NFL
Mit lehet azon szeretni, ha óriás termetű játékosok birkóznak egymással a gyepen, majd rohangálnak egy kicsit, valaki eldob egy labdát, vagy elkapják, vagy nem, aztán újrakezdik az egészet? Mindezt tiszta játékidőben mérve hatvan percen keresztül, a rengeteg megszakítással – és így reklámszünettel – nemritkán három óra hosszan?
Európai szemmel, a gurulós foci imádatában felnőve valóban nem könnyű megérteni az amerikai futballt, főleg az első pillantásra hihetetlenül bonyolult szabályrendszert. A játék azonban beszippant: minél jobban ismeri valaki a szabályokat, annál több élvezetet talál benne.
Üzleti szempontból mindenesetre óriási siker a National Football League (NFL). A 32 csapat árbevétele folyamatosan nőtt az elmúlt évtizedekben, tavaly már megközelítette a 14 milliárd dollárt. (Összehasonlításképpen: a profi baseball-liga bevétele 8,4, a profi kosárlabdaligáé, vagyis az NBA-é pedig 5,2 milliárd dollár volt.) Az NFL irányítói, valamint tulajdonosai mindent a nézettségnek és a bevételnek rendelnek alá. Olyan szisztémát alakítottak ki, amelyben nincsenek úgynevezett kiscsapatok; az egyik évben tök utolsóként végző alakulat az igazolási rendszernek köszönhetően a következő szezonban már szárnyalhat.
GEORGE HALAS – A PAPAMACI
Abban, hogy a liga ilyen sikereket ért el, magyar játékosoknak és edzőknek is meghatározó szerepe volt. Kezdjük mindjárt George Halassal, aki igazi legendája a sportágnak. A Chicago Bears csapatának alapítója, játékosa, edzője, tulajdonosa, mindenese volt. A klub mezén mind a mai napig szerepelnek nevének a kezdőbetűi: GSH – George Stanley Halas. Az Osztrák–Magyar Monarchiából emigrált szülők gyermekeként 1895-ben, már az Egyesült Államokban született Halas 1922-ben alapította a Bearst. Ő vezette be az amerikai fociban a napi rendszerességű edzéseket, az ellenfelek meccseinek felvételről történő elemzését, a tudatos játékstratégiákat, az egyes csapatrészekkel külön foglalkozó segédedzők rendszerét, valamint a mérkőzések rádió-, később tévéközvetítését is. Profi sportot csinált a fociból. 63 évig volt csapata tulajdonosa, 40 évig edzője. 1983-ban hunyt el. Papa Bear (Papamaci) – így becézték a játékosok és a futballszerető közönség. A Medvéknél napjainkban újjáéled a magyar hagyomány: az idei szezonban nevezték ki vezetőedzőnek Matt Nagyot, aki új életet lehelt az elmúlt szezonokban csak kínlódó egyesületbe.
DON SHULA – A TÖKÉLETES SZEZON
Magyar származású volt Don Shula, az NFL egyik legendás edzője is. Édesapja Schula Dániel (eredetileg Süle), édesanyja Miller Mária. Don Ohio állam egyik kisvárosában született, 1930-ban, de a szülei nagy gondot fordítottak arra, hogy beszéljen magyarul. Különböző csapatokkal összesen hat nagydöntőt, Super Bowlt játszott. 1972-es teljesítményét azóta sem tudta senki megismételni: a Miami Dolphins csapatával a bajnokság alapszakaszában 14 győzelemmel, vereség nélkül zártak, majd a rájátszásban is nyertek három meccset, a végén a döntőt is. Páratlan söprés volt.
LARRY CSONKA
Don Shula mindent nyerő Delfinjeinek volt egy másik magyar származású tagja is: Larry Csonka. Jól megértették egymást az edzőzsenivel, hisz mindketten az ohiói, clevelandi magyar közösségből jöttek. A gyökereit megőrizve Csonkaként mutatkozott be. Az amerikaiak persze ezt nem tudták kiejteni, így ragadt rá a Zonk becenév.
JOE NAMATH, A PLAYBOY
Németh József 1943-ban született, Pittsburgh közelében, Juhász Rózsa és az acélmunkás Németh János gyermekeként. Nagyapja a Triesztből induló Pannónia gőzös fedélzetén érkezett az Újvilágba, 1911-ben. A Némethből azért lett Namath, hogy a magyarhoz leginkább hasonlóan ejtsék ki az amerikaiak. Namath profi karrierje legnagyobb részét a New York Jets csapatánál töltötte irányítóként. Minden idők egyik legnagyobb játékosaként tisztelik. Csapattársai a Broadway Joe becenevet ragasztották rá – nem véletlenül. A 70-es években számos tévéshow-ban és filmben szerepelt, híres volt nőügyeiről és hosszú fehér bundájáról, amelyben a pálya szélén álldogált a játékok szünetében. Ezt azóta az NFL betiltotta.
GOGOLÁK PÉTER ÉS KÁROLY
Az 1942-ben született Péter előtt komoly focikarrier állt Magyarországon. Játszott a Fradiban, amely akkor Kinizsi néven szerepelt, csapattársa volt Albert Flóriánnak. A szülők – valamint Péter és öccse, Károly – 1956-ban emigráltak az USA-ba. Itt kezdtek el amerikai futballal foglalkozni, amelyben – túlzás nélkül lehet állítani – Péter forradalmat csinált. Korábban a rúgó játékosok a cipőjük orrával, spiccel „illették” a tojáslabdát, amely így gyakran irányíthatatlanul kódorgott összevissza a levegőben. Az európai focin felnőtt Péter azonban a lábfejével, rüszttel rúgta meg a játékszert, amely így messzebbre szállt, és sokkal jobban lehetett irányítani is. Péter fontos szerepet játszott egy másik területen. Akkoriban két rivális amerikaifoci-liga volt az Államokban: az American Football League (AFL) és az NFL. Ő volt az első játékos, aki az AFL-ből az NFL-be igazolt, így precedenst teremtett. A két liga bérversenybe kezdett a legjobb játékosokért, majd – az öldöklő pénzszórást megakadályozandó – 1966-ban egyesültek. Péter öccse, Károly szintén rúgóként futott be szép karriert. Lábát a londoni Lloyd’s biztosítónál egymillió dollárra biztosították.
MESKÓ ZOLTÁN
Temesváron, 1986-ban született, majd családjával az Egyesült Államokba emigrált. A középiskolában figyeltek fel rúgótehetségére, s 2010-ben igazolta le a hétfő éjjel Super Bowlt nyert New England Patriots. Híres volt arról, hogy nagyon nagy távolságból is a kapufák közé tudta rúgni a labdát. Profi karrierjének végeztével céget alapított, és az amerikai fociban használatos sisakokra kísérleteznek ki biztonságnövelő konstrukciókat.
AZ ATLANTAI MAGYAR SÓLYOM
A hétvégi Super Bowlt Atlantában rendezték, a Falcons, a Sólymok vadonatúj, csúcstechnológiás stadionjában. Az aréna előtt egy 13 méter magas, fémlapokból készült sólyom markol meg egy focilabdát. (Csak a labda négy méter és négy tonna.) A madár szárnyainak a fesztávolsága 21 méter, a szobor súlya 33 tonna. Az alkotó magyar: Szőke Gábor Miklós. Ő készítette a Groupama Aréna melletti Fradi-sast is. A projektet fél évig tervezték, kilenc hónapig tartott a kivitelezés, öt hónap alatt rakták össze a helyszínen a műalkotást, összesen kétszáz ember dolgozott rajta. A róla készült képek és videók azóta bejárták a világot, igazi turistaszenzáció és közösségépítő, -megtartó szimbólum vált belőle.
Larry csonka, a Miami Dolphins egykori sztárja. Átformálták a magyarok az NFL-t