SIKERSZÉRIA
„Ha ezt én tervezhetem, akkor nyilván nem egy Agatha Christie-szerű végjáték lett volna, de ebből is jól jöttünk ki, mint mindenből egész évben. Ilyen a sport és ilyen a kézilabda, pláne a női, hogy az edző tervez, a játékos és a játékszituáció meg végez.” Ezt Danyi Gábor állapította meg a Figyelőnek, miután a Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapata zsinórban harmadszor, a klub története során ötödször nyerte meg a Bajnokok Ligáját, amelynek négyes döntőjét Budapesten rendezték. A vezetőedző nyilatkozatában az őrült hajrára gondolt, amikor a krimiírás koronázatlan királynőjét emlegette, hiszen a Győr a mérkőzés első húsz percét leszámítva végig négy-öt góllal vezetett, s a kezében tartotta az irányítást. Ám az utolsó több mint hét minutumban gólképtelen maradt a csapat, hiába játszott kettős emberelőnyben, dobhatott hetest és alakított ki ziccereket. Minden kimaradt. A Rosztov-Don pedig feljött egy gólra, és tíz másodperccel a vége előtt az egyenlítésért támadhatott egy könnyelmű győri hibát követően. A végletekig fokozott izgalmak tehát ezúttal sem maradtak el, de mondhatjuk, hogy ehhez már hozzászoktunk, ugyanis az elmúlt két évben az észak-macedón Vardar ellen is a csak hosszabbításban diadalmaskodott a tizenötszörös magyar bajnok.
AKÁR FÉL LÁBBAL IS
Most szerencsére erre nem került sor, így a Papp László Sportaréna tizenkétezer fős közönsége 25–24-es győzelemnek örülhetett, és kezdődhetett az önfeledt ünneplés. „Nagyon fáradtak vagyunk, de nem is az elmúlt két nap, hanem az egész éves munkánk miatt. A mérkőzés után ráadásul hajnalig buliztunk, mindenki felhőtlenül szórakozott, de most már lesz időnk pihenni és megünnepelni ezt a nagyon nagy sikert, amit elértünk ebben az évben is – mondta immáron négyszeres BL-győztesként Bódi Bernadett, akire Jana Knedlíková sérülése miatt fokozott teher hárult a jobb szélen. – Legbelül azt éreztem, hogy nem lehet kérdés: mi nyerünk. Nem is volt olyan pillanat, amikor azt gondoltam volna, hogy esetleg hosszabbítás jön, és még játszani kell. Hiába voltam fáradt, olyan adrenalin volt bennem, hogy fél lábbal is végigcsináltam volna a hatvan percet. Nagyon magabiztosnak éreztem a csapatunkat, mindig volt olyan ember támadásban, védekezésben vagy éppen kapusteljesítményben, aki hozzá tudta tenni a magáét. Ez a mi titkunk, hogy mindig jön valaki, aki a holtponton átsegíti a csapatot.”
A nőknél 1961 óta rendezik meg a legrangosabb európai kupasorozatot, amelyet 1993-ig Bajnokcsapatok Európa-kupájának hívtak, attól az időponttól pedig EHF Bajnokok Ligája a neve. A magyar női csapatok eddig összesen tizenhét alkalommal játszottak finálét. A Győr öt sikere mellett 1982-ben a Mocsai Lajos dirigálta Vasas, 1999-ben pedig a Zsiga Gyula vezetőedző nevével fémjelzett Dunaferr ért fel a csúcsra. (A férfiaknál eddig egyszer győzött magyar együttes, 1982-ben a Kovács László által edzett Budapesti Honvéd.)
MAGYAR EDZŐVEL A CSÚCSRA
A szombati döntő kérdése tehát nemcsak az volt, hogy a Győr ötödször is vagy a Rosztov először megnyeri-e a Bajnokok Ligáját, hanem az is, hogy húsz év után lesz-e magyar edző a kézilabdázás történetében, aki BL-serleget emelhet a magasba. Az orosz bajnok elleni finálénak a további pikantériája az volt, hogy az ellenfél kispadján az az Ambros Martín ült, aki korábban a Győr vezetőedzőjeként négy elsőséghez segítette az ETO-t.
„Nagyon komolyan gondolom azt, hogy a magyar férfi- és női kézilabdában kiváló magyar edzőkollégák dolgoznak. És talán nekik is ez egy olyan pozitív üzenet, hogy magyar trénerként is bebizonyítható: igenis lehet jó munkát végezni. Nem kívánom ennek a szerepét felnagyítani, azt viszont mindenképpen szeretném hangsúlyozni, hogy sokkal több lehetőséget kellene biztosítani a hazai edzőknek. Amellett, hogy kiválók a külföldi kollégák – mert lehet tőlük tanulni –, az arányok és a lehetőségek néha nem egyenlők” – mutatott rá az 55 éves Danyi Gábor, aki a Győr összes BL-győzelmekor ott ült a kispadon, csak a korábbi alkalmakkor még mint a spanyol mester segítője.
A 2018/19-es szezonban vette át az együttest a magyar szakember, és a klubelnök Bartha Csaba elmondása szerint harminc jelölt közül esett rá a választás. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy jó döntés volt rábízni a csapatot, mert Danyi Gábor triplázással hálálta meg a bizalmat: a bajnokság és a magyar kupa után a BL-t is bezsebelte a zöld-fehérekkel. Tette mindezt ráadásul veretlenül!
PIKÁNS TALÁLKOZÁS
„Talán a krumplilevesben lehet a titok, amit minden vasárnap és meccsnapokon készít nekem a feleségem – állapította meg viccesen a siker egyik titkos összetevőjét a 2020-ig érvényes szerződéssel rendelkező Danyi, majd azért komolyra fordította a szót. – A csapategység, a hozzáállás és az a fajta konstrukció és szemlélet, amit mi képviselünk, hozta meg a sikert. Ebben az együttesben tíz-tizenöt világsztár, nagy egyéniség játszik. Sikerült velük megértetni, hogy mindenki csak annyit csináljon meg, amennyire a csapatnak szüksége van; ne többet, de ne is kevesebbet. Ambros Martín mellett szoros és közvetlen kapcsolatom alakult ki a játékosokkal, s vele is. Martínnal nagyon jó a viszonyom, de a négyes döntő alatt kínosan próbáltam ügyelni arra, hogy se én, se az együttesem ne foglalkozzon ezzel a kelleténél többet. A mérkőzés után megöleltük egymást, és ő őszintén gratulált.”
A következő évben szeretnének még előrébb lépni, és a gyors, gólra törő kézilabdát tökélyre fejleszteni – tette hozzá. Ehhez a nyugodt környezet adott Győrben Danyi Gábor számára, mert töretlen bizalmat élvez. Hogy 2020-ban hazai környezetben lesz-e lehetőség az újabb címvédésre, az még kérdéses, mert a Final4 ötéves budapesti szerződése lejárt, az újabb pályázatokról – amelyek közt ott van természetesen a magyar is – néhány hét múlva döntenek.
TOTÁLIS MAGYAR DOMINANCIA
A május 11–12-i hétvége egészen biztosan piros betűkkel szedve kerül majd be a kézilabdaévkönyvekbe, hiszen a Győr vasárnapi BL-sikerét szombaton a Siófok női csapatának EHF-kupa-győzelme előzte meg, ezzel totális magyar dominanciát teremtve a sportág európai klubvilágában. A Balaton-parti együttes az idegenben elért döntetlen után hazai környezetben 26–21-re legyőzte a dán Esbjerget, megszerezve történetének első nemzetközi kupasikerét. A sorozatban ez volt a hetedik magyar győzelem; korábban a Debrecen és a Dunaújváros kétszer, míg a Székesfehérvár és a Ferencváros egyszer ért célba.
Borítófotó: Ötödik győzelem. Görbicz Anita páratlan pályafutásának újabb emlékezetes momentuma a Rosztov legyőzése