A spanyol enklávék körül emelt szögesdrótokat lebontani szándékozó Pedro Sánchez, az újdonsült baloldali spanyol kormányfő áll a figyelem középpontjában, aki az utóbbi napokban több olyan lépést is tett, amely a kontinens bármely államában elképzelhetetlen lenne. Leginkább azért, mert azok a vezetők, akik hasonlóképpen gondolkodtak a migrációról, mára már vagy elvesztették a pozíciójukat, vagy a bevándorlásellenes politikai erők jelentős megerősödése miatt módosítani kényszerültek álláspontjukat.
Matteo Salvini, az új olasz belügyminiszter azzal kezdte a működését, hogy ‒ az európai politikában szokatlan módon – nekilátott választási ígéretei megvalósításának. Első lépésként megtagadta a kikötést a migránsokat szállító Aquarius hajótól, majd a többi NGO-s vízi járműtől is. „Ezek az emberek csak képeslapon láthatják Olaszországot!ˮ – közölte. Azoknak a hajóknak a legénységét, amelyek az olasz parti őrség észlelése szerint líbiai felségvizeken vették fel a bevándorolni szándékozókat, büntetőeljárással fenyegette meg.
Az itáliai kikötők lezárása után egyből kiderült, hogy az NGO-hajók annyira azért nem szívesen látott vendégek a Földközi-tenger medencéjében. Megtagadta a kikötést Málta és Franciaország is. Utóbbi ezzel párhuzamosan elítélte Olaszországot, ami régen látott élességű diplomáciai nyilatkozatháborúhoz vezetett.
Némi hezitálás után Spanyolország jelentkezett, hogy befogadja őket. Pedro Sánchez némi nyilvános visszafogott méltatást gyűjthetett be ezért a döntésért, de valószínűleg fontosabbak lehettek a nem nyilvános jutalmak.
A korábban nem a villámgyors döntéseiről híres Európai Bizottság nyolc és fél milliárd forintnyi gyorssegélyt utalt ki Spanyolország részére a megnövekedett migrációs terhek kompenzálására.
Az európai trendek ütemét majd három évvel elvétő hispán
Soros György figyelmét is felkeltette, aki pénzügyi tanácsadók kíséretében felkereste őt a Moncloa palotában. A találkozón a szocialista külügyminiszter is részt vett, ellenben a nyilvánosságot nem tájékoztatták róla.
A titkosság magyarázata lehet, hogy Soros György személyét a spanyol válaszadók 83 százaléka negatívan ítéli meg, és 79 százalékuk a migránsok beáramlását is aggasztónak vagy nagyon aggasztónak tartja.
A spanyol szocialisták jelenleg úgy kormányoznak, hogy a választásokon mindössze 23 százalékot szereztek, de a megmérettetésen győztes konzervatívokat elsöpörte egy korrupciós botrány. Erősen esélyes, hogy ha így folytatja Pedro Sánchez, hamarosan csak képeslapról láthatja a Moncloa palotát.