Zaklatás és diverzitás

Skynet
Húszezer embert mozgatott meg a Google-nél egy frissen kipattant, eddig eltussolt, ám ismert ottani vezetőt érintő állítólagos szexuális zaklatási ügy. A dolog azonban összetettebb lehet annál, mint ahogy azt a média láttatni akarja. Közel sem csak a női munkatársak védelme miatt tüntethettek a keresőcég dolgozói világszerte. És az sem bizonyos, hogy volt-e valójában orális aktus egy titokzatos hölggyel egy ismeretlen hotelszobában.

TÜNTETÉSEK A GOOGLE-NÉL

Micsoda?! Tényleg ez manapság a világ legnagyobb gondja, baja? Mármint a nemek közti vélt vagy valós ellentét, súrlódás, munkahelyi összezörrenések, pletykált zaklatások. A Google-nél állítólag húszezer dolgozó emelte fel ezért a szavát. Merthogy az Amerikai Egyesült Államokban még az is diszkriminációnak számít, ha az ember előzékenyen előreenged egy hölgyet. A szexuális zaklatás fogalmai pedig hasonlóan érthetetlenek. Aki kint dolgozik, annak eszébe ne jusson bókot vagy – ne adjʼ isten – pikáns megjegyzést tenni kolléganője idomaira, alakjára, vagy akár a szépségére. Ennek bizony zaklatási per lehet a vége…

Rendben, mindenhol vannak határok. Nem is arra gondolok, hogy a csinos női munkatársak formás hátsó fertályát kellene kacagva csapkodnia egy főnöknek vagy épp az „agilisebb” kollégáknak. De azért ami Amerikában megy… És amire a fősodorbeli média még egy lapáttal rá is tesz… Hm. Attól az embernek „a civilizáció vége” érzése támad. 

Igen, a hölgyeket meg kell védeni az álságos munkahelyi támadások, különösen a feljebbvalók pozícióval történő bármilyen durvább visszaélése ellen. Sőt, néha talán a férfiakat is. Különösen a talán feminin, modern, metroszexuális, érzékeny férfiakat… De feltenném a kérdést: mi lesz a vége a túlzásba vitt politikai korrektségnek, a píszínek, ahogy mifelénk becézik? 

A férfi és a nő egyenlő? Igen, jogaikban egyenlő felek, de nem azonosak. Mások. Mások vagyunk. Máshogyan alkotott minket az anyatermészet. A túlzott egyenlősítésről sokszor inkább a szélsőséges diktatúrák, az antiutópiák jutnak az ember eszébe, például az Orwell-féle 1984 regény és film rémlátomása. Ott a párt „katonái” egyforma kék ruhát hordanak, s az alantas szexus vagy a költőibb szerelem bármilyen kifejeződése csak a legalacsonyabb néprétegeknek, a proliknak engedélyezett…

 

DROID MUNKAHELYEK

Könyörgöm, miért kell kiölni az emberekből teljesen az egészséges konzervativizmust, vagy akár az ennek mélyén megbúvó finom (mondom: finom) ösztönöket? Miért kell eltűnniük a munkahelyekről az apró és könnyed viccelődéseknek-csipkelődéseknek? Vagy a teljesen ártatlan, főként szóban, esetleg egy-egy kacsintással gyakorolt habkönnyű flörtöknek? Azért, mert néhányan átlépik a határokat? A Google esetében 94 ezer alkalmazottból páran tették meg ezt az elmúlt években – közel sem tömeges jelenségről van tehát szó.

Megvalósítjuk a tökéletes robotvilágot? Érzelemmentes droid munkahelyekre vágyunk? Félnie kell egy nőnek is, ha egy csinos fiatal srácnak azt mondja: de jól nézel ki ma? Vagy a karácsonyi bulin, egy kis céges spiccel a fejében rettegjen a srác, aki megérinti egy csinos kolléganője csípőjét a táncos rész alkalmával?

Jártam személyesen is a Google főhadiszállásán Észak-Amerikában. Sejtem tehát, hogy az ott dolgozó hölgyek egy jó része céltudatos, kemény, már-már férfias. De könyörgöm, azért ez a tüntetés – pontosabban annak a médiában megjelent magyarázata – mégiscsak érthetetlen. 

Mert mi is történt pontosan? A világot maga alá gyűrő Android mobiltelefonos operációs rendszer legendás fejlesztője, Andy Rubin egy – a cég által eltussolt –  szexuális zaklatási botrányának a felfedését követően több mint húszezer dolgozó tüntetett világszerte, a cégtől egyenlő bánásmódot követelve – így szól a hír.

 

A BOTRÁNY

De mi van mögötte? Az igazi skandalumot valójában a New York Times robbantotta ki október végén. Az eset 2013-ban történt. Ekkor állítólag Rubin szexuálisan zaklatta egy hölgy kollégáját, orális szexre kényszerítette egy hotelszobában. A híradások szerint ez ügyben a Google belső vizsgálata azt állapította meg, hogy a vádak nem voltak alaptalanok. Később, 2014-ben, a belső vizsgálat lezárulta után – tehát nem függetlenül a 2013-as botránytól – az alapítók el is küldték az ikonikus vezetőt. Ám az ügyet nemcsak eltussolták, de még kilencvenmillió dolláros (közel 26 milliárd forintos) végkielégítést is kapott Rubin, igaz, állítólag havi kétmilliós részletekben.

 

MI IS TÖRTÉNT?

Az érintett eléggé határozottan és világosan cáfolta ezeket a vádakat. Szerinte az újság számos pontatlansággal vázolja fel a karrierjét, és „vadul eltúlozza” a kompenzáció mértékét. Rubin ráadásul úgy nyilatkozott, hogy kifejezetten hamis az az állítás, miszerint ő valaha kényszerített volna nőt szexuális aktusra valamiféle hotelszobában. A válófélben lévő Andy Rubin úgy véli, ezek a hamis vádak egy lejárató kampány részei, s az a cél, hogy az exfelesége aláássa az ő hírnevét. Mégpedig azért, hogy a válás során és a tartási perben jobb pozíciót csikarjon ki.

 

A SZEX VOLT A BAJ?

Nagyon úgy tűnik, hogy ez a legújabb pár napos minibotrány inkább a túl gyorsan túl nagyra nőtt keresőcég fiaskóinak szól. Mert hát botrány az volt: a New York Times leleplező cikke után félszáz városban szerveztek tiltakozó akciót. Méghozzá nem kívülről, hanem a társaság globális irodáin belülről! A New York-i irodából háromezren vonultak utcára, a kaliforniai központban négyezren vettek részt a tüntetésen. S a tiltakozási hullámhoz a német, a japán, az angol és az ír fővárosban székelő Google-fiókirodák is csatlakoztak.

De legyünk őszinték, az emberek többségét valószínűleg inkább a történtek után megítélt kilencvenmillió dolláros lelépési pénz irritálta, amely arrafelé szintén óriási, már-már elképzelhetetlenül nagy összeg. Nemkülönben szíthatta a dühöt, hogy nemrég kiderült: a munkatársak előtt is titokban, rejtett csoportokban programozott a nagyvállalat a katonaságnak Maven néven egy drónokra tehető képelemző algoritmust. Sokakat az bosszanthatott, hogy a kínai cenzúrát alkalmazó Dragonfly keresőapplikáció is titokban készült a cégnél. Hol van már a régi szlogen: Donʼt be evil – azaz: Ne légy gonosz!

 

DIVERZITÁSÜGYI BIZTOS

Ezt a problémát aligha kezeli majd egy eljövendő úgynevezett „diverzitásügyi” biztos, akinek a kinevezését követelik most a dolgozók. A Google vezetése már eddig is hamut szórt a saját fejére, hiszen az eltussolt ügy valóban csúnya dolog, többször bocsánatot is kértek. De ettől függetlenül szerintem hamarosan ki is nevezik ezt a biztost. Gondolom, természetesen egy LMBTQ, leginkább hölgyre hasonlító, színes bőrű valaki személyében, akinek persze a közeli vagy távolabbi felmenői közt nemcsak ázsiaiak és afroamerikaiak, hanem lehetőség szerint indiánok és eszkimók is akadtak…

Ezek is érdekelhetnek

További híreink