Trükkös phjongcshangi tükörterem

Mintha az épp zajló téli olimpia helyszíneit egy vidámpark tükörtermébe zárták volna: minden megvan, ami az ötkarikás játékokhoz kell, de minden kicsit furcsa, néhol ijesztő vagy kedvesen más.

Itt van például az időjárás. Mondták, hogy hideg lesz. Jó, egy téli olimpián milyen legyen? Vancouverben és Szocsiban a meleg volt a baj. Szóltak, hogy még hidegebb lesz. Hidegebb lett. Ígérték: fúj majd a szél. Nem fújt, tombolt. Előbb csak versenyeket halasztottak el, majd egy délutánra a kangnungi parkot is evakuálni kellett. Aztán egy hét után jött a me-leg-front, s kisöpörte a mínuszokat. „Jó az idő, kifejezetten ideális” – üzente az ismerős önkéntes, Tor Tamás a helyszínről.

Aztán ott van a biztonsági helyzet. A múlt év végén mindenki a feszült észak-koreai–amerikai kapcsolatoktól tartott. Ehhez képest most egyes véleményformálók Nobel-békedíjat adnának az egyesített koreai női jégkorongcsapatnak, miközben Kim Dzsongun szurkolólányai egyszerre dermesztő és kacagtató módon lopták el a show-t úgy, hogy azt alighanem még Donald Trump gegcsapata is megsüvegeli. „Egészen lenyűgöző a kórus. Az olimpia egyik fő látványossága” – olvasható a magyar önkéntestől.

Vlagyimir Putyin eközben a sportkudarcok okozta sebeit nyalogatja. A szervezettnek minősített doppingügyek miatt Oroszország – nem mellesleg: az előző játékok legeredményesebb nemzete! – nem indulhatott Dél-Koreában. A zászlajuktól megfosztott oroszok – vagyis hivatalosan az Olimpiai Sportolók Oroszországból – pedig még a második vasárnapon is arany nélkül álltak, megkímélve a NOB-delegáltakat a kínos ceremóniáktól.

Nem mintha a bizottság doppingügyektől és helyszínkijelölési botrányoktól alaposan megtépázott renoméján sokat javítana néhány aranyátadás elmaradása, hiszen még az eminens házigazdának várt dél-koreaiak is alulteljesítenek. „Általában elmondható, hogy nincs telt ház. A hokin sem. A hangulat jó, de a koreaiaknak nincs nagy vehemenciájuk. Ülnek és tapsolnak” – jön a tájékoztatás. A biztonsági kérdések előbb a külföldi nézőket riasztották el, az időjárás a hazaiakat, az állandó húzóeseményt, a hokitornát pedig taccsra vágta, hogy nem sikerült megállapodni az NHL-lel.

S hogy a fentiek ellenére miért nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy Phjongcshang nem sikertörténet? Nos, azért, mert ami napjaink híreit leginkább meghatározza, a történetmesélés, az tényleg varázslatos: hihetetlennél hihetetlenebb sztorik születnek az olimpián. S ezekbe a sorokba aligha a csetlő-botló tongai és mexikói sífutófélék története kívánkozik a leginkább, akiken jót mosolygunk, vagy a hirtelen magyar (?) síakrobatává (?), a hazai olimpiai mozgalom leginkább megkérdőjelezhető tagjává lett Swaney Elizabethé, akin már nem annyira.

Sokkal inkább például a holland gyorskorcsolyázóké, akik szinte minden aranyat begyűjtenek, de azt az egyet, amelyet mindennél jobban várnak, a nemzeti hős Sven Kramer elbukja. Az amerikai hódeszkás Chloe Kimé, aki 17 évesen nyer aranyat, miközben két futam között fagyi után sóhajtozik a Twitteren. A kanadai Mark McMorris kis híján fatális balesete után 11 hónappal érmet szerez. Martin Fourcade biatlonos minden idők legeredményesebb francia olimpikonja lesz, negyedik elsőségét célfotó után gyűjti be. Egy másik sílövő, a svéd Hanna Öberg a semmiből aranyozódik be, és csak azért nem az övé az olimpia meglepetése, mert a cseh Ester Ledecká hódeszkásként (!) diadalmaskodik az alpesi sízők egyik legkeményebb számában, a szuper-G-ben. „Hát ez a snowboardos lány tényleg csoda” – villan a postaláda.

E sorok megjelenésének napján a magyar rövidpályás gyorskorcsolyázók ismét érdekeltek. Egy újabb csodáról szóló üzenettel lenne igazi az olimpiai tükörterem.

Borítófotó: Chloe Kim. A 17 éves tinisztár megnyerte a snowboard félcső versenyt a Téli Olimpián

Ezek is érdekelhetnek

További híreink