VIDI-VITÉZKEDÉS
Legutóbb a 2003–2004-es labdarúgószezonban történt olyan, hogy egy magyar együttesnek az idény második felében, az új évet követően is megadatott a lehetőség pályára lépni nemzetközi szinten: azon az őszön a Debreceni VSC mutatott fel váratlan eredménysort az UEFA-kupában, miután a litván Ekranas legyőzését a horvát Varteks, a görög PAOK követte, hogy aztán a belga FC Bruges soknak bizonyuljon a legjobb 32 között. A következő évadban a Ferencváros az UEFA-kupa csoportkörében szerepelt, a debreceniek pedig később beleszagolhattak a Bajnokok Ligája (2009) és az Európa-liga (2010) csoportküzdelmeibe is, ám esély arra, hogy egy magyar csapat megélje a tavaszt, szintén csak a Videotonnak volt, 2012-ben.
A fehérváriak akkori helyzete egyébként kifejezetten hasonlított a mostanihoz: hat éve Paulo Sousa vezetésével négy forduló után ugyancsak két győzelemmel állt a Videoton, ám a Sporting
és a Basel elleni hazai sikert nem sikerült kihasználni az utolsó két fordulóban, így a belga Genk mellett a svájci együttes jutott tovább a csoportból. Most, november közepén a PAOK másodszori legyőzésével a Vidi – a nyár óta hivatalosan is ez a klub neve – szintén hat ponttal állt, és ez azt jelentette, hogy ha nyerni tud a fehérorosz BATE ellen Bariszavban, akkor várhatja a tavaszi folytatást. Ám a BATE a mínusz tíz fok alatti hőmérsékletben hazai pályán érvényesítette a papírformát, és ezzel teljesen nyitottá tette a második hely kérdését a csoportból már továbbjutó Chelsea mögött. Mielőtt esetleg bárkiben felvetődne, hogy miért is a BATE volt a meccs esélyese: a bariszaviaknak az elmúlt tíz évben ez a negyedik idényük, amikor az El csoportkörében vitézkednek, ezenfelül pedig négyszer voltak ott a Bajnokok Ligája főtábláján. Mellékesen 2012 óta a fehérorosz együttes háromszor jelentette a végállomást a magyar csapatoknak a nemzetközi megmérettetések során…
PONT KELL A CHELSEA ELLEN
A Vidi esélye megmaradt továbbjutás-ra, ám az igaz, hogy a sorsa már nem csak a saját lábában van: az egymás elleni eredmények miatt a BATE lépéselőnybe került, így a fehérváriaknak az utolsó fordulóban pontot szükséges szerezniük az eddig hibátlanul menetelő Chelsea ellen. A feladat alapesetben meglehetősen esélytelen kihívás lenne, ám a londoni elitcsapat a biztos első hely és a Premier League-terhelés következtében borítékolhatóan nem a legerősebb felállásában lép majd pályára jövő csütörtökön Budapesten. (A Vidi időközben átadott új arénája helyett az utolsó csoportmeccsnek még a Groupama Aréna ad otthont.) A londoniak elleni pont(ok) nélkül ugyanakkor már nincs esély a továbbjutásra, ugyanis ha a PAOK legyőzi a BATE-t, illetve a Vidi veszít, akkor hármas holtverseny alakul ki, amiből biztosan a görög fél jön ki a legjobban, tehát a tavaszi remények életben tartásához Juhász Rolandéktól bravúr szükséges.
„Nem játszottunk elég okosan az első harminc percben. Utána nem mondhatom, hogy rossz meccsünk volt, de volt néhány rossz döntés és nem sikerült pontot szereznünk. A továbbjutásban ennek ellenére természetesen hiszek. Ez a csoport az utolsó másodpercig nagyon kiélezett lesz, és biztosan szükség lesz némi számolgatásra is ahhoz, hogy kiderüljön, az angol csapaton kívül ki jut tovább” – ütött meg reménykedő hangot a 2-0-s idegenbeli vereség után Marko Nikolics, a Vidi vezetőedzője a klub honlapjának.
VERSENYKÉPES KONCEPCIÓ
A szerb szakembernek hangsúlyos szerepe van abban, hogy a fehérvári csapat nemzetközi szinten is lépdel előre. Tartható az El-szereplés kiugró eredménynek, ám érdemes emlékezni rá, hogy a francia Girondins Bordeaux bravúros kiejtése után tavaly nyáron, a Partizan ellen csupán egy lépés választotta el az El-főtáblától a Videotont. Akkor Nikolics korábbi belgrádi csapata ellen Felcsúton nem sikerült kivitelezni a meccstervet, a vendégek első gyors találata után a Videoton 4-0-s vereségbe futott bele. Ebben az esztendőben azonban nyoma sincs összeomlásnak: a fehérvári csapat a Bajnokok Ligája-selejtezőkkel együtt 13 nemzetközi meccsen van már túl a szezonban, és egyik fellépésén sem kapott kettőnél több gólt. Az 1-0-s vereség ellenére a Vidi a Stamford Bridge-en, a Chelsea ellen nyújtotta az egyik leginkább tiszteletre méltó teljesítményt, és ugyan a fehérváriak a BL-selejtezőből kerültek az El-főtáblára, ott sem „futottak még” ellenfeleik voltak, hiszen a luxemburgi F91 Dudelange, a bolgár Ludogorec és a svéd Malmö egyaránt megragadta a második esélyt, és eljutott egészen az El csoportköréig.
Annak idején Paulo Sousa fehérvári csapata is megmutatta oroszlánkörmeit az El-ben, de idegenben kevéssé tudott tényező lenni. Nikolics legénysége a PAOK ellen vendégként is letette a névjegyét, és Bariszavban is kihozhatott volna többet a meccsből. Tény, hogy a klub infrastrukturálisan és anyagilag is rendben van: a Mol Aréna Sóstó minden igényt kielégítő létesítmény lett, a Vidi kerete pedig évről évre erősödik. Hogy mást ne mondjunk, a kétmillió euróért szerződtetett, és ezzel NB I-es szinten is rekorderigazolás, Armin Hodzic az El-ben például egyelőre rendre csak csereként fért oda az együttesbe. Nikolicsnak és a szakmai vonalon Kovács Zoltán sportigazgató irányításával dolgozó vezetőségnek ugyanakkor úgy tűnik, egyre kiforrottabb koncepciói vannak a magyar klubfutball sikeres irányba állításáról: ez végre leszámol a „technikás magyar foci” idejétmúlt illúziójára alapozott ideákkal, ehelyett a stabil védekezésből induló reaktív stílusra alapoz. A legjobb magyar labdarúgók mellé ehhez találni – a Vidi számára elsősorban a Balkánon elérhető módon – jó állóképességű, szívós, a szervezett taktikához igazodni képes játékosokat.
„Ambíciókkal telve megyünk neki az európai kupaporondnak is, szeretnénk meglepetéseket szerezni, de alapvetően úgy gondoljuk, hogy jövő nyáron lesz igazán kész a klub arra, hogy a legmagasabb szintre lépjen” – mondta a vidi.hu-nak Nikolics, amikor a nyár elején 2020-ig hosszabbított. Ennek fényében a java még csak ezután következhet.
Borítófotó: Gólöröm. A PAOK elleni nagy siker bizakodásra adott okot