Karácsonyi kütyüvásárlási kisokos

Skynet
A vásárlási őrületben nem árt egy pillanatra nagy levegőt venni és átgondolni, kell-e a legújabb szerkezet. Ha pedig szükség van rá, akkor is jól meg kell fontolni a választást. Ehhez igyekszünk most segítséget nyújtani.

„Mi, fiam, nem vagyunk olyan gazdagok, hogy megengedjük magunknak, hogy bármiből is olcsót vegyünk” – szokta mondogatni a dédnagyapám közel száz évvel ezelőtt. Legalábbis ezt hallottam a családi elbeszélésekből. Ez a régi igazság azonban a technológia és az alaposan felpumpált fogyasztói márkák – például az Apple, a Nike, a Samsung vagy akár más hasonló, fősodorba tartozó divatbrandek – korában már egészen más értelmet nyer, mint egykor. Miért? Mert egy-egy slágertermék árában a kasszánál fizetett összeg felét-kétharmadát – sőt néha még ennél többet is – a márkaérték, az „újdonság ellenértéke” teszi ki, különösen, ha újonnan vásároljuk. Röviden: a logóért, az életérzésért fizetünk sokat. Ehhez persze jellemzően azért jó minőség is társul. Ám a kérdés az: milyen áron? Prémium márkák esetén prémium csomagolás, körítés és háttérszolgáltatások is járnak – s persze az említett „feeling”, azaz: „nekem ilyenem van”. Aki viszont valamelyest el tud ettől rugaszkodni, és a globalizáció márkaúthengere még nem gyűrte teljes mértékben maga alá, az a kütyüvilágban is megtalálhatja a még eléggé jó ajánlatokat.

Összeállításunkban pár gyakori eszköz beszerzéséhez szeretnénk fogódzókat adni. 

LAPTOP 50-ÉRT vagy 500-ÉRT?

A telefonok után a laptopok a legkelendőbbek, így ünnepek előtt elképesztő akciókba botlunk. Aki a fekete péntekről lemaradt, az most, az utolsó napokban szinte verekedhet a szaküzletekben a jobbnak tűnő gépekért. Ezek a kereskedelmi egységek mégis inkább ajánlhatók, mint a hipermarketek vagy a kisebb boltok. Egy készülék választásánál ugyanis az ár és a teljesítmény mellett figyelni kell a hordozhatóságra, a billentyűk használhatóságára, a szervizháttérre és főképp az igénybevétel módjára. Nagyon nem mindegy, hogy egy fiatalnak tanulni, játszani vagy egy idősebbnek napi munkára kell például. Fontos, hogy a 150-200 ezer forintos és a feletti árú erőművekre a hétköznapokban semmi szükség nincsen, nem szólva az alma logós gépekről, melyek igen megbízhatók és nagy a presztízsük, de nem a magyar pénztárcához szabták azokat. Itt ráadásul a használt verziók elavulása is gyors, azaz még másodkézből sem nagyon lehet 80-100 ezer alatt olyat venni, ami nem csupán hónapokig, hanem még legalább három-négy éven át kezelhető, mert bizony a szoftverfrissítések elmaradásával régebbi gépünk szinte használhatatlanná válhat. Hasonló a helyzet a vadonatújan is 40–70 ezer forint körüli windowsos noteszgépekkel. Mindenképpen érdemes inkább 90-100 ezret kiadni, még akkor is, ha csak internetezésre és irodai feladatra szánjuk az eszközt. A jövőálló processzor szintén igen lényeges; elég, ha néhány akciós gép központi egységének a nevét (például N3350, i5-6200U stb.) beírjuk a keresőbe a „cpu benchmark” szavakkal. Itt az első eredményre (cpubenchmark.net) kell rákattintani. Ha a pirossal írt, nagy méretű teljesítménymutató szám 1000 alatt van, ne vegyük meg a készüléket, 1500-2000-es érték körül sem lesz gyors, de egy SSD-meghajtóval még használható marad a laptop böngészés és irodai feladatok esetén. Ám videószerkesztésnél, 3D-s játékoknál vagy mérnöki munkáknál 3000-4000-es vagy a feletti processzorteljesítmény szükséges, ami sajnos csak a 200 ezer forinthoz közeli vagy annál drágább, felsőbb kategóriás laptopok sajátja. És ha olcsóbb gépet veszünk, mindenképp tetessünk bele egy legalább 240 GB-s SSD-meghajtót, bőven megtérül a befektetett 25-30 ezer forint!

OLCSÓ, FÉLOKOS KIEGÉSZÍTŐK

Megszámlálhatatlan ajánlattal bombáznak minket az okosórák, fitneszkarkötők, hordozható akkuk, telefontokok, fülhallgatók és más kiegészítők kapcsán. Az olcsóbb modelleket is érdemes boltban venni, s a számlát, nyugtát megőrizni, mert e kiegészítők közt sok a hibás darab. Ha megvan a blokk, akkor legalább a pénzünket visszakapjuk, vagy cseredarabot kapunk. Ha pedig nem tetszik valakinek a meglepetés (és persze sértetlen a csomagolás), akkor jellemzően január közepéig a boltok többsége visszaveszi a terméket, de legalább levásárolhatjuk az árát.

TÖRÉKENY TABLETEK

Itt szintén könnyű (talán a legkönnyebb) belefutni az Apple ketyeréibe. Tabletben (is) világklasszis a cupertinói cég, de az áraik is ezt tükrözik. A használt készülékek körében rengeteg az agyonhajtott darab, melyek között sok a javított vagy hibásként árult. Ne csábítsanak el az alacsony árak, mert igen drágán szervizelhetők e gépek, így a hibásakat alkatrészként adhatjuk el mi is, tizedannyiért. Még az Apple modellek is 2-4 évnyi működésre „hivatottak”, nem többre, a hipermarketek vagy a GSM boltok 10-15 ezres belépő típusai meg jó, ha egy évet kibírnak. Ezek helyett érdemes a tesztekben jobban szereplő márkák közül (ilyen a középáras Asus és Lenovo vagy a drágább Samsung, a Sony és persze az iPad) válogatni. Ha kisebb a büdzsé, vagy fiatalnak, gyereknek „fogyóeszközt” keresünk, akkor ott vannak a jobb, kedveltebb kínai márkák (például Alcatel, Huawei), melyek közül inkább a 24 hónapos garanciával ellátott modelleket válasszuk, épp az említett nehéz (és drága) szervizelhetőség miatt. Az olcsóbb, 30-40 ezer forint alatti készülékekből viszont mindenképp csak újat, garanciálisat vegyünk!

ÓVAKODJ A HAMIS „ÁJFÓNTÓL”!

A legfontosabb elektronikai eszköz manapság az iPhone, amely egyúttal a legerősebb státuszszimbólum is, főként a fiatalok, valamint a középkorú középosztálybeliek körében. A legtöbb helyen az „ájfón” a kötelező darab, de az sem mindegy, hogy abból milyen van. Akár mi szeretnénk először ilyet, akár a gyermekünk vagy a párunk, érdemes lehet a régebbi modellek közül választani. Még használtat is, hiszen így akár 100 ezer forint alatt megúszhatjuk a kalandot. Ráadásul a 6-os, a 7-es és a 8-as modellek közt kinézetre nincs is akkora különbség, hogy az átlagember hamar észrevegye. Ha pedig szerencsénk van, 80-100 ezer forint körül is kifoghatunk egy garanciális darabot. Vigyázzunk azonban, mert rengeteg a lopott vagy rejtett hibás készülék, így csak hivatalos garanciájú, megkímélt példányt vásároljunk a használtakból. Lehetőleg olyan piactérről vagy boltból, ahol az eladónak nyilvános (és persze jó) minősítései vannak, s a megbízhatóságról személyes találkozással győződünk meg. Fontos: forgalmas helyeken, sétálóutcákban, bevásárlóközpontokban, közlekedési csomópontoknál az idén újra felbukkantak az ezt a márkát olcsón kínálgató kétes elemek. Soha, semmilyen körülmények közt ne vegyünk ilyen módon iPhone-t vagy más eszközt, mert többségében hamis vagy lopott készülékekről van szó, melyeket online (Vatera, Jófogás stb.) sem mernek valamiért meghirdetni… Amúgy is fontos, hogy elektronikai cikket hazai boltból, hazai garanciával vásároljunk inkább, megkönnyítve a dolgunkat hiba vagy bármilyen baj esetén.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink