EURÓPA ELSŐI
Magyarország hat arany-, öt ezüst- és négy bronzéremmel zárta a belgrádi kontinensviadalt, így – két aranyat és két bronzot verve az örök rivális németekre – az éremtábla élén végzett. Örömteli, hogy az olimpiai számokban kifejezetten jól teljesített a magyar válogatott (3–3–2), és ugyan az érmek garmadáját ezúttal is a nők lapátolták össze, Kopasz Bálint második helye kajak 1000 méteren és a Tótka Sándor, Dudás Miklós, Molnár Péter, Kuli István összeállítású négyes bronzérme 500 méteren biztató jel az ötkarikás ciklus közepén.
Bosszankodásra csupán a férfi kajak kettesek 1000 méteres száma miatt lehet okunk, ugyanis a Hufnágel Tibor, Ilyés Róbert páros a középdöntőbe sem jutott be, miután elszámolták magukat, és úgy tartalékoltak, hogy közben nem voltak továbbjutást érő pozícióban. Hüttner Csaba szövetségi kapitány a Nemzeti Sportnak „érthetetlennek és megbocsáthatatlannak” minősítette a páros teljesítményét, és a versenyzők szankcionálását is előre vetítette, miután a magyar csapat ezzel két kvótát bukott a jövő évi minszki Európai Játékokról. A történések következtében jó esély van arra, hogy a távon lehetőséget kap majd az egyesben jelenleg vitathatatlanul első számú versenyzőnknek számító Kopasz Bálint, akit az eltiltásból visszatérő Dombvári Bencével is teszteltethet a szakmai vezetés.
KOZÁK VISSZATÉRT ÉS HENGERELT
A sikerek miatt a dicsőség elsősorban a nőket kell, hogy övezze: a hölgyek ezúttal is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, és nemcsak a kajakosok, hanem a kenusok is kiválóan szerepeltek a szerb fővárosban. Az Eb legeredményesebb versenyzője ismét Kozák Danuta volt, aki egyesben 500 méteren a „szokásoknak megfelelően” nyert, 200-on második lett a lengyel Marta Walczykiewicz mögött, és Kárász Anna, Medveczky Erika, illetve Bodonyi Dóra mellett benne volt az 500-at megnyerő négyesben is. A Kozák-dominanciához hozzá lehetett szokni az elmúlt években, de az előző szezon kihagyása után – júniusban született meg Zora lánya – mégis valóságos erődemonstrációval ért fel, ahogy visszatért a válogatóra, majd az európai mezőnybe.
„Amikor újrakezdtem az edzéseket ősszel, az első pár hét kifejezetten jól-esett, ám a tavasz során kisebb-nagyobb sérülések hátráltattak, ezért nagyon kellett figyelnünk a megfelelő terhelésre. Viszont ez annyiban könnyítette a helyzetünket, hogy az eredménykényszer miatt nem volt nyomás rajtam, az előző hónapokban csak magamra kellett figyelnem és magamnak megfelelnem – mondta a Figyelőnek Kozák. – Természetesen az is új, hogy velünk van Zora, az edzéseket és a regenerációt így másként kell megoldani, mint eddig, és ebben hatalmas segítségünkre vannak a családtagok, akikre tényleg bármikor számíthatok. Újra kellett szervezni az életünket, de a nagymamák sokat foglalkoznak Zorával, és mindig van valaki, akire számíthatunk.”
Az ötszörös olimpiai bajnok elárulta, örül neki, hogy a második válogató és a világbajnokság között van egy-egy hónap szünet, így ebben az idényben annyira nem feszített a versenynaptár. „Nekem jobb ez így, hogy nem kell folyamatosan, akár kéthetente versenytempót menni. Már most a tokiói olimpiára gondolunk előre, és próbálunk ehhez igazítani mindent. A célok között van az is, hogy megtaláljam, milyen felállásban lehetek eredményes párosban, mert az is a tervek között szerepel, hogy kettesben versenyképes legyek Tokióra.”
Fotó: Bajnok lányok. Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra első helyen ért célba az 500 méteres döntőben
FELTÖREKVŐ NŐI KENUSOK
Ahhoz hozzászokhattunk, hogy a kajakosok termelik az érmeket a világversenyeken, kenuban viszont Vajda Attila óta általában nincs versenyzőnk az élmezőnyben, bár Kiss Tamás belgrádi 4. helye egyáltalán nem lebecsülendő eredmény. Ez esetben viszont csak a férfiakról beszélünk, miközben két év múlva már a női kenu is képviselteti magát az olimpián két számban (C–1 200 m és C–2 500 m), az elmúlt évek eredményei pedig azt mutatják, hogy a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső páros már egyértelműen Európa élvonalába sorolandó. A győri fiatalok 500-on megvédték tavalyi Eb-elsőségüket, ráadásul 200-on sem volt gyorsabb náluk senki. Balla pedig a 200 m-es egyéni számban szintén felállhatott a dobogó harmadik fokára – tavaly még Takács volt Eb-2., az idén a páros fiatalabb tagja előzött a válogatón.
„Különösen a páros eredményünknek örülök nagyon, mert a szívem csücske az ötszáz méter – mesélte Balla. – Egyéniben talán a második helyet megcsíphettem volna, akkor nem lenne hiányérzetem, de nem panaszkodom, hiszen ez volt az első felnőtt világversenyem, amelyen egyéniben elindulhattam.”
A páros tagjai úgy érzik, nem okoz gondot a kapcsolatukban, hogy egyéniben egymással harcolnak, tudnak örülni a másik sikereinek. „Minden edzésen egymás ellen versenyzünk, így ehhez hozzászoktunk már – világított rá az újdonsült Eb-éremhalmozó. – Amikor korábban Kincső indulhatott egyéniben, nagyon örültem az eredményeinek, megtisztelve éreztem magam és önbizalommal töltött el, hogy az első számú magyar női kenussal alkothatok egy párt. Szerintem a párosunkra is jó hatással van ez a versenyhelyzet, mert mindkettőnk a jobbik énjét viszi be a hajóba. Én inkább az állóképességet képviselem, míg Kincső a robbanékonyságot és a tapasztalatot.”
Az bizonyos, hogy a nyár végi világbajnokságon erősebb lesz a mezőny, mint az Eb-n, ám a páros tagjai szerint a fő, hogy magukra koncentráljanak. „A vébén ott lesznek a nagyon erős kanadaiak és kínaiak is, egyesben pedig mindig feltűnnek új erők. Ezért is mondom, hogy elsősorban a páros a célom, Tokió lebeg a szemünk előtt, és mindent meg is teszek érte” – tette hozzá Balla, akinek Eb-teljesítményét az emberfeletti szóval értékelte a kapitány is.
A kajak-kenusokra július 13–15-én vár a következő válogató Szolnokon, míg a világbajnokságot augusztus 22. és 26. között rendezik a portugáliai Montemor-o-Velhóban. Jövőre pedig már olimpiai kvalifikációs vb-t rendeznek Szegeden.
Borítófotó: BelgrádI EB. Varga Ádám, Kammerer Zoltán, Erdőssy Csaba és Ceiner Benjámin (b-j) a férfi kajaknégyesek 1000 méteres versenyszámának középfutama után