A versenyzők tesznek népszerűvé egy sportágat

Mint Aladdin megdörzsölt csodalámpásából a jó szellem, úgy bukkant elő a világversenyekről dobogós helyezéseket szállító, világbajnoki arannyal is büszkélkedő Liu Shaolin Sándor a magyar gyorskorcsolya életében. Soha nem volt még ilyen eredményes versenyzője a sportágnak Magyarországon.

„Valóban minden reggel dörzsölgetjük a korcsolyánkat, hogy minél fényesebb és gyorsabb legyen. Igazából ezt a pengénk éléhez lehet hasonlítani, hiszen mindennap meg kell éleznünk, hogy jó legyen a felszerelésünk minden edzésre. Nagyon-nagyon sok munka áll az eredmények mögött; annál, hogy megdörzsöljünk egy olajlámpást, egy kicsit nehezebb volt ez” – mondja Sándor. Öccsével (Liu Shaoang, világbajnoki ezüstérmes gyorskorcsolyázó) szülői indíttatásra korán kezdtek el sportolni, az úszással próbálkoztak. Azonban folyton megbetegedtek a klóros víztől, így immáron önállóan új sportág után néztek. Nem nagyon keltette fel az érdeklődésüket semmi. Az interneten keresgélt Sanyi, ahogy mindenki szólítja, így keveredtek el 2005-ben a jégcsarnokba. Megnézték az első short track edzést, és egyből beleszerettek. Gondolná az ember, hogy egy tízéves, elismerésre vágyó fiú inkább egy neves sikersportágat választ magának. De Sanyi erről másként vélekedik. „Nem a sportág teszi népszerűvé az embert, hanem a versenyzők tesznek népszerűvé egy sportágat. Szerintem bármilyet választ egy kisgyerek, naggyá szeretné tenni azt, és ebben megállíthatatlan.”

 

KÍNAI TÁMOGATÁS

2006-ban Budapest rendezte a világbajnokságot, itt figyelt fel a fiúkra egy kínai edző, aki meghívta őket Kínába edzeni. Megragadva a lehetőséget, másfél évre kiköltöztek. Liu Shaolin Sándor szerint ez „sokat dobott” a felkészülésükön és a későbbi pályájukon. Akkor még gyerekcipőben járt a rövidpályás gyorskorcsolya Magyarországon. Amerika, Korea, Kína számított nagyhatalomnak, nagyon kevés európai ország volt ott az élmezőnyben. Sándornak persze könnyű dolga volt, hiszen beszéli a kínai nyelvet. Édesapja kínai, édesanyja magyar. A szülők nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy mindkét nyelvet megismerjék. „Apa és anya mindennap tanított minket, nemcsak a nyelvre, hanem a kultúrára is. Sokat segített az is, hogy minden hétvégén összeültünk a kínai családunkkal, és anya családjával is sok időt töltöttünk együtt. Az ilyen alkalmakkor a hagyományokról és a két ország mindennapjairól szintén sokat hallottunk. Ezek nagyon kellemes emlékek a gyerekkoromból.” (Az ételekről nem beszélünk, mert Sándor jelenleg többet nyom a versenysúlyánál, fogyókúráznia kell. Karácsonykor sem habzsolhatja a kedvenc süteményeit, pedig nagyon édesszájú.) A legnagyobb kínai ünnepet, a holdújévet (más néven tavaszünnep, a távol-keleti országban az év kezdete) mindig megtartják, a többi ünnepet csak akkor, ha az édesapja is Magyarországon van éppen. A szülők elváltak, édesapja Németországban él, de a kapcsolatuk nagyon jó. Amikor „hazalátogat”, akkor rengeteg időt töltenek együtt, viszont Sándor immáron három éve önálló legénylakásban lakik az öccsével. Ennek nagyon prózai oka van. Édesanyjuk egy távolabbi kerületben él, onnan hosszú az út a csarnokig, jelenlegi lakásukban egy órával többet alhatnak a reggeli edzések előtt.

 

ANGOL SZERELMI SZÁL

Sándor nemcsak az édesapjával él távkapcsolatban, hanem a barátnőjével is. Alice az angliai gyorskorcsolya-válogatott tagja. Most nagy az öröm, mert a karácsonyt és az újévet is együtt töltik Budapesten. A sok edzés, edzőtábor és verseny mellett ez külön logisztikát igényel, de ahogy Sándor mondja, ő egy „kitartó gyerek”. Ezekben a hetekben, az olimpia előtt interjút is nagyon nehéz egyeztetni vele. „Nagyon fárasztónak tartom, hogy az életemről beszéljek folyamatosan, a sikereimről. Á, csak viccelek. De tényleg sok időt igényel ez is. Naponta 7-8 óra edzésünk van, mellette nagyon nehéz erre is időt szakítani, ilyenkor nem tudunk hazamenni két tréning között pihenni. De nagyon köszönjük, hogy szeretnek minket, nagyon jólesik, hogy sok támogatónk van és rengetegen szurkolnak nekünk, hiszen részben ezért is csináljuk, hogy oda tudjanak ülni az emberek a tévé elé, tisztában legyenek az eredményekkel, azzal, hogy milyen esélyekkel állnak oda a magyar versenyzők, és tudjanak szurkolni értünk” – zárja rövidre a kérdést Sándor.

 

FEGYELEM ÉS LELKIERŐ

Minden sportágban vannak olyan adottságok, amelyekre születni kell, s vannak olyan képességek, amelyeket lehet fejleszteni. Sándor szerint a gyorskorcsolyában is nagyon fontos a mentális egyensúly, az edzéseken a monotóniatűrés. „Ha látnám most magam korcsolyázni úgy, mint amikor elkezdtem, akkor azt mondanám, hagyjuk abba. Nagyon nehéz olyan versenyzőt találni, aki felmegy a jégre és mindent meg tud csinálni. Igen specifikus sport, amelynek űzését mindennap, minden egyes kis mozdulattal javítani kell. De én úgy vagyok vele mindennap, hogy ha már felkeltem, akkor megcsinálom. Egyébként nagyon feszes időbeosztás szerint élek. Vasárnap nincs edzés, akkor 8-ig alszom, egyébként 6-kor kelek, 7 órakor kezdődik a tréning, egyórás bemelegítéssel. 8-kor szoktunk jégre lépni, és fent vagyunk két órát. Még egy óra szárazedzés, utána haza lehet menni pihenni. Délután háromra szoktam visszajönni, akkor kezdődik az egész elölről. A pihenést is megpróbálom ugyanolyan komolyan venni, mint az edzést. Anélkül nincs eredmény. Hogy mikor tudtam utoljára igazándiból kikapcsolni? Nem is tudom, talán márciusban. Nálunk szeptembertől addig tart az idény, márciustól május 1-jéig van pihenőnk. Ha van időm, akkor beülök egy moziba, vagy megiszom valamelyik barátommal egy kávét. De erre is figyelni kell; például nem vágok neki a városnak órákig shoppingolni, már a ruhavásárlást is inkább a neten intézem. Nem engedek meg magamnak semmilyen kilengést, mert az akár egy egész heti edzésmunkát is tönkretenne.” Liu Shaolin Sándor bízik abban, hogy még jó pár évet tölthet a jégen. Jelenleg 34 éves a legidősebb versenyzőtársa. Nehezek az edzések, de ezt a sikerek mindig feledtetik. A karján három tetoválás van. Egy olimpiai öt karika, egy oroszlán, mert az mégiscsak erős és az állatok királya, valamint régi kínai betűkkel egy mondás: „Fájdalom nélkül nincs haszon.”

 

NÉVJEGY

22 éves

Az MTK versenyzője. Háromszoros magyar bajnok (2012-ben 1000 és 1500 m-en, 2015-ben 500 m-en), junior világbajnok (Erzurum, 2014, 500 m). A 2015-ös sanghaji világkupán 5000 -m-en aranyérmet nyert a váltó tagjaként. A 2016-os szöuli világbajnokságon aranyérmes lett 500 m-en, összetettben bronzérmet szerzett.

A 2017/18-as szezonban kvalifikációt szerzett a dél-koreai Phjongcshangban megrendezendő 2018-as téli olimpiára, ahol éremesélyesként indul.

 

MIÓTA VAN SHORT TRACK?

A Nemzetközi Korcsolyázószövetség (ISU) 1967-ben ismerte el a gyorskorcsolyából kiválva önálló sportágként a rövidpályás gyorskorcsolyát, de csak 1981-től tartottak short track világbajnokságot. Az 1988-as téli olimpián még csak bemutató sportágként volt jelen, 1992-ben már érmet is osztottak az első három helyért

Liu Shaolin Sándor a tavalyi szöuli gyorskorcsolya-világbajnokságon, útban az aranyéremért. Öccse, Liu Shaoang bronzérmet szerzett. Testvérharc

Borítófotó: Liu Shaolin Sándor a tavalyi szöuli gyorskorcsolya-világbajnokságon, útban az aranyéremért, öccse, Liu Shadang bronzérmet szerzett (Kim Szu Han, MTI/EPA)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink