Elsők a magyarok

Magyarországi vezetővel küzd egy sportág a nemzetközi elismertetéséért augusztustól. Gelencsér Gábor a gyermekeként tekint egy „keresztezéssel” létrejött labdajátékra.

ÚJ SPORTÁG

Mindenki hallott már a labdarúgás nevű sportágról és a golfról is. Na de a footgolfról? Ez az a játék, amelyben kombinálták a kettőt: a golfütőt a lábunk, a golflabdát pedig egy bőrgolyó helyettesíti. Tíz éve, Hollandiából indult el a sportág, amelynek nemzetközi felkarolásában Magyarország úttörő szerepet vállalt, hiszen 2012-ben hazánkban írták alá a Nemzetközi Footgolf Szövetség alapító okiratát, majd rögtön abban az évben megrendezték az első világbajnokságot Kisorosziban, ahol Lengyel Béla személyében a sportág első világbajnokát avatták.

 

A VILÁGRASZÓLÓ BERUHÁZÁS

A footgolfversenyeket golfpályákon szokás lebonyolítani. Hazánkban jelenleg nyolc erre alkalmas helyszín található. Most azonban egy újabb fontos állomáshoz érkezett a sportág, a Lakitelek Népfőiskola területén elkészült ugyanis a világ első olyan versenypályája, amely kifejezetten erre a célra létesült. Olyanra már volt példa, hogy egy golfpályaépítést félbehagytak, s végül footgolfpályát alakítottak ki a területen, de olyan most először fordult elő, hogy a tervezéstől a kivitelezésig, az első kapavágástól az utolsóig footgolfpályatervek alapján készüljön el egy létesítmény. Ráadásul nálunk.                                                                                                                                           „A 7,5 hektáros területen elterülő, 18 lyukas pályát – amelyet körbeölel egy lovastúra-útvonal – Szűcs Gábor tervezte a footgolf szabályai szerint, és a középső részén egy zenepavilont alakítottak ki, amely rendezvények helyszínéül is szolgálhat, csakúgy, mint a bortrezorokkal felszerelt Alföldi Borok Katedrálisa – avatta be a Figyelőt a világon egyedülálló beruházás részleteibe Molnár Arnold, a Nimród Footgolf Sportegyesület elnöke. – A pálya különlegessége, hogy a tervező a Nimród (Orion) csillagképet – amely a magyar mitológiában is fontos szerepet tölt be a vadászat vonatkozásában – vetítette le a földre. A levetített csillagok helyén vannak a lyukak, tehát ha valaki akár sétálva, akár a sport által körbejárja a területet, akkor tulajdonképpen egy csillagközi túrán vesz részt. Ez föntről, a magasból is jól látható, a lyukakba LED-lámpákat szereltek. Éjszaka, ha valaki föntről nézi, drónos képet készít vagy feljön a borkatedrális tetejére, s onnan tekint le a pályára, akkor ugyanazokat a csillagképeket látja lent és fent, így akár egy kisebb vizuális élmény részese is lehet.”

 

MÉRFÖLDKŐ A VILÁG FOOTGOLFJÁNAK

A Nimród Footgolf Park a Lakitelek Népfőiskolán zajló, 4,5 milliárd forintos termálfürdő-fejlesztés keretében valósult meg. Az új pálya óriási előnye lehet nemzetközi szinten is, hogy közvetlen környezetében kiépült infrastruktúra van, szálláshelyekkel, uszodával és gyógyvizű termálmedencével. Az elsődleges tervek persze minél több amatőr verseny szervezéséről szólnak. Azt szeretnék elérni, hogy egyre többen űzzék a footgolfot Magyarországon és azon belül is az Alföldön. „Ez nemcsak a sportág hazai társadalmának óriási mérföldkő, hanem a világ footgolfjának is” – ezt már Gelencsér Gábor, a magyar szövetség elnöke, a 36 országot tömörítő Nemzetközi Footgolf Szövetség leendő elnöke mondja. Róla azt érdemes tudni, hogy a saját gyermekeként tekint a sportágra. A nemzetközi szövetség alapítójaként korábban már három évig betöltötte az alelnöki tisztséget, s augusztustól lesz a testület első embere.

 

AZ ELISMERTETÉSÉRT DOLGOZNAK

„Most tízéves a sportág, kiskamasz lett. Úgy gondolom, szükség van egy olyan atyai kézre, amely az én gondolatvilágomat, látásmódomat, vízióimat, ötleteimet jeleníti meg, és ezáltal elő tudom segíteni a nemzetközi footgolf sportág fejlődését – fogalmazta meg elvárásait, amelyek közt természetesen a legfontosabb, hogy a SportAccord is felvegye a footgolfot a hivatalosan is bejegyzett sportágak listájára. – Ehhez támogatnunk kell a meglévő tagországokat, hogy minél nagyobb fejlődésen menjenek keresztül, továbbá új országokat kell bevonnunk. Jelen állás szerint a SportAccordnál megfigyelői státusza van a Nemzetközi Footgolf Szövetségnek. Ezt szeretnénk véglegesíteni, és ez a besorolás szükséges ahhoz, hogy legvégső álmainkat egyszer elérjük, hogy olimpiai sportággá avanzsáljunk. Arra van szükség, hogy nemzeti szinten is fejlődjön a footgolf, hogy az egyes országok minél több játékost adjanak, nagyobb legyen a merítési lehetőség, és onnantól kezdve a szponzorok potenciális célpontjává is válunk. Tavaly Oroszország is csatlakozott a nemzetközi szövetséghez, amely a sportág megítélésén is javíthat. Azért is óriási dolog, hogy ez évben nyitja meg a kapuit a Nimród Footgolf Park, mert ahogy a sport jubilál, úgy fogunk egy olyan értéket hozzáadni a világ footgolfjához, amely elsőnek nevezhető.”

Magyarországon hat éve van komplex versenyrendszer keretében bajnokság, több mint tíz klubban közel kétszáz igazolt versenyző sportol, és további 300-400-an hobbiszinten gyakorolják a footgolfot. Ahhoz, hogy a sportág nemzetközileg hivatalosan bejegyzett legyen, helyi szinten is minden országban el kell érni az elismertetést. „Hazánkban az Emberi Erőforrások Minisztériuma Sportért Felelős Államtitkársága adja ki az igazolást, ami természetesen folyamatban van, ahogyan az is, hogy a magyar szövetség országos sportági szövetségi jogokat gyakoroljon. A papírok már a bíróságon vannak, így bízom benne, hogy ezt hamarosan bejegyzik” – adott képet a hazai helyzetről Gelencsér Gábor, hozzátéve: ha mindez megvalósul, Magyarország az elsők között lehet, amely ezeket a nemzetközi testület kérésére szabott feltételeket teljesíteni tudja.

 

Borítófotó: Fókusz a labdán. Gelencsér Gábor játék közben

Ezek is érdekelhetnek

További híreink