Ám ez az ideológiai keret recseg-ropog. A 20. század dogmái lassan végleg elveszítik szavatosságukat, és képviselőikkel együtt eltűnnek majd a süllyesztőben. Az elmúlást persze nehéz feldolgozni. Ugyanis a gyászmunka hosszú és keserves.Számomra azonban érdekesebb az, hogyan roskad össze a második világháború óta fennálló ideológiai keret, amelyet az idehaza balliberálisnak vagy hétköznapian csak liberálisnak nevezett véleményformáló elit a legutóbbi időkig oly sikeresen működtetett. Ez az értelmezés a történelmet jókra és rosszakra osztja. A történelem jó oldalán állnak az internacionalista, újabban globalista, vagyis az univerzális értékeket képviselők, és velük szemben a mucsaiak, a fasiszták, az antiszemiták – a megfogalmazás attól függően változik, hogy milyen mértékben akarnak valakit diszkreditálni.
Biszku valahogy így fogalmazta meg mindezt jó hatvan évvel ezelőtt: „Le kell leplezni a hazafias jelszavak alatt jelentkező demagógiát, meg kell mutatni, hogy azok az igazi kommunisták és hazafiak, akik az internacionalizmus talaján álltak, a többiek hazaárulók voltak.”
A balliberális véleményformálók politikai programja mit sem változott. Az ő narratívájukban a történelem és a politika vezérfonala most is a fasiszták elleni küzdelem. És ahogy akkor, ma is mindenki fasiszta, aki szemben áll az internacionalizmussal. Fasiszta és ebből fakadóan antiszemita az, aki a partikularitást – a nemzetet – képviseli az univerzalitással, az ún. nyitottsággal szemben, aki nem hajlandó a Willkommenskulturban, a világpolgárságban, a nemek és határok nélküli világban feloldódni.
Így kerül a nemzetállami érdeket vasszigorral képviselő izraeli miniszterelnök, Benjámín Netanjáhú is a fasiszták, sőt antiszemiták szégyenpadjára, ahol az ortodox zsidó vőjével, Jared Kushnerrel közösen kormányzó Donald Trump s az askenázi és izraeli főrabbi támogatását bíró Orbán Viktor ül.
Ez a doktrína az évek alatt sok szempontból változott, de totális jellege még ma is a régi. Nem tűri a vitát, s megbélyegez mindent és mindenkit, aki a balliberális véleményvezérek modern kori főpapságként működő tábora által felismert univerzális értékekkel szemben a nemzetet, a családot, az országhatárt veszi védelmébe, valamint más, meghaladottnak mondott értéket képvisel.