Veszélyt jelentenek az okosgépek?

Skynet
A mesterséges intelligencia (MI) veszélyére hívta fel újra a figyelmet a Tesla alapítója, miután Putyin elnök  a napokban azt mondta: aki ezen  a területen vezető szerepet kap,  az a világot is uralhatja…

Á! – legyintenek sokan, amikor a népszerű megmondóember, Elon Musk már megint a mesterséges intelligencia veszélyeivel riogatja a világot. Ugyanakkor pár napja már nem csak nagy általánosságban fenyegetett a Terminátor sorozatból ismert Skynet (rovatunk neve sem véletlenül ez) antiutópiájának lehetséges megvalósulására utalva.

A Tesla és a SpaceX cégéről ismert nagyvállalkozó most konkrétabban fogalmazott, mint szokott. Egyenesen valami olyasmit talált mondani: a harmadik világháború esélyét jelentősen növeli, hogy Kína és Oroszország is intenzíven foglalkozik az MI-rendszerek fejlesztésével.

Persze Musk nem csak úgy kidobta a Twitterre ezt a súlyos kijelentést: Putyinnak arra a szeptember elsejei nyilatkozatára reagált, miszerint „bárki, aki vezetővé válik a mesterséges intelligencia területén, az uralja majd a világot”. Az üzletember rövid válasza pedig ennyi volt: elkezdődött… Ezzel is a Terminátor filmeposz legendás mondatára utalt, amely Skynet, az öntudatára ébredt gép munkálkodásának a kezdetét jelzi. Skynet pedig atomháborút robbant ki, mert úgy ítéli meg, hogy az emberiséget el kell pusztítani.

Maga a figyelmeztetés persze nem új keletű: már 2015 nyarán a mesterséges intelligencia extrém veszélyeire felhívó közös nyilatkozatot adott ki Stephen Hawking sztárfizikus, Noam Chomsky nyelvész, Steve Wozniak Apple-alapító, Elon Musk és további kétezer szakértő. Persze első körben nem a Skynet-féle okos gépekkel és harci terminátorokkal számolnak a tudósok és a szakértők, hanem azzal, hogy egy „mindent tudó”, folyamatokat jól előre jelezni képes mesterséges intelligenciával támogatott hadi stratégia – persze okos harci robotokkal, drónokkal és MI-vel segített légierővel, haditengerészettel – először valamelyik olyan hatalmasság kezébe kerül, mint Putyin vagy kínai „kollégája”.

Ilyen előzmények után a leglényegesebb kérdés az, hogy valójában hol is tart a mesterséges intelligenciák fejlesztése, fejlődése. Valóban képesek ezek olyan stratégiát javasolni, olyan gyenge pontokat találni az ellenséges országok kapcsán, amelyeket egy rossz szándékú vezető egy háború megindítására használhat fel?

A biztos választ persze nem tudjuk megadni, de figyelemre méltó megnézni néhány MI-eredményt a közelmúltból. Szinte már közismert, hogy egy brit fejlesztésű program, az AlphaGo már két éve, 2015 októberében egy világbajnokot is megvert, pedig olyan intuitív játékról van szó, ahol egyszerű számítási teljesítménnyel lehetetlen nyerni, muszáj logikusan gondolkodni. Bár Musk is ezt a példát emlegette, igen érdekes az is, amerre az IBM Watson fejlődik: ez a program két éve, pusztán az online bejegyzéseket, a web egy szeletét átböngészve, mintegy játékból feltalálta (!) a szelfidrónt. De ami lényegesebb: már ma is használható például a rák gyógyításában. Mégpedig úgy, hogy sok tíz- és százezer oldalnyi orvosi tudásanyagot képes összefüggéseiben is értelmezni, miközben a legjobb emberi orvos is legfeljebb 1-2 ezernyit lát át, nem is szólva arról, hogy például a rákgyógyításban havonta sok ezer oldalnyi új publikáció születik. A nagy kérdés persze nyitott: mit talál fel, mit javasol egy jól programozott orosz, kínai vagy akár japán, amerikai MI, ha az erőskezű, háborúzni kívánó vezetők tesznek fel a gépeknek kérdéseket. Például a jelenlegi észak-koreai konfliktus megoldása kapcsán. Mert nemcsak a robotrepülők vagy az önvezető tankok hatékonysága, de a katonai stratégiák sikeressége és ne adj’ isten valóban egy újabb globális háború kérdése is múlhat az MI-n.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink