Már megint jönnek a robotok

Skynet
Valami készül a világ legnagyobb, 45 000 milliárd forint feletti árbevételű webáruházcsoportjában. Az innovatív nagyvállalat megreformálhatja a házi robotok piacát, de lehet, hogy csak egy újabb zsákutcás fejlesztés jön. Még az idén kiderül.

Töredelmesen bevallom: már éltem a nyolcvanas évek elején is, sőt emlékszem arra, hogy 10-12 éves gyerekként ámulva (vagy épp félelemmel telve) néztük a robotos sci-fi filmeket, olvasgattuk a képregényeket és könyveket, már amelyek átjöttek a vasfüggönyön. Akkoriban – jórészt e művek okán – azt hittük, hogy 2000-ben repülő autóink lesznek, amelyeket villogó fejű fémemberek vezetnek majd. Repülő autó helyett lett fapados légitársaság és önmagától parkoló Tesla, valamint autópályán szinte már magukat vezető luxusautók. No meg okostelefon, internet, GPS satöbbi.

Na de kérem, hol vannak a fémemberek? Az igazi, „hús-vér” robot Robik. Akad pár a kiállításokon, és néhány fura családban még egy-egy robotkutya vagy inkább robotporszívó is felbukkan néha. Látni lehet harci gépeket a Boston Dynamics rémisztő videóiban, valamint idősgondozásra kifejlesztett „tévéhasú” automatákat. Ezeknek szerintem csak a gyártó cégek reklámvideóiban örülnek a bácsik és a nénik, a valóságban aligha – legfeljebb a fiatalabb japán nyugdíjasok vagy a fiatal ápolásra szorulók. Megnézném egyik-másik magyar vagy mondjuk német nénikét, aki örömmel diskurál egy bádogemberrel, amely egy képernyővel a hasán, egy mosolygós digitális fejjel kapacitálja, hogy vegye be a gyógyszerét… 

A fiatalság azért más: akadnak pici Lego Robik (Mindstorms sorozat), millió és egy startup és közösségi gyűjtés a legkülönfélébb házi megoldásokhoz, munkákhoz, s persze az ipari és orvosi robotkarok is sokkal elterjedtebbek. Személyi asszisztenseink és bejárónőink  (a szerencsésebbeknek van ilyen) azonban – egyelőre legalábbis – 99,99 százalékban hús-vér emberek. Sőt, a maradék 0,01 százalékban is legfeljebb az okostelefonjaik hangfelismerőjét használják olyan menedzserek, olyan modern, persze angolul jól tudó emberek, akik diktálnak a mobiljuknak.

Az Apple Siri, a Google Now, a Samsung Bixby, az LG ThinQ vagy éppen az Amazon Echo (Alexa) név a nagy többségnek még Japánban vagy Amerikában sem mond túl sokat. Pedig ezek révén – az angolul és más világnyelveken elhangzó utasításokkal – könnyen írhatunk naptárbejegyzést, rövidebb e-maile-ket, SMS-t, chatet, sőt megtudhatjuk, milyen lesz az idő, hol a legközelebbi étterem, mikor van a nagy meccs, avagy mik a friss hírek. Azaz bármit, amit a gép a netről ki tud keresni és fel tud nekünk olvasni. Ráadásul az elsők közt debütáló Amazon Echo már három és fél éves termék.

Pedig lehet, hogy kár hitetlenkednem és a fejemet csóválnom, mert a változás ebből az irányból indul el. A friss hírek szerint az Amazon boszorkánykonyhájában megpróbálnak túllépni a robotkutya és a robotporszívó kettősén. Mert eddig csupán ezek voltak azok a háztartási robotfejlesztések, melyek elérték a szélesebb közönség ingerküszöbét, főleg a pénztárcáját – már ha a tamagocsiőrületet, a Lego okosgépecskéjét és hasonló, játékra, tanulásra alkalmas társait nem számítjuk.

Szóval mi is készül Amazonéknál? A nemzetközi sajtó szerint a Lab126 nevű szupertitkos fejlesztőbázison már rakosgatják össze a sokadik prototípust a jövő háztartási „Robijaiból”. Mi több, a cég mintegy 566 ezer alkalmazottja közül a legszerencsésebbek akár már ez év karácsonyán kipróbálhatják az eléggé gyártásérett prototípust. A robotok terén az Amazonnak jelentős tapasztalata van, mert tucatnyi nagy raktárbázisán a 2012-ben, 775 millió dollárért felvásárolt Kiva Systems (Amazon Robotics) zseniális raklapmozgató gépei sohasem látott hatékonysággal szortírozzák a küldésre szánt árukat.

No persze az új házi robotokról keveset lehet tudni, de az nagyon valószínű, hogy nem a Boston Dynamics-féle „Terminátor-kutyák” és fel sem lökhető, félelmetes robotemberek gurulnak majd le a futószalagokról. Már csak azért sem, mert a rövid határidő miatt nem valami forradalmi Terminátor-félére vagy hasonlóra kell gondolni. Szakértők szerint jobbára olyasmi jöhet szóba, hogy egyfajta mini önvezető játék autóra szerelik fel a nagy sikerű Echo beszélgető hangszórókat. Ezekből a fejlett világban, főként Észak-Amerikában a múlt év végéig már mintegy húszmillió darabot értékesítettek. Mára valahol 25 milliónál járhatnak az eladások, azaz a 126 millió amerikai háztartás akár 20 százalékában is lehet már ilyen készülék. 

Ez lényegében egy wifire köthető mikrofon-hangszóró páros, amely egy távoli szerver összes mesterséges intelligenciáját fel tudja használni kérdések megválaszolására. Sőt, vásárolni is lehet hangutasítással. Persze az Amazon.com-ról rendelve, ha új könyvet, filmet, mosószert vagy bármi mást keresünk. Még bevásárlólistát is készíthetünk, és feltehetjük a szokásos kérdéseket, hogy például milyen idő lesz holnap, melyik filmet ajánlja ma estére, melyek a lottószámok, ki nyert a tegnap esti meccsen és efféléket, melyekről már esett szó.

Tehát az új, várhatóan 2019 karácsonyán már sokmilliós példányszámban elfogyó robot talán csak egy kerekeken guruló digitális asszisztens lesz, semmi több. Persze csábító áron, ahogy azt az amerikai vásárlók megszokhatták a cég többi kütyüjénél. De az is lehet, hogy nem kell majd sok embernek a digitális segítség, és a projekt úgy végzi, mint a Fire Phone vagy épp a drónos házhoz szállítás ötlete – jó időre félreteszik. Két év és megtudjuk.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink