persze lehetne most csípőből tüzelni: előhozakodhatnánk még foglalkoztatási és bérezési számokkal vagy éppen Magyarország folyamatosan javuló külpiaci megítélésével, a világcégek itteni jelenlétével, a befektetett tőkével, de az örökös huhogóknak aligha lenne ez elég. 

De akkor mi a helyzet a neoliberális mitológia azon dogmájával, hogy a jólét lecsorog?

Ehhez kell csak az öt százalék.  

Ezek is érdekelhetnek

További híreink